Co to jest tłuszczak?
Tłuszczak (łac. lipoma) jest łagodną – niezłośliwą – zmianą nowotworową zbudowaną z tkanki tłuszczowej. Ma kształt guza, który tworzy miękka, sprężynująca, żółtawa masa otoczona cienką włóknistą (tzw. łącznotkankową) torebką. Zazwyczaj pojawia się płytko tuż pod skórą, czasem jednak umiejscawia się głębiej, np. pod mięśniem. Podłużny lub owalny twór można przesuwać względem przyległych tkanek.
Zmiana występuje na całym ciele, pojedynczo lub mnogo. Najczęściej tworzy się w tkance podskórnej tułowia, ramion, pod pachami, choć często pojawia się także na nodze (częściej na udach, niż podudziach), pośladkach, karku, szyi czy głowie. Może zająć również głębsze partie ciała i pojawić się w sąsiedztwie nerek czy wątroby, albo w postaci małych guzków w jelitach.
Schorzenie dotyka osób w każdym wieku, choć najczęściej dorosłych w wieku 40-60 lat, a sporadycznie dzieci. Nie wiadomo, dlaczego powstaje. Ponieważ to zmiana o charakterze nowotworowym, specjaliści biorą pod uwagę uwarunkowania genetyczne. Tłuszczakom ma też sprzyjać otyłość oraz wcześniej odniesione rany czy urazy. Czasem mogą stanowić objaw innych poważnych chorób (np. nerwiakowłókniakowatości, zespołu Gardnera – polipowatości, czy zespołu Proteusza – rozrostu tkanek).
Tłuszczak nie powinien zezłośliwieć i przekształcić się w raka. Zawsze jednak charakter guza powinien ocenić specjalista – np. dermatolog, chirurg, lekarz medycyny estetycznej czy onkolog – by nie pomylić go ze zmianą o innym charakterze. W tym celu może wykorzystać badanie USG. O taką diagnozę warto zwrócić się tym bardziej, że tłuszczaka przypomina złośliwy nowotwór tłuszczakomięsak. Występuje on nieco głębiej i nacieka na okoliczne tkanki (tłuszczak jest zawsze otoczony torebką). Jego obecność może potwierdzić lub wykluczyć badanie histopatologiczne.
Leczenie tłuszczaków
Tłuszczak sam w sobie nie jest groźny dla zdrowia i nie wymaga leczenia. Dlatego małe zmiany, które nie sprawiają problemów, pozostawia się tak, jak są. Ponieważ jednak tłuszczak ma tendencje do powiększania się, należy go obserwować.
Niestety, rozrastanie się guza – czasem do dużych rozmiarów – może wywołać problemy. Utrudnić poruszanie się albo uciskać okoliczne tkanki i nerwy, powodując ból. A gdy tłuszczak jest położony głębiej, jego powiększanie może doprowadzić do upośledzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Tłuszczaki mogą także powodować poważny dyskomfort psychiczny i stanowić problemem estetyczny – szczególnie jeśli występują na widocznych częściach ciała. Te względy stanowią poważne wskazania do usunięcia zmiany. Zawsze jednak decyzję należy omówić z lekarzem, który zaproponuje najbezpieczniejszy sposób działania.
Usuwanie tłuszczaków
Nie ma skutecznych naturalnych sposobów, by poradzić sobie ze schorzeniem. Nie można usunąć tłuszczaka w domu. Na guza nie zadziałają ziołowe okłady czy kąpiele. Do leczenia wykorzystuje się wyłącznie metody zabiegowe. Różnią się stopniem inwazyjności i skuteczności.
Chirurgiczne wycięcie tłuszczaka
To podstawowa i uważana za najskuteczniejszą metoda usuwania tłuszczaków. Polega na nacięciu skóry wokół guza i usunięciu go razem z torebką, w której się znajduje. Zabieg zwykle nie wymaga hospitalizacji i jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym. Trwa około pół godziny. Wystarczy znieczulenie miejscowe. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. tłuszczak jest bardzo rozległy i głęboki, mnogi lub zlokalizowany w takim miejscu, że jego usunięcie może spowodować np. krwawienie, wycięcie przeprowadza się w warunkach szpitalnych, a znieczulenie jest ogólne.
Po usunięciu guza rana jest zszywana, czasem zakładany dren. Przy małych tłuszczakach zamiast szwów stosuje się też specjalne plasterki. Wycięty tłuszczak jest poddany badaniu histopatologicznemu. Szwy są zdejmowane po 7-14 dniach. Na skórze pozostaje mniejsza lub większa blizna.
