Polipy szyjkowe, jakie rozwijają się w szyjce macicy, stanowią uszypułowane struktury rozwijające się z błony śluzowej kanału szyjki macicy. Są możliwe do zdiagnozowania przy użyciu wziernika, podczas rutynowego badania ginekologicznego. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia, a ich tworzeniu sprzyjają zaburzenia hormonalne. W przypadku polipów macicy, leczenie rozpoczyna kuracja hormonalna, którą w razie braku efektów może uzupełnić wyłyżeczkowanie lub bardziej nowoczesny zabieg – histeroskopia operacyjna.
Leczenie zmian polipowych szyjki macicy
Metodą leczenia polipów w Klinice Promienistej w Poznaniu jest histeroskopia operacyjna lub ukręcenie polipa w przypadku zmian ograniczonych do kanału szyjki, szczególnie ze wskazań u kobiet planujących ciąże. Jak podkreślają specjaliści, polipy zamykające wejście do kanału szyjki macicy lub zlokalizowane przy ujściu jajowodów bywają przyczyną niepłodności. Klinika swoją działalność rozpoczęła w 1999 r., rozszerzając z czasem zakres usług o działalność szpitalną. Kierownikiem medycznym i Ordynatorem Oddziału Ginekologicznego jest dr n. med. Zofia Mikołajewska Fischer.
Pełen zakres operacji ginekologicznych oraz zabiegów endoskopowych oferuje Oddział Ginekologiczny Centrum Medycznego Gizińscy w Bydgoszczy. Cennik uwzględnia usunięcie polipów szyjki macicy metodą histeroskopii operacyjnej, jaką poprzedza histeroskopia diagnostyczna objęta odrębnym kosztem. Zabiegi ginekologiczne wykonują specjaliści położnictwa i ginekologii, m.in. dr n. med. Marek Hęsiak, certyfikowany w zakresie badań USG (Fetal Medicine Foundation). Centrum realizuje program finansowania zabiegów medycznych we współpracy z bankiem.
W Specjalistycznej Przychodni Ginekologiczno–Położniczej w Bolesławcu, zmianę polipową usuwa się wykręcając polip wraz z łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy w celu usunięcia szypuły polipa oraz pozyskania materiału do oceny histopatologicznej. Zabieg uwzględnia także pobranie biopsji rysowej z endometrium (jamy macicy), a cała procedura ma to charakter diagnostyczno-leczniczy. Zabieg wykonuje dr n. med. Robert Ziółkowski, ginekolog-położnik, który specjalizuje się w operacjach ginekologicznych w tym endoskopowych.
W Centrum Medycznym Angelius Provita w Katowicach, oferta z zakresu ginekologii przewiduje realizacje krótkich, małoinwazyjnych zabiegów ginekologicznych, do jakich zalicza się m.in. histeroskopia diagnostyczna i zabiegowa, jako metoda usunięcia zmian polipowych oraz pobrania wycinków z tarczy części pochwowej szyjki macicy wraz z wyłyżeczkowaniem jamy macicy. Zabiegi te są refundowane w ramach umowy z NFZ. Kadrę specjalistów tworzy m.in. dr n. med. Krzysztof Grettka, specjalista ginekolog-położnik, androlog, członek m.in. Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii.
Operacyjnym leczeniem niezłośliwych schorzeń żeńskich narządów płciowych zajmuje się Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. W ramach oferty realizuje także „małe” zabiegi ginekologiczne z wyłyżeczkowaniem macicy oraz usunięciem polipa, elektrokonizacją oraz histeroskopią diagnostyczną. Do wszystkich zabiegów kwalifikują badania oraz sczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Placówka dysponuje Oddziałem Neonatologii i Ginekologii z najwyższym III. poziomem referencyjnym i posiada kontrakt NFZ.
Histeroskopia zabiegowa jest metodą usunięcia polipa szyjki macicy stosowaną również w Lublinie, w Żagiel Med Szpital. Po usunięciu zmiany wykonuje się łyżeczkowanie kanału szyjki macicy, a uzyskany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia, a kwalifikuje do niego aktualny wynik badania cytologicznego. Diagnostyką i leczeniem chorób szyjki macicy oraz zabiegi histeroskopii wykonuje dr n. med. Tomasz Radomański, specjalista ginekolog-położnik, specjalizujący się w laparoskopii i histeroskopii.