Brodawki łojotokowe, zwane dawniej znamionami starczymi to łagodne zmiany skórne, czasem uszypułowane, dobrze odgraniczone od otoczenia, które można pomylić z rogowaceniem słonecznym lub zmianami złośliwymi (czerniak). Posiadają skłonność do rogowacenia, tworząc na powierzchni skóry charakterystyczny „grzybek” i występowania mnogiego w przeważającej mierze na obszarze tułowia, praktycznie w każdej jego okolicy. Zmiany tego typu nie stwarzają zagrożenia i nie wywołują dolegliwości bólowych, mogą być jedynie defektem kosmetycznym.
Verruca seborrhoica – leczenie zmian skórnych o typie nowotworu łagodnego
Brodawkami łojotokowymi nie można się zarazić, a tendencja do ich pojawiania się jest zwykle dziedziczna, sprzyja temu również wieloletnie opalanie się, tłumaczą lekarze Centrum Medycznego Dermiq w Warszawie. Ponieważ nie istnieje metoda zapobiegania ich powstawaniu, delikatne, płaskie zmiany są w gabinecie usuwane metodami zachowawczymi w postaci aplikowania leków o działaniu złuszczającym. Usunięcie brodawki łojotokowej jest tu również możliwe dzięki laseroterapii lub elektrokoagulacji oraz krioterapii i łyżeczkowaniu.
Jeśli brodawka łojotokowa samoistne nie ustępuje, najskuteczniejszym sposobem leczenia jest jej chirurgiczne wycięcie, co w Lublinie wykonamy w Ośrodku Diagnostyczno-Chirurgicznym Proktosonomed. Zalecane tu leczenie obejmuje także ablację za pomocą lasera, wyłyżeczkowanie zmiany oraz jej zamrażanie w niskich temperaturach. Bezpieczeństwo procedur zapewnia sala zabiegowa dla potrzeb chirurgii oraz zaangażowanie Ośrodka w program profilaktyki chorób nowotworowych. Właścicielem placówki jest dr n.med. Adam Jamroż, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.
Brodawki łojotokowe, brodawki wirusowe, kurzajki oraz brodawki stóp leczą specjaliści Gabinetu Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej NZOZ SurgiMED w Brzegu. Verruca seborrhoica, która jest jedną z najczęściej występujących zmian skórnych, chirurgicznie jest tu usuwana tylko w uzasadnionych przypadkach np. jej naderwanie oraz w przypadku trudności w różnicowaniu z postacią guzowatą czerniaka skóry. Terapią zmian zajmuje się w Gabinecie lek. med. Robert Janiszewski, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej.