Badanie USG tarczycy wykonuje się przy zaburzeniach hormonalnych lub niepokojących objawach ze strony gruczołu. Ma ono istotną funkcję w diagnostyce chorób, takich jak zapalenie tarczycy, wole i guzki. Podczas badania lekarz ogląda tarczycę na monitorze, do którego na zasadzie ultradźwięków zostaje przesłany obraz z sondy ultrasonografu. Do badania nie potrzeba specjalnego przygotowania.
Badanie USG tarczycy - kto wykonuje
Centrum Medyczne Kopexmed oferuje ultrasonograficzną ocenę wielkości i echostruktury gruczołu tarczowego. Radiolog dr Anna Biel wykonuje tu dziecięce USG tarczycy i węzłów chłonnych szyi. Jej współpracownik dr n. med. Jacek Kurcz, ze specjalizacją radiologiczną, przeprowadza badanie USG doppler tętnic dogłowowych aparatem Philips HD15. W Kopexmed można zapisać się jeszcze na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej.
Diagnostyka USG tarczycy i przytarczyc jest w ofercie Centrum Medycznego Sonokard. Pracuje tu radiolog dr Bartosz Dołęga–Kozierowski, który zajmuje się badaniami USG u dorosłych i dzieci. Sonokard jest placówką oferującą kompleksową opiekę nad kobietami w ciąży, chorującymi na niedoczynność tarczycy i ich nowo narodzonymi dziećmi, będącymi w grupie ryzyka wystąpienia zaburzeń hormonalnych na skutek niedomogi gruczołu tarczowego.
Ośrodek Medyczny ZIEMO-VITA we Wrocławiu proponuje USG ślinianek i tkanek miękkich szyi. Oprócz tego w placówce jest przeprowadzana kontrola ultrasonograficzna gruczołu tarczowego w przypadku wola i zapalenia tarczycy. Wynik badania USG jest konsultowany przez endokrynologa. U mężczyzn dodatkowo można wykonać USG gruczołu krokowego i jąder.
Specjalistyczne Centrum Hepatologiczne Elastograf dysponuje pracownią ultrasonograficzną, w której radiolog ocenia wielkość i budowę guzków i innych zmian patologicznych gruczołu tarczowego, co jest szczególnie istotne przy jednoczesnej chorobie Hashimoto lub Gravesa-Basedova. Dr Marcin Inglot, specjalizujący się w USG i diagnostyce obrazowej, wykonuje tu badanie dopplerowskie układu wrotnego wątroby.
Badania USG tarczycy przeprowadza endokrynolog dr Małgorzata Kiełczewska w prywatnym Gabinecie Endokrynologicznym. W gabinecie można wykonać biopsję tarczycy pod kontrolą USG. Dr Kiełczewska zaleca zbadanie gruczołu tarczowego podczas pierwszej wizyty. Lekarz diagnozuje endokrynologiczne choroby nadnerczy, przysadki mózgowej i gonad.
Radiolog dr n. med. Urszula Koźmińska ze Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Polimed wykonuje USG tarczycy, szyi i ślinianek. Lekarz biegle posługuje się językiem angielskim. Jej współpracownikiem jest radiolog dr Anna Banaszek, która diagnozuje ultrasonografem choroby nowotworowe piersi. W zakresie jej usług są badania USG narządów wewnętrznych z opcją Power Doppler, przydatną przy ocenie unaczynienia guzów nowotworowych tarczycy.
W przypadku powiększenia się obwodu szyi warto wykonać sprawdzające USG tarczycy w jednej z trzech placówek Aktywnego Centrum Zdrowia, które proponuje również USG ginekologiczne, gdy istnieje podejrzenie, że choroba tarczycy współistnieje z zaburzeniami ze strony gonad lub zmianami w endometrium. W niektórych przypadkach lekarze proponują tu tomografię komputerową szyi, która uwidocznia nie tylko gruczoł tarczowy, ale także okoliczne struktury.
Endokrynolog dr Elwira Zator z NZOZ Vita bada tarczycę ultrasonografem japońskiej firmy ALOKA Pro Sound Alpha 6. Jej współpracownikami są lekarze różnych specjalności, dzięki którym w pracowni możliwe są badania ultrasonograficzne innych narządów, m.in. serca, narządu ruchu i położnicze.