Polip stanowi jedną z najczęstszych chorób macicy, jaka występuje zarówno u kobiet w wieku rozrodczym, jak i po menopauzie. Z uwagi na występowanie, polipy mogą być endometrialne (w jamie macicy) oraz szyjkowe (w kanale szyjki macicy), a najlepszym sposobem ich rozpoznania jest histeroskopia – uznana za złoty standard w leczeniu polipów, ponieważ można je nie tylko diagnozować, ale także usunąć w całości i przekazać do badania HP w celu ustawienia dalszej terapii.
Ginekologia małoinwazyjna – polipy endometrialne
Histeroskopia diagnostyczna oraz diagnostyczno-operacyjna, w tym wycinanie polipów oraz przecinanie zrostów, to tylko fragment oferty Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej Ginekologii i Położnictwa dr n. med. Marka Neuberga z Warszawy. Zabiegi ginekologiczne zwykle wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, dożylnym, w trybie jednodniowym. Dr Neuberg jest członkiem European Society For Gynaecological Endoscopy i oprócz leczenia zabiegowego zajmuje się także medycyną rozrodu, diagnostyką i leczeniem niepłodności.
Ultrasonograficzne rozpoznanie polipa w macicy jest wskazaniem do jego histeroskopowego usunięcia, jakie w zakresie Ginekologii posiada w swojej ofercie Szpital Żagiel Med w Lublinie. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy przez pochwę i kanał szyjki histeroskopu, którym usuwa się polip z jamy macicy. Procedura przewiduje ok. 2-3 godzin hospitalizacji. Do zabiegu wymagany jest ponadto aktualny wynik badania cytologicznego. Ginekologią operacyjną, laparoskopią i histeroskopią zajmuje się dr n. med. Tomasz Radomański, specjalista ginekolog-położnik.
Lokalne rozrosty endometrium wnętrza jamy macicy usuwają również krakowscy lekarze Ludwin & Ludwin Ginekologia, a do potwierdzenie rozpoznania polipa endometrialnego jest tu stosowana sonohisterografia (SHG, SIS) oraz histeroskopia diagnostyczna. W celu jego usunięcia, specjaliści korzystają z małoinwazyjnej, nowoczesnej metody z wykorzystaniem narzędzi elektrochirurgicznych, laserowych oraz mechanicznych i jak zauważają, pacjentki z polipami endometrialnymi nie powinny korzystać z wykonywanych „na ślepo” zabiegów wyłyżeczkowania jamy macicy, które nie są już rekomendowane.
Również w Krakowie w Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka, polipy macicy i zmiany śluzówki są jednymi z najczęstszych wskazań do wziernikowania i operacji jamy macicy, jaką wykonuje się metodą histeroskopii zabiegowej, co polega na wprowadzeniu kamery połączonej z instrumentem operacyjnym przez szyjkę macicy do jamy macicy. W chirurgii małoinwazyjnej – laparoskopii i histeroskopii specjalizuje się prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, specjalista położnictwa i ginekologii, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Polip szyjki macicy, również części pochwowej oraz ich usunięcie metodą histeroskopii należą także do oferty zabiegowej Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy realizowanej odpłatnie lub w ramach kontraktu NFZ. Wielospecjalistyczna placówka nastawiona jest na nowoczesne, małoinwazyjne techniki zabiegowe w dziedzinie m. in. urologii, chirurgii ogólnej czy ginekologii. Szpital swoją działalność usługową rozpoczął w 2000 r. obecnie poszerzając ją o działalność szkoleniowo-naukową w dziedzinie endourologii i laparoskopii. Kadrę ginekologów współtworzy dr n. med. Jacek Fórmaniak.
Operacje ginekologiczne wykonywane są także w Szpitalu Gameta w Rzgowie k. Łodzi, na Oddziale Ginekologii Małoinwazyjnej, a zakres oferty uwzględnia histeroskopowe usunięcie polipa w znieczuleniu ogólnym, usuniecie mięśniaków macicy oraz torbieli jajników. Wszelkie nieprawidłowości oraz wątpliwe wyniki badań są tu również wskazaniem do wykonania histeroskopii diagnostycznej, a badanie przeprowadzane jest wyłącznie ambulatoryjnie. Oprócz histeroskopii, zwykle stosowaną metodą operacyjnego leczenia nieprawidłowości w obrębie narządów rozrodczych jest tu laparoskopia.