Włókniaki są to zmiany skórne, powstałe w wyniku rozrostu tkanki łącznej. Można wyróżnić dwa ich rodzaje: miękkie oraz twarde. Pierwsze z nich umiejscowione są najczęściej w okolicach szyi, karku oraz pod pachami, natomiast drugie pojawiają się głównie na kończynach w wyniku odczynu na zaistniały uraz. Są to najczęściej niegroźne zmiany, które jednak z czasem mogą zezłośliwieć. Włókniaki usuwa się głównie przy użyciu lasera oraz z wykorzystaniem procesu elektrokoagulacji.
Usunięcie włókniaka - do kogo na zabieg?
W Szczecinie znajduje się Klinika Laser Studio, w której lek. med. Zbigniew Matuszewski zajmuje się zabiegami usuwania włókniaków. Klinika jest wyposażona w dwa typy laserów: frakcyjny CO2 oraz laser V-beam Perfecta. Za pomocą pierwszego, oprócz usuwania włókniaków można w klinice znacznie spowolnić proces starzenia skóry, a także przeprowadzić zabiegi laserowego usuwania blizn, zmian potrądzikowych, tatuaży oraz zmian łuszczycowych. Z wykorzystaniem drugiego typu lasera przeprowadzane są zabiegi usuwania włókniaków, brodawek, kurzajek, tłuszczaków oraz kłykcin.
Również w Szczecinie lek. med. Joanna Stosio-Rostecka, specjalista dermatolog-wenerolog, zajmuje się usuwaniem włókniaków. Jest ona absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem. Jest członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Sprzęt wykorzystywany przez nią w zabiegach to laser CO2 Ceofrax 4000 Ultra Plus. Za jego pomocą pani doktor przeprowadza również usuwanie blizn oraz zmian skórnych, takich jak brodawki, prosaki i gruczolaki potowe, a także zabiegi odmładzania skóry.
Zabieg usunięcia włókniaka można przeprowadzić również w Śląskim Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej w Katowicach. Przeprowadzany jest on przez dr n. med. Renatę Wilk-Czyż, specjalistę dermatologii i medycyny estetycznej. Jest ona absolwentką, a także byłym pracownikiem Śląskiej Akademii Medycznej, na której uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Ponadto, pani doktor ukończyła Międzynarodową Szkołę Medycyny Estetycznej w Rzymie, gdzie obroniła pracę pt. „Zastosowania technologii IPL w dermatologii i medycynie estetycznej”. Ponadto swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Dermatologii w Katowicach. Pani doktor usuwanie włókniaków przeprowadza z wykorzystaniem lasera CO2.
W stolicy Polski usunięcie włókniaka oferuje klinika lekarza medycyny estetycznej Krzysztofa Mireckiego, który posiada również specjalizację z otolaryngologii. Ponadto jest członkiem stowarzyszenia Anti-Aging i Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Uczestniczył w wielu kursach dotyczących laseroterapii (m.in. „Rola laserów i nowych technologii w dermatologii estetycznej”). Klinika jest laureatem godła Medycyna Estetyczna oraz posiada Certyfikat Dobrych Praktyk Obsługi i Usług.
Klinika Proderma z Poznania oferuje usuwanie zmian skórnych bez konieczności zakładania szwów. Z wykorzystaniem lasera CO2 usuwane są brodawki, kurzajki, kłykciny i przerośnięte gruczoły potowe oraz włókniaki. Założycielką kliniki jest lek. med. Magdalena Dembińska, specjalista dermatolog. Swoje wieloletnie doświadczenie może poprzeć uczestnictwem w wielu konferencjach i sympozjach, m.in. „Zastosowanie laserów w dermatologii estetycznej” oraz „Profilaktyka i leczenie problemów naczyniowych w dermatologii estetycznej”.