O skrzydliku mówimy w przypadku nienormalnego wzrostu spojówki gałkowej, pojawiającego się najczęściej w wewnętrznym kącie oka. W zaawansowanym stadium choroby, kiedy pokrywa znaczną część rogówki, może przyczynić się do upośledzenia widzenia. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne i przebywanie w zapylonym otoczeniu może podrażnić oczy i w efekcie wywołać skrzydlika. Jeśli stosowane krople lub maści nie pomagają lub skrzydlik upośledza widzenie, można go usunąć chirurgicznie.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wycina zmieniony fragment spojówki, po czym wygładza powierzchnię rogówki. W zależności od zastosowanej metody i rozmiaru ubytku obszar operacji pozostawia się do samoistnego zagojenia lub przeszczepia się fragment spojówki. Ból pozabiegowy może utrzymywać się przez ok. 2 dni, zaś opuchlizna spojówki ustępuje w ciągu kilku tygodni. W tym czasie zaleca się stosowanie specjalnych kropli do oczu.
Zabiegi u polskich okulistów
Pacjent, który chce usunąć skrzydlika, ma szerokie możliwości wyboru – taki zabieg wykonuje większość polskich klinik okulistycznych. Przykładowo, w Ośrodku Chirurgii Oka Prof. Zbigniewa Zagórskiego w Nałęczowie lekarze usuwają skrzydlik z przeszczepem własnej spojówki, co zmniejsza ryzyko nawrotu schorzenia. W warszawskiej klinice Retina usunięcie skrzydlika to operacja zaliczana do drobnych zabiegów chirurgicznych w zakresie spojówki. Zespół medyczny ośrodka zajmuje się prócz tego usuwaniem cyst i torbieli, a także kępek żółtych. Jednym ze okulistów kliniki jest dr med. Agnieszka Siennicka, specjalizująca się w leczeniu pacjentów z cukrzycą i zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Posiada II stopień specjalizacji z zakresu okulistyki, prócz tego odbyła szereg stażów na uniwersytetach w Kilonii, Liege, i Tybindze.
W Bielsku-Białej jednym z godnych polecenia okulistów jest dr n. med. Iwona Filipecka, Kierownik Medyczny Kliniki Okulus. Jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i od lat regularnie pogłębia wiedzę w dziedzinie okulistyki, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych w uznanych zagranicznych ośrodkach. Przez kilkanaście lat doskonaliła umiejętności praktyczne w katowickiej Klinice Okulistyki.
Z kolei w Krakowie na uwagę zasługuje prywatna praktyka okulistyczna dr n. med. Włodzimierza Miniewicza, NZOZ MW-med. Specjalista prowadzi ją nieprzerwanie od 1982 roku, systematycznie wzbogacając wyposażenie swoich gabinetów o kolejne nowoczesne urządzenia medyczne. Dr Miniewicz przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii oka. Jest uznanym krakowskim okulistą z wieloletnim doświadczeniem w operacjach wszczepu sztuczniej soczewki metodą fakoemulsyfikacji.
Drugim specjalistą chorób oczu z Krakowa jest lek. med. Piotr Chaniecki (Gabinet Okulistyczny Kraków). Chirurgia przedniego odcinka oka jest jednym z głównych przedmiotów jego zawodowych zainteresowań. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej. Prócz kierowania prywatną praktyką od 2010 roku dr Chaniecki pracuje na stanowisku Kierownika Klinicznego Oddziału Okulistycznego w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. Również od 2010 roku współpracuje ze Szpitalem Bonifratrów, gdzie przeprowadza operacje okulistyczne i zajmuje się diagnostyką i leczeniem zachowawczym.
Usunięcie skrzydlika w polskich klinikach okulistycznych
Pacjenci, którzy chcą poddać się zabiegowi w Gdańsku, powinni zainteresować się ofertą, jaką przedstawia Profesorskie Centrum Okulistyki Optimum. Zabiegi wykonują w nim wybitni specjaliści z zakresu okulistyki, w tym prof. Krystyna Raczyńska, która zajmowała się leczeniem odwarstwienia siatkówki już w latach 70-tych. W 2005 roku zajęła I miejsce w rankingu szpitali „Wprost" w kategorii „Operacje siatkówki oka", jest także posiadaczką medalu Komisji Edukacji Narodowej za zasługi w działalności dydaktycznej. W Centrum pracują również inne uznane autorytety z zakresu chirurgii rogówki, okulistyki dziecięcej i leczenia zaćmy i jaskry. Do zespołu medycznego kliniki należy m.in. lek. med. Anna Romańczuk-Róg i dr n. med. Paweł Lipowski.
Zabiegami usuwania skrzydlika zajmują się także lekarze Szpitala Wielospecjalistycznego Medeor Plus w Łodzi. Do zespołu medycznego ośrodka należy dr Michał Bogusławski, dr Urszula Chylińska oraz dr Magdalena Germaziak-Rzeźniczak.
Doświadczeni specjaliści okulistyki pracują nie tylko w dużych miastach. Dobrym przykładem jest lek. Roman Jabłoński, wykonujący zabiegi okulistyczne w Szpitalu Jantar w miejscowości Jantar. Obecnie pracuje jako asystent Oddziału Okulistycznego 110 Szpitala Wojskowego w Elblągu. Ukończył wiele specjalistycznych kursów, w tym szkolenie z zakresu laserowej korekcji wad wzroku i iniekcji doszklistkowych. Interesuje się szczególnie chirurgią laserową wad wzroku, chirurgią skrzydlika, a także diagnostyką obrazową w chorobach narządu wzroku. Drugim członkiem zespołu kliniki jest lek. Mariusz Doroszkiewicz, specjalista chorób oczu. Do jego głównych zawodowych zainteresowań zalicza się chirurgia laserowa jaskry oraz chirurgia skrzydlika, powiek i zeza.