USG stawu łokciowego precyzyjnie i wiarygodnie obrazuje większość struktur tym bardziej, że są położone powierzchniowo, stąd łatwość oceny wysięku wewnątrzstawowego, torbieli i stanów zapalnych kaletek czy typowych dla tego obszaru entezopatii – „łokieć tenisisty” i „łokieć golfisty”, a także zespół kanału nerwu łokciowego. Jest to również podstawowe badania w ocenie struktur w następstwie urazu.
Diagnostyka narządu ruchu – łokieć
Ocena struktur stawu łokciowego za pomocą aparatury ultrasonograficznej należy do oferty Centrum USG i Lekarze Specjaliści Diagnoson w Gdańsku. Ostre i przewlekłe urazy mięśni, ścięgien i więzadeł w obszarze łokcia, ocena ewentualnych powikłań po operacji, przerost błony maziowej czy guzy (najczęściej gangliony i tłuszczaki) to podstawowe wskazania do diagnostyki USG. Wykonamy je tu również w ramach procedur interwencyjnych tj. iniekcja, punkcja czy biopsja. Szeroki zakres badań USG zarówno klasycznych, jak i specjalistycznych uzupełnia USG elastograficzne wątroby, piersi, tarczycy i tkanek miękkich, co jest nowością nie tylko w ofercie, ale także w Trójmieście.
Jak wyjaśnia dr n. med. Rafał Obuchowicz, specjalista radiolog z Pracownia USG w Krakowie, diagnosta Polskiej Kadry Olimpijskiej, reprezentantów Polskiej Kadry Piłki Nożnej oraz Ekstraklasy, staw łokciowy u osób wykonujących czynności precyzyjne oraz spotykających się z dużymi obciążeniami jest miejscem powstawania bolesnych zwyrodnień i uszkodzeń z racji tego, że jest obszarem przyczepu dużych grup mięśniowych przedramienia. Bardzo istotnym elementem diagnozy jest badanie USG dynamiczne pozwalające ocenić oprócz wydolność tych struktur, także staw łokciowy w ruchu.
Promieniujący ból po bocznej stronie stawu łokciowego, który może się nasilać podczas aktywności, trudności podczas wykonywania codziennych czynności, tj. podanie ręki, podniesienie kubka, brak możliwości zgięcia łokcia lub blokowanie się stawu to typowe problemy, jakie są powodem wizyt u lekarza, wyjaśniają specjaliści Centrum Medyczne Chodźki w Lublinie. USG stawu łokciowego jest najszybszą i wysoce czułą metodą rozpoznawania zmian zwyrodnieniowych łokcia, uszkodzeń mechanicznych oraz wszelkich patologii w obrębie stawu, a diagnostykę w tym zakresie wraz z oceną wydolności jego wiązadeł i ruchomości, wykonuje lek. med. Maciej Mikołajczyk.