Wskazaniem do wykonania tonsillektomii, czyli zabiegu wycięcia migdałków podniebiennych, jest ich przewlekły stan zapalny i przebyte powikłania anginy paciorkowcowej, a także zespół bezdechów sennych. Wyłuszczenie migdałków podniebiennych jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w otolaryngologii, a oprócz klasycznej metody ich wycięcia wraz z torebką w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, tonsillektomię wykonuje się także z zastosowaniem fal radiowych o wysokiej częstotliwości (koblacja) oraz kriochirurgii.
Tonsillektomia w Częstochowie - kto ma ją w swojej ofercie
Diagnostykę oraz leczenie operacyjne i zachowawcze schorzeń górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, oferuje Centrum Medyczne Suliga, gdzie w ramach Otolaryngologii przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem m.in. technik mikroskopowych oraz endoskopii. Konsultacje i zabiegi operacyjne specjalistyczne obejmują szeroki zakres procedur, m.in. operacje zatok przynosowych w tym endoskopowe (FESS), chirurgiczne usunięcie migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, a także mikrochirurgię krtani czy operacyjne usuwanie torbieli, przetok i guzów szyi.
Operacje w zakresie laryngologii ogólnej, w tym zabiegi usunięcia migdałków bocznych (tonsillektomia) i migdałka gardłowego (adenotomia), wykonuje w Częstochowie także prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski specjalista otolaryngologii, chirurg głowy i szyi, specjalista audiolog. W praktyce lekarskiej zajmuje się chirurgicznym leczeniem chorób górnego odcinka oddechowego, m.in. wykonuje operacje przegrody nosa (septoplastyka) oraz tradycyjne operacje zatok przynosowych. Świadczenia obejmują również mikrochirurgię krtani oraz operacje zmian w obrębie szyi. Lekarz ponadto specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu oraz rehabilitacji niedosłuchów i głuchoty u niemowląt, dzieci, a także u dorosłych.
Laryngologiczny zabieg usunięcia (wyłuszczenia) migdałków podniebiennych metodą koblacji przeprowadzają specjaliści Oddziału Laryngologii Małoinwazyjnej Centrum Angelius w Katowicach. Nowoczesna technika pozwala na koagulację tkanek migdałka dzięki działaniu fali elektromagnetycznej o temperaturze 40-60°C, co zmniejsza krwawienie w czasie zabiegu i skraca czas gojenia się rany. Zabiegowe leczenie laryngologiczne w ramach jednostki obejmuje ponadto chirurgię endoskopową, system radiochirurgii tkanek miękkich – RaVor oraz operacje nosa i zatok FESS.