Przerost migdałka gardłowego jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń drożności nosa, skutkując przewlekłym katarem oraz zaburzeniami oddychania, które zmienia swój tor i odbywa się nie przez nos, lecz przez usta. Konsekwencją tego stanu są przewlekłe zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych, co jest podstawowym wskazaniem do leczenia zabiegowego, które polega na chirurgicznym wycięciu migdałka gardłowego (adenoidektomia) i migdałków podniebiennych (tonsillektomia), udrażniając tym samy obszar nosogardła i odtwarzając prawidłową wentylację.
Operacje migdałków w Polsce – adenotomia i tonsillektomia
Usunięcie migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego należy do komercyjnych zabiegów, jakie świadczy Oddział Otolaryngologii Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Zabieg ścięcia przerośniętego migdałka gardłowego adenotomem przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją dotchawiczną i poprzedza zabieg tonsillektomii bądź jest wykonywany jednoczasowo. Metodą usunięcia migdałków podniebiennych jest natomiast wyłuszczenie raspatorem z nisz migdałkowych. Zakres realizowanych zabiegów operacyjnych obejmuje ponadto operacje gruczołów ślinowych, nosa oraz zatok przynosowych.
Leczeniem operacyjnym zatok, migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego zajmuje się lek. med. Rafał Chmielewski, specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi. Na swoim koncie ma kilkaset samodzielnie wykonanych operacji laryngologicznych, a praktyczne doświadczenie zdobywał m.in. na Oddziale Laryngologii Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach oraz w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Centrum Biostruktury WUM, gdzie również prowadził działalność dydaktyczną. Zabiegi wykonuje technikami klasycznymi bądź z zastosowaniem elektrochirurgii, chirurgii radiofalowej, laserowej i kriochirurgii.
Chirurgia jamy ustnej i gardła z wycięciem zmian w zakresie jamy ustnej, wycięciem migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych to częściowy zakres Oddziału Otolaryngologii Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Procedura kwalifikacji do zabiegu obejmuje konsultacje lekarzy specjalistów w Poradni Laryngologicznej oraz na Oddziale Audiologii i Foniatrii IP-CZD, a ponadto wymaga potwierdzenia rozpoznania badaniem endoskopowym nosogardła. Zakres pozostałych świadczeń jednostki obejmuje m.in. chirurgię nosa i zatok przynosowych.