Do badania USG stawu barkowego pacjent może być skierowany z powodu bólu w barku, ograniczenia ruchomości tego stawu oraz ograniczenia siły mięśniowej, a także przy ograniczeniu zakresu ruchów i skoków w stawie. Istnieje możliwość przeprowadzenia badania dynamicznego, które unaocznia problemy z barkiem podczas jego ruchu. Najczęstszym urazem barku są uszkodzenia ścięgien mięśni poruszających głową kości ramieniowej - wtedy wykonuje się USG ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i podłopatkowego. W przypadku urazów i zmian zwyrodnieniowych ortopeda ocenia lokalizację ścięgna mięśnia, obrzęku okołościęgnistego oraz ciągłość włókien ścięgna. Natomiast w przypadku obecności płynu w barku, podczas USG zwraca się szczególną uwagę na kaletkę podbarkowo-podnaramienną oraz zachyłek tylny stawu barkowego.
Poddać chory bark badaniu USG w krakowskich gabinetach i pracowniach
Badanie ultrasonograficzne barku oferuje w Krakowie Pracownia Ultramedica USG. Przeprowadzane jest tutaj USG stawu barkowego z zakresu oceny pierścienia rotatorów, badania kaletek, USG na obecność płynu oraz w urazach i zmianach zwyrodnieniowych barku. Placówka ta posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Badania ortopedyczne przeprowadzane są tutaj na nowoczesnych aparatach ultrasonograficznych Voluson E8 Expert oraz Voluson General Electric.
Lekarzem, zajmującym się na terenie Krakowa diagnostyką USG stawu barkowego, jest lek. med. Rafał Obuchowicz, radiolog i diagnosta obrazowy (specjalizacja w 2010 roku), który takie badania USG ortopedyczne przeprowadzał w wielu ośrodkach ortopedycznych na terenie nie tylko Krakowa, ale także Zakopanego, Wrocławia i Warszawy. Jest autorem wielu prac z zakresu ultrasonografii ortopedycznej, np. wygłoszonej na Międzynarodowej Jubileuszowej Konferencji Naukowej "Rehabilitacja w XXI wieku" pracy "Porównanie roli ultrasonografii wysokiej rozdzielczości oraz wysokopolowego rezonansu magnetycznego w diagnostyce schorzeń barku".
USG stawu barkowego wykonuje również dr n. med. Ewa Mizia, specjalista ortopedii i traumatologii (I stopnia od 2000 roku) oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu (od 2006 roku), która posiada certyfikaty Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii, potwierdzające odbycie "Kursu z zakresu ultrasonografii narządu ruchu" (w roku 1999, 2007, 2008 i 2009) oraz "II Kursu z zakresu ultrasonografii narządu ruchu" (rok 2001). Oprócz USG stawu barkowego, przeprowadza również USG stawu biodrowego, kolanowego czy skokowego.