Brodawki pospolite są łagodnym rozrostem skóry i śluzówki wywołane ludzkim wirusem brodawczaka HPV i mogą przyjmować różne postaci kliniczne, nie niosąc ze sobą istotnego zagrożenia związanego z transformacją nowotworową. Wyjątkiem jest kilka typów wirusa najczęściej w przypadku brodawek okolic moczowo-płciowych i u pacjentów z obniżoną odpornością immunologiczną. Brodawki należy diagnozować jak najwcześniej, a wirusowe zmiany usuwać, by nie dopuszczać do ich rozprzestrzenienia.
Verruca – leczenie kurzajek
Brodawki, w następstwie zakażenia wirusem HPV, zdaniem dr n. med. Marioli Oleszkiewicz, specjalisty chirurgii ogólnej i naczyniowej z Centrum Terapii Laserowej, spotykane są u 75% populacji. Częściej pojawiają się u dzieci niż u dorosłych, a w tym drugim przypadku, ok. 30 typów wirusa przenoszonych jest drogą płciową. Specjalista stosuje kilka metod leczenia: farmakoterapia, krioterapia i najskuteczniejsza w pozbyciu się brodawek wirusowych – odparowanie laserem chirurgicznym CO2. Zabiegi te realizowane są od 1999 r.
Zmiany skórne w przebiegu zakażenia HPV mogą mieć postać brodawek zwykłych, brodawek stóp, brodawek młodocianych lub kłykcin kończystych. W Centrum Chirurgii Plastycznej, Dermatologicznej i Laserowej Renaty i Andrzeja Bieńka leczenie uzależnione jest od typu brodawki, a metody, często równorzędne obejmują: ewaporyzację laserem ablacyjnym (CO2), elektrokoagulację, krioterapię oraz wyłyżeczkowanie. Oprócz tego stosowana jest również farmakoterapia. Dr hab. med. Andrzej Bieniek jest specjalistą chirurgii ogólnej i specjalistą II stopnia chirurgii plastycznej.
Usuwanie brodawek i włókniaków oferuje również Centrum Dermatologii i Laseroterapii CosmetDerm, a leczenie przede wszystkim miejscowe polega na mechanicznym ich usuwaniu, elektrokoagulacji, laseroterapii lub krioterapii. W przypadku większych brodawek rozmiękcza się nawarstwienie hiperkeratotyczne za pomocą 10% maści salicylowej. Sposób postępowania zależy od lokalizacji, rodzaju, rozległości zmiany oraz okresu, jaki utrzymuje się na ciele pacjenta. Zespół medyczny współtworzy lek. med. Dorota Mielecka, specjalista II stopnia z dermatologii, specjalista medycyny estetycznej.
Prywatne Centrum Medyczne Golden Care od 2011 r. świadczy szeroki zakres diagnostyki onkologicznej i konsultacji oraz procedury zabiegowe z usuwaniem zmian skórnych, w tym brodawek, włącznie. W zakresie oferty stosowane są różne formy zabiegowe dopasowane do konkretnego problemu, stąd bogata oferta możliwości leczenia, od zabiegów dermatochirurgicznych, przez wyłyżeczkowanie i elektrokoagulację aż po wymrażanie zmian. Zespół medyczny to chirurdzy, onkolodzy i dermatolodzy, m. in. lek. med. Magdalena Zalewska, specjalista wenerolog i dermatolog.
Brodawki wirusowe (zwykłe, płaskie, stóp), brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste) oraz brodawki łojotokowe standardowymi metodami z zastosowaniem skalpela, elektrokoagulacji, lasera CO2 lub krioterapii, usuniemy także w Instytucie DermaMed. Placówka specjalizuje się w dermatochirurgii, posiadając zespół ekspertów w zakresie diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia, jaki tworzą chirurg onkologiczny, chirurg plastyk, chirurg ogólny i dermatolog, by wymienić dr n. med. Karolina Kopeć–Pyciarz, specjalistę dermatologii-wenerologii, lekarza medycyny estetycznej.
We Wrocławiu, brodawek pozbędziemy się także w Gabinecie dr n. med. Marka Ziarkiewicza, specjalisty I i II stopnia w zakresie dermatologii i wenerologii, który swoją praktykę dermatologiczną prowadzi od 1991 r. Brodawki zwykłe tzw. kurzajki oraz brodawki łojotokowe usuwa dzięki elektrochirurgii, a w przypadku zmian wirusowych, zlokalizowanych na dłoniach, stopach, twarzy czy w okolicach płciowych – z zastosowaniem niskich temperatur. W ich leczeniu stosuje również laser, dedykowany głównie malformacjom kapilarnym, w leczeniu których się specjalizuje.