USG nadgarstka wykonuje się u osób z zaburzeniami czucia w ręce oraz jej obrzękami i zapaleniami w obrębie stawu. Badanie przeprowadza się również w celu zdiagnozowania przyczyny samego bólu. Jest ono szczególnie przydatne w przypadkach pourazowych, a także przy chronicznych bólach nadgarstka u pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka. Badanie pozwala wykrywać uszkodzenia więzadłowo-torebkowe i pourazowe niestabilności, umożliwia też diagnozę drętwienia lub nadmiernego osłabienia ręki. Ponadto, wykonanie USG nadgarstka daje możliwość kontrolowania postępów leczenia u pacjentów, borykających się od dłuższego czasu z tego typu problemami.
Badanie USG nadgarstka w Polsce
Badanie USG nadgarstka znajduje się w ofercie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej VIVAMED, mieszczącego się w Warszawie. Ta wielospecjalistyczna placówka świadczy swoje usługi od 1991 roku. Tamtejsi specjaliści, po wykonaniu USG, diagnozują urazy sportowe oraz podejmują się ich leczenia. Ponadto, zajmują się chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz leczeniem zespołu cieśni kanału nadgarstka. Oprócz badań ultrasonograficznych dłoni, klinika oferuje swoim pacjentom również USG stawu barkowego i stawu łokciowego.
Pacjenci, szukający w Krakowie specjalisty w zakresie chorób nadgarstka, mogą wybrać się do ortopedy i specjalisty traumatologii narządu ruchu, lek. med. Henryka Liszki. W ramach swojej praktyki zawodowej zajmuje się on przede wszystkim chorobami, związanymi z bólami rąk. W 2009 roku uczestniczył w kursie „Chirurgia ręki i chirurgia rekonstrukcyjna”, natomiast dwa lata później brał udział w szkoleniu, zatytułowanym: „Diagnostyka USG w zasięgu ręki”. W swoim gabinecie wykonuje badania USG nadgarstka oraz zajmuje się dalszą diagnostyką oraz leczeniem schorzeń, związanych z narządem ruchu. Przeprowadza również badania artroskopowe nadgarstka oraz operacje zespołu cieśni kanału nadgarstka.
W Świebodzinie badania USG nadgarstka wykonuje ortopeda lek. med. Dawid Kawka. Interesują go głównie choroby oraz urazy z zakresu chirurgii. Jest on członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Odbył kurs Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonograficznej w Zamościu „Diagnostyka ultrasonograficzna narządu ruchu z elementami reumatologii” oraz kurs pod tytułem „Onkologia narządu ruchu”. Specjalizuje się też przeprowadzaniu małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem technik artroskopowych. Ponadto oferuje pełną diagnostykę urazów narządów ruchu oraz zajmuje się leczeniem zachowawczym lub operacyjnym ganglionów nadgarstka czy ręki.