Patologie wczesnej ciąży lub ciąża zagrożona bądź pozamaciczna, jak również niewydolność szyjki macicy i inne nieprawidłowości w zakresie budowy narządów rodnych, uzasadniają zastosowanie USG przezpochwowego (transwaginalne). Ma ono tym większe uzasadnienie, iż jest to jedyna metoda rozpoznania nowotworu szyjki macicy.
Ultrasonografia – profilaktyka zdrowia i życia
Kompleksową opiekę w zakresie czynnego poradnictwa okołoporodowego, a także opiekę w okresie połogu oferuje Pro Life Clinic, zapewniając badania diagnostyczne oraz ultrasonografię, wykonywaną również ze wskazań ginekologicznych wraz z cytologią. Badania przeprowadza specjalista ginekologii i położnictwa, lek. med. Tomasz Dmochowski, który posiada certyfikat zaawansowanych technik endoskopowych oraz certyfikat sekcji USG PTG. Specjalizuje się w patologiach ciąży i porodu oraz w ginekologii operacyjnej małoinwazyjnej.
Profilaktykę oraz leczenie zaburzeń żeńskiego układu płciowego oraz opiekę nad kobietą ciężarną, oferuje Flosmed - Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, gdzie usługi świadczy oraz badania przeprowadza dr n. med. Agata Szpera-Goździewicz. Zakres wykonywanej diagnostyki i badań ginekologicznych obejmuje m.in. USG ginekologiczne i skrinningową ocenę serca płodu wraz z diagnostyką USG anatomii płodu. Dr Szpera-Goździewicz posiada Certyfikat The Fetal Medicine Foundation (badanie prenatalne I trymestru ciąży) oraz Certyfikat Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykonywania badań USG w położnictwie i ginekologii.
Gabinet ginekologiczno-położniczy Cermed jest prowadzony przez specjalistę z zakresu ginekologii i położnictwa, dr n. med. Mateusza Madejczyka, który współpracuje z niemiecką grupą badawczą nad rozwojem nieinwazyjnych metod diagnostycznych wad płodu. W zakresie diagnostyki, wykonuje m.in. USG 3D i 4D w położnictwie przezbrzuszne i przezpochwowe z możliwością archiwizowania obrazu na płycie DVD oraz USG 3D w ginekologii. Ponadto, przeprowadza diagnostykę ultrasonograficzną płodu, włącznie z oceną ryzyka występowania wad wrodzonych i oceną anatomii płodu w 20-22 oraz w 30 tygodniu ciąży.
Zgodne z zaleceniami PTG, USG położnicze pomiędzy 11-14, 18-22 i 28-32 tygodniem ciąży oraz w każdym innym momencie według wskazań lekarskich, wykonamy na ul. Jana Pawła II 26 w Specjalistycznym Gabinecie Lekarskim, specjalisty II stopnia w zakresie położnictwa i ginekologii, lek. med. Anny Paczkowskiej. W trakcie badań położniczych stosowane jest obrazowanie trójwymiarowe 3D i przestrzenne w czasie rzeczywistym 4D. Istnieje możliwość pełnej archiwizacji wykonywanych badań w technologii DVD oraz wydruków komputerowych.
USG 4D HD Live to obecnie najbardziej zaawansowana technologia optycznego obrazowania płodu, z której można korzystać już od 6 tygodnia ciąży. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zakresie opieki ginekologiczno – położniczej oferują je specjaliści w położnictwie i ginekologii Kliniki Słonecznej – dr n. med. Grzegorz Gurynowicz oraz dr n. med. Anissa Hamid. Zabiegi obejmują ponadto: USG 4D HD LIVE (ultrasonografia płodowa zalecana przynajmniej trzy razy w okresie ciąży), USG genetyczne, USG połówkowe oraz USG macicy, jajników i jajowodów.
Diagnostyka narządów płciowych oraz kontrola rozwoju dziecka w łonie przyszłej mamy, jaką zapewnia USG ginekologiczne i położnicze to tylko część oferty lek. med. Jerzego Koźmy, realizowanej w ramach Specjalistycznego Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego w oparciu o najwyższe standardy WHO i zaawansowane technologie. USG ginekologiczne wykonywane jest przez powłoki brzuszne lub sondą dopochwową, a metoda stosowana jest również w celu diagnozy niepłodności oraz konieczności monitoringu owulacji. USG położnicze standardowo wykonywane jest w 1, 2 i 3 trymestrze ciąży.