USG ortopedyczne jest badaniem, wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu mięśniowo-szkieletowego w celu zobrazowania zmian patologicznych ścięgien i brzuśców mięśni, więzadeł oraz powierzchni stawowych. Dzięki badaniu lekarz rozpoznaje zmiany pourazowe i zapalne, guzy oraz torbiele. USG ortopedyczne wykonuje się w przypadku bólu i / lub obrzęku kończyn, po urazach w ocenie obecności krwiaka, jak również w sytuacji stwierdzonego zmian tkanki podskórnej.
USG narządu ruchu w Częstochowie
System ultrasonograficzny z kolorowym Dopplerem Mirror2 firmy Landwind Medical w diagnostyce obrazowej narządu ruchu wykorzystują lekarze NZOZ Ortopedia i Traumatologia Ars-Medica. Oferta obejmuje ponadto profesjonalną diagnostykę preluksacji oraz wad wrodzonych narządu ruchu u dzieci. USG ortopedyczne jest tu również warunkiem kwalifikującym pacjenta do zabiegów operacyjnych, które należą do oferty, m.in. leczenia zespołu cieśni kanału nadgarstka, zespołu rowka nerwu łokciowego czy kanału Guyona. Ponieważ urządzenie łączy w sobie różne technologie przetwarzania obrazu, zastosowanie kliniczne pozwala specjalistom Pracowni USG narządu ruchu na realizację diagnostyki nie tylko w zakresie układu mięśniowo-szkieletowego, ale także jamy brzusznej i narządów wewnętrznych.
Leczeniem zmian zwyrodnieniowych, pourazowych i wrodzonych wad układu kostno-stawowego zajmują się lekarze Poradni Ortopedii i Traumatologii Centrum Medycznego Klara, a do obszaru ich świadczeń należy również pełna diagnostyka w zakresie RTG, USG i MR. Badania obejmują m.in. urazy stawów (kolanowego, skokowo-goleniowego, ramiennego) i ich wewnętrznych struktur, choroby zwyrodnieniowe stawów, choroby tkanek miękkich oraz zespoły bólowe nerwów obwodowych (zespół cieśni kanału nadgarstka). USG ortopedyczne objęte jest konsultacją, a badanie może być częścią procedury m.in. podania sterydu do i okołostawowo.
USG narządu ruchu należy do usług lek. med. Łukasza Kopulińskiego, który swoją praktykę koncentruje na chirurgii zmian pourazowych w zakresie stopy i stawu skokowego oraz traumatologii narządu ruchu. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu swoje kwalifikacje zdobywał m.in. podczas licznych szkoleń, obejmujących osteotomie okołostawowe (Francja), chirurgię ręki (Rumunia) czy zapalenia kości (Szwajcaria). Dr Kopuliński jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia AO TRAUMA oraz Polskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowego.