Brodawkowate narośla, które są wywołane przerostem warstwy brodawkowatej skóry narządów płciowych i okolic odbytu są następstwem obecności wirusów HPV 6 i 11. Przenoszone drogą płciową, kłykciny kończyste występują zarówno u kobiet, lokalizując się w okolicy krocza, na wargach sromowych lub w okolicach odbytu, jak i u mężczyzn, występując na wewnętrznej stronie napletka, nierzadko w powikłaniu prowadząc do stulejki. Leczenie brodawek wenerycznych w zależności od przebiegu, polega zwykle na chirurgicznym ich usunięciu bądź terapii lekami przeciwwirusowymi.
Brodawki narządów płciowych – jak się ich pozbyć?
Wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), kłykciny kończyste mogą osiągać rozmiar od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Ich leczeniem zajmuje się Gabinet Dermatochirurgii Kliniki Fenomed, którego kierownikiem od 2007 r. jest dr n. med. Paweł Skory, specjalista II stopnia z dermatologii i wenerologii. Metody stosowane w celu usunięcia brodawek płciowych to m.in. odparowanie laserem CO2, elektrokoagulacja lub wycięcie chirurgiczne. W przypadku niedużych ognisk stosuje się tu także mrożenie płynnym azotem oraz leczenie zachowawcze.
W ramach Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej – ISPL NOW-MED, brodawki skórne odbytu leczy dr. hab. n. med. Andrzej Nowicki, chirurg onkolog, kriochirurg, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Onkologicznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. W swojej praktyce stosuje kilka metod leczenia chirurgicznego, z których najbardziej preferowaną z uwagi na wyniki jest kriochirurgia. Innym sposobem usunięcia brodawkowatych narośli jest immunoterapia z zastosowaniem autoszczepionki w przypadku zmian rozległych i nawrotów.
Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 typów HPV, z których około 30 może powodować zakażenie okolicy narządów płciowych i odbytu. Chirurgicznym usunięciem kłykcin kończystych zajmują się również specjaliści Centrum Medycznego Bieńkowski, a leczenie odbytu polega na wycięciu zmian za pomocą skalpela czy noża elektrycznego. Stosuje się tu także krioterapię oraz laser. Chirurgiczne leczenie kłykcin kończystych odbytu jest częścią usług jakie placówka świadczy w ramach Chirurgii Ogólnej oraz procedur proktologicznych.
Podobny zakres oferty w ramach zabiegów chirurgii ogólnej i proktologii oferuje Szpital Świętego Łukasza, gdzie cennik obejmuje m.in. wycięcie kłykcin kończystych, a zabieg odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia. Zespół tworzą lekarze współpracujący ze Szpitalem, m.in. chirurdzy: dr n. med. Aleksander Olejarz oraz lek. med. Jan Gradzewicz. Ultranowoczesna placówka posiada bogate zaplecze diagnostyczne i ambulatoryjne, a usługi świadczy w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie.
Diagnostyką i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych oraz grzybic narządów płciowych, zajmuje się lek. med. Wioletta Weiss-Konek, specjalista dermatolog i wenerolog, certyfikowana m.in. w zakresie obsługi aparatu kriochirurgicznego Cryo-S. W swojej praktyce, oprócz dermatologii ogólnej i estetycznej zajmuje się dermatochirurgią, w ramach której kłykciny kończyste usuwa metodą kriochirurgii zarówno z okolic narządów płciowych, jak i z odbytu. Swoje usługi świadczy w Bydgoszczy, w Centrum Medicover oraz w Inowrocławiu, w Centrum Medycznym Sir Med.
W Toruniu, niespełna godzinę od Bydgoszczy, diagnostykę i terapię zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych świadczy Pomorskie Centrum Medycyny Estetycznej, w ramach którego działa Gabinet Dermatologii Ogólnej oraz Poradnia Leczenia Chorób Skóry. Płaskie lub „kalafiorowate” twory – brodawki płciowe, jakie występują na błonach śluzowych narządów płciowych i odbytu, usuwane są tu laserowo z wykorzystaniem lasera CO2, ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu (kriochirurgia) oraz urządzeniem Lancetron (elektrochirurgia). Zespół specjalistów tworzy lek. med. Artur Markowski, specjalista dermatolog, kosmetolog.