Kaszak to rodzaj guzka, który powstaje w efekcie zaczopowania przewodu mieszka włosowego. Najczęściej pojawia się on w miejscach owłosionych – na skórze głowy czy okolicach krocza. Charakterystyczne dla kaszaka jest to, że można go bez trudu przesuwać pod skórą. Usunięcie kaszaka to zabieg wykonywany przez chirurga lub dermatologa. Przed wycięciem zmiany pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Zabieg trwa ok. 30 minut, najczęściej nie pozostają po nim blizny. Jeżeli miejsce, w którym znajdował się kaszak, zostało prawidłowo oczyszczone, to są niewielkie szanse na to, że dojdzie do ponownego pojawienia się zmiany.
Gdzie w Gdańsku można usunąć kaszaka?
Na usunięcie kaszaka można umówić się w gdańskiej klinice Dermatologia Dermatochirurgia Medycyna Estetyczna. W placówce usuwane są zarówno kaszaki i inne łagodne zmiany skórne (w tym włókniaki, brodawki łojotokowe i znamiona), jak i nowotwory złośliwe skóry, w ofercie znajduje się też leczenie blizn oraz wrastających paznokci. W zależności od wielkości i rodzaju zmian, w placówce wykorzystuje się różne metody ich usuwania, przy pomocy podtlenku azotu (leczenie kriochirurgiczne) czy za pomocą prądu elektrycznego (elektrochirurgia).
Usuwanie kaszaka znajduje się również w ofercie gdańskiej placówki medycznej Clinica Dermatologica dr Igor Michajłowski. Przed zabiegiem pacjenci mogą skorzystać z nieinwazyjnej metody badania znamion – klinika jest wyposażona w nowoczesny dermatoskop microDERM Luminis. Poza usuwaniem kaszaków w Clinica Dermatologica przeprowadza się zabiegi usuwania brodawek wirusowych, odcisków czy włókniaków miękkich, a także laserowe usuwanie zmian skórnych (kłykciny kończyste, prosaki, znamiona naskórkowe) przy pomocy lasera ablacyjnego CO2.
Dermatolog dr n. med. Michał Sobjanek praktykujący w Gdańsku również przeprowadza zabieg usunięcia kaszaka. Jest on absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, a doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. na Oddziale Dermatochirurgii Gdańskiej Kliniki Dermatologicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Jako współautor otrzymał nagrodę naukową 1. stopnia za cykl publikacji „Genetyczne, środowiskowe i molekularne uwarunkowania chorób nowotworowych i zapalnych skóry”, jest też jednym z autorów podręcznika „Dermatochirurgia”.