Liposukcja (odsysanie)
Może być alternatywną metodą leczenia, zwłaszcza w przypadku licznych tłuszczaków lub występujących w widocznych miejscach. Jej zaletą jest niewielka blizna, która zostaje po zabiegu. W czasie liposukcji w tłuszczaku umieszczana jest niewielka sonda, przez którą odsysa się zawartość guza. Otaczająca go torebka może być usunięta kleszczykami chirurgicznymi. Niestety, mogą się zdarzyć nawroty dolegliwości, jeśli zmiana nie zostanie zlikwidowana w całości.
Oba powyższe zabiegi są uważane za bezpieczne. Jak w każdym działaniu, które polega na naruszeniu tkanek, mogą jednak wystąpić powikłania. W okolicy cięcia chirurgicznego, ale i w miejscu po liposukcji mogą wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a także ból. Powinny jednak szybko minąć.
Ostrzykiwanie sterydami
To najmniej inwazyjna metoda. Polega na podaniu leku bezpośrednio do wnętrza tłuszczaka. Pod wpływem sterydu guz zaczyna się kurczyć, ale nie zanika. Zabieg musi być powtarzany kilkakrotnie. Efekty są widoczne dopiero po kilku tygodniach.
Mniej popularnymi metodami są:
- lipoliza – polega na wstrzykiwaniu do guza preparatów powodujących rozpad komórek tłuszczowych (tzw. rozpuszczanie tłuszczaków),
- laseroterapia,
- terapia ultradźwiękami.
Warto wiedzieć, że nie gwarantują one całkowitego usunięcia tłuszczaka.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o usunięcie tłuszczaka
Jaka jest cena usunięcia tłuszczaka?
Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z usunięciem tłuszczaka, są bardzo zróżnicowane i zależą m.in. do jego wielkości i lokalizacji. Porównując je, trzeba zwrócić uwagę na to, co zawierają. Czy jest w nich np. koszt usunięcia szwów po zabiegu albo badania histopatologicznego.
Czy tłuszczaka można usunąć na NFZ?
Chirurgiczne zabiegi usunięcia tłuszczaka są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. By otrzymać skierowanie, najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem. Usuwanie tłuszczaków na NFZ może być jednak problemem ze względu na dużą liczbę osób czekających na zabieg. Komercyjne usuwanie tłuszczaków, które oferuje wiele prywatnych ośrodków medycznych, pozwala uniknąć kolejek.
Skąd się biorą tłuszczaki?
Specjaliści jak dotąd nie znaleźli przyczyny schorzenia. Nadal nie wiadomo, dlaczego powstaje. Ponieważ to zmiana o charakterze nowotworowym, brane są pod uwagę uwarunkowania genetyczne. Tłuszczakom ma też sprzyjać otyłość oraz wcześniej odniesione rany czy urazy. Czasem mogą również być objawem innej choroby.
Jak usunąć tłuszczaka domowym sposobem?
Nie ma skutecznych naturalnych sposobów, by poradzić sobie ze schorzeniem. Nie można usunąć tłuszczaka w domu. Na guza nie zadziałają ziołowe okłady czy kąpiele. Do leczenia wykorzystuje się wyłącznie metody zabiegowe.
Jak pozbyć się tłuszczaków?
Można to zrobić wyłącznie metodami zabiegowymi. Jest ich kilka, różnią się stopniem inwazyjności. Za najbardziej skuteczną jest uważane chirurgiczne wycięcie tłuszczaka. Można także skorzystać m.in. z liposukcji, podczas której odsysa się zawartość guza, ostrzykiwania zmiany sterydami bądź lipolizy, polegającej na wstrzykiwaniu preparatu niszczącego komórki tłuszczowe (tzw. rozpuszczanie tłuszczaków). Decyzję o tym, którą metodę wybrać, należy omówić z lekarzem.
Usuwanie tłuszczaka przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po usunięciu tłuszczaka? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Usunięcie tłuszczaka - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na usunięcie tłuszczaka. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Doskonała
Źródła:
- S.J. Robertson, R.J.G. Rycroft, S.H. Wakelin, "Dermatologia", Warszawa, 2014, ISBN: 9788320045383
- Todd A. Nickloes, "Lipomas" (emedicine.medscape.com)
3.5/5 (opinie 256)