Jedną z najczęściej spotykanych zmian skórnych jest kaszak (cysta naskórkowa), czyli niewielkich rozmiarów torbiel mieszcząca się pod powierzchnią skóry. Wypełnia ją masa rogowa i łojowa, na jej czubku znajduje się czarny punkt – miejsce zaczopowania mieszka włosowego. Kaszak może boleć, a skóra na nim może ulec zaczerwienieniu, jednak nie należy samodzielnie wyciskać jego treści. Zmiana powinna być usunięta przez lekarza – najpierw nacięta i wyczyszczona, a po ustąpieniu stanu zapalnego wycięta wychirurgicznie.
Zabieg usunięcia kaszaka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut, a po wizycie u lekarza pozostaje jedynie nieduża blizna.
Szczecin – usuwanie kaszaka
W Szczecinie pracuje wielu chirurgów cieszących się dobrą renomą i zaufaniem pacjentów. Ich doświadczenie i umiejętności pozwalają im na wykonywanie złożonych operacji, ale specjaliści pomagają pacjentom również poprzez drobne zabiegi chirurgiczne, do których zalicza się usuwanie kaszaka. Dobrym przykładem jest szczecińska klinika Vulmed. Placówka posiada Oddział Chirurgii Jednego Dnia, co umożliwia pracującym w ośrodku chirurgom skrócenie czasu leczenia i przeprowadzanie zabiegów bez ryzyka zakażenia i stresu pacjentów. Klinika specjalizuje się w terapii osób z trudno gojącymi się ranami. Szefem ośrodka jest dr n. med. Tadeusz Kaźmierczak, uznany chirurg o ogromnej wiedzy i bogatym doświadczeniu zawodowym.
Usuwaniem kaszaków zajmuje się również zespół medyczny ośrodka Karboklinika, do którego należy dr n. med. Maciej Romanowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, a także lek. Paweł Gajzler, specjalista medycyny estetycznej.
Kolejna placówka to ESTHE – medycyna i chirurgia estetyczna. Ośrodek powstał na bazie prywatnej kliniki chirurgicznej i zespołu gabinetów lekarskich kierowanych przez dr n. med. Jerzego Lubikowskiego, uznanego chirurga z 18-letnim doświadczeniem zawowodym. Doskonalił się m.in. w Detroit oraz Waszyngtonie, a zakres oferowanych przez niego usług medycznych jest bardzo szeroki. Małe zmiany skórne usuwa poprzez nakłucie i ewakuację treści torbieli, natomiast większe nacina chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Rana zostaje zszyta szwami pojedynczymi, które usuwa się, w zależności od lokalizacji zmiany, w terminie od 7 do 14 dni.
Szczecińskim chirurgiem zajmującym się m.in. usuwaniem kaszaków jest również dr n. med. Ryszard Derleta (Gabinet Chirurgiczny Dr Ryszard Derleta). Podczas zabiegu wykorzystuje nowoczesny system laserowy lub wycina torbiel klasycznie, przy użyciu skalpela.
Cysta naskórkowa (kaszak) – gdzie ją usuniemy?
Kolejna placówka udzielająca pomocy osobom pragnącym pozbyć się kaszaka to Zachodniopomorskie Centrum Chirurgiczne „Jasełkowa”. Ośrodek specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów operacyjnych w zakresie chirurgii „jednego dnia”. Zabieg wykonywany jest w ramach chirurgii estetycznej.
W Szczecinie mieści się również Focus Skin, wyspecjalizowany gabinet, w którym pacjenci uzyskają poradę w zakresie lecznictwa dermatologicznego, a wykwalifikowani lekarze przeprowadzają zabiegi z dziedziny laseroterapii, dermatochirurgii i medycyny estetycznej. Członkami zespołu medycznego są: dr n. med. Karol Tejchman, chirurg ogólny, oraz dr n. med. Anna Stocka, dermatolog wenerolog i członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Aby umówić się na zabieg wycięcia kaszaka, należy skontaktować się z Kliniką Dermatologiczną DermaDent.
Wycięcie kaszaka jest uznawane jako pomoc doraźna w całodobowej Izbie Przyjęć 109 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ. Na pomoc mogą liczyć obywatele Polski (niezależnie od przynależności do oddziału NFZ), mieszkańcy Unii Europejskiej, a także obcokrajowcy z całego świata. Koordynatorem Izby Przyjęć jest lek. med. Krzysztof Dębrowski, internista gastrolog.
Jeszcze jedną szczecińską placówką, w której wycina się chirurgicznie torbiel łojową (kaszaka), jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW. Ośrodek może się poszczycić 8 oddziałami szpitalnymi, doświadczoną kadrą medyczną oraz stale unowocześnianą bazą sprzętowo-diagnostyczną.