Balon żołądkowy usuwa się po 6 miesiącach od jego założenia. Jest to okres, w którym osoby z nadwagą tracą zbędne kilogramy poprzez zmniejszenie ilości pokarmów, dostarczanych do organizmu - umożliwia to mniejsza pojemność żołądka, osiągnięta dzięki założeniu balona. Zabieg usunięcia trwa nieco dłużej, niż zabieg założenia balonu - od 20 do 60 minut. W trakcie jego trwania pacjent jest uśpiony - lekarz przebija balon, odciąga z niego płyn oraz wyciąga go szczypczykami przez jamę ustną. Zabiegi założenia balonu żołądkowego można powtarzać, jednak ważne jest usunięcie go we wskazanym przez specjalistów terminie, gdyż po tym czasie soki żołądkowe mogą rozpuszczać silikonowy balon, co powoduje wylanie się płynu do żołądka.
Gdzie w Polsce można endoskopowo usunąć balon żołądkowy
W Siedlcach zabieg endoskopowy usunięcia balonu żołądkowego ma w swojej ofercie dr n. med. Kryspin Mitura, chirurg ogólny (specjalizacja w 2010 roku) oraz chirurg onkologiczny (specjalizacja w 2013 roku), który posiada certyfikat z zakresu wykonywania endoskopii diagnostycznej i zabiegowej, przyznany mu w 2010 roku przez Sekcję Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Swoje doświadczenie chirurgiczne zdobywał m.in. na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach oraz na zagranicznych i krajowych zjazdach i szkoleniach z zakresu nowoczesnych metod chirurgicznych. Oprócz usunięcia balona żołądkowego Orbera lekarz ten przeprowadza także endoskopowe zabiegi jego założenia.
Instytut Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Dermedik, znajdujący się w Krakowie, posiada Poradnię Dietetyczną, gdzie pacjent z nadwagą może poddać się założeniu oraz późniejszemu usunięciu balonu żołądkowego Orbera amerykańskiej firmy Allergan. Z innych metod walki z otyłością stosowane są tutaj także zabiegi odchudzające, suplementacja diety oraz diagnostyka z zakresu nietolerancji pokarmowych (np. test Food Detective) czy analiza komponentów masy ciała.
Na usunięcie balonu żołądkowego metodą endoskopową można się także udać do Specjalistycznego Centrum Medycznego, mieszczącego się w Polanicy Zdroju. Zabieg ten jest związany z wcześniejszym założeniem balonu Orbera przez specjalistę i należy tutaj do niechirurgicznych metod leczenia otyłości. Z innych form zmagania się z otyłością dostępne w Centrum są metody chirurgiczne, w tym system lap-band (regulowana opaska żołądkowa), laparoskopowe wyłączenie żołądkowe, pionowa opaskowa plastyka żołądka, a także rękawowa resekcja żołądka oraz wyłączenie żółciowo-trzustkowe.