Podczas diagnostyki ultrasonograficznej z zakresu ortopedii lekarz może obejrzeć stawy przed i po urazach, a także ocenić ich stan faktyczny przed i po zabiegach operacyjnych. Ponadto może ocenić ścięgna, mięśnie i więzadła, a także zmiany patologiczne z zakresu guzów tkanek miękkich czy zbiorników płynu. USG ortopedyczne jest także niezwykle istotne przy ocenie powierzchni stawowych, wolnych ciał w jamach stawowych czy okolicznych węzłów chłonnych. Widoczne są dokładnie zmiany pourazowe, zmiany zapalne oraz efekty leczenia operacyjnego, np. po wstawieniu endoprotezy biodra.
Ultrasonografia ortopedyczna na terenie Lublina
Lekarzem, wykonującym w Lublinie badania ultrasonograficzne ortopedyczne, jest lek. med. Jacek Karski, ortopeda i traumatolog (specjalizacja I stopnia w 1992 roku) oraz specjalista rehabilitacji medycznej (od 2014 roku), który w swojej dziedzinie medycyny wydał wiele publikacji medycznych, w tym także na temat ultrasonografii w ortopedii: jest m.in. autorem artykułu "Ultrasonograficzne monitorowanie procesu wydłużania kończyn" w czasopiśmie "Chirurgia Narządu Ruchu", a także współautorem pracy "Korelacja objawów klinicznych i ultrasonograficznych w dysplazji stawów biodrowych" ,zamieszczonej w materiałach naukowych I Sympozjum z zakresu badań ultrasonograficznych w profilaktyce wrodzonej dysplazji stawów biodrowych (1991 rok). Lekarz ten w swojej praktyce lekarskiej zajmuje się m.in. USG stawów biodrowych, USG stawów kolanowych czy USG stóp.
USG ortopedyczne oferowane jest także na terenie Lublina przez Centrum Medyczne Chodźki. Z tego zakresu placówka ta oferuje szeroki wachlarz badań ultrasonograficznych, w tym USG mięśni, USG stawu biodrowego u dzieci (USG preluksacyjne), USG ścięgna Achillesa, a także USG poszczególnych stawów (łokciowego, barkowego, kolanowego czy biodrowego). Ponadto pacjent może być tutaj poddany również badaniu USG śródręcza i palców, USG nadgarstka dłoni czy USG stopy wraz ze stawem skokowym.
Na diagnostykę USG ortopedyczną pacjent z Lublina i okolic może udać się również do lek. med. Pawła Kuczyńskiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu (od 2009 roku), który z zakresu USG ortopedycznego posiada dodatkowe umiejętności, uprawniające go do wykonywania takich badań. Ponadto wprawy z ultrasonografii ortopedycznej nabywał również podczas pracy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Oprócz diagnostyki ortopedycznej sprzęt USG wykorzystuje również do podawania komórek macierzystych do stawów, a także do iniekcji dostawowych narządu ruchu.