W czasie leczenia kanałowego (szczególnie w przypadku kanałów zakrzywionych lub niedrożnych) dojść może do złamania narzędzia. Pozostawione narzędzie uniemożliwia nie tylko oczyszczenie i wypełnienie kanału, ale może także stanowić źródło infekcji. Przed rozpoczęciem zabiegu jego usuwania konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Procedura usuwania złamanego narzędzia z kanału zębowego przeprowadzana jest zawsze pod kontrolą mikroskopu stomatologicznego, a jej przebieg zależny jest przede wszystkim od umiejscowienia złamanego instrumentu (w części przykoronkowej, środkowej lub przywierzchołkowej). Na rezultat zabiegu wpływ ma nie tylko lokalizacja narzędzia w kanale, ale również jego rodzaj i ogólna anatomia zęba.
Usunięcie złamanego narzędzia z kanału korzeniowego w Polsce – gdzie można udać się na zabieg
W Bełchatowie na usunięcie złamanego narzędzia z kanału udać się można do Przychodni Stomatologicznej AESTHETIC DENTAL. Do leczenia kanałowego (pierwotnego, jak i powtórnego) w placówce zawsze wykorzystywany jest mikroskop. Z zakresu usług, wykonywanych w szczególnych wypadkach, oprócz usunięcia złamanego narzędzia z kanału, oferta Przychodni obejmuje także opracowanie jednego kanału zęba, zamknięcie perforacji i udrożnienie zobliterowanego kanału, a także odnalezienie dodatkowego kanału, usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego oraz usunięcie zębniniaka. Wszystkie te procedury wykonywane są pod mikroskopem firmy Seliga Microscopes.
W Krakowie złamane narzędzie z kanału usunąć może dr n. med. Paweł Myciński, specjalista chirurg stomatologiczny. Doświadczenie zdobywał w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Specjalizuje się w m.in. w chirurgii stomatologicznej, endodoncji oraz w mikrochirurgii endodontycznej. Jego oferta, oprócz usunięcia złamanego narzędzia z kanału korzeniowego, obejmuje także usuwanie przeszkód z kanałów korzeniowych (cementu i wkładów koronowo-korzeniowych). Z zakresu leczenia endodontycznego pod mikroskopem przeprowadza również poszukiwanie ujść komorowych kanałów korzeniowych, diagnostykę pęknięć i złamań dna komory i korzenia zęba oraz diagnostykę cieśni. Udać się można do niego także na pierwotne i powtórne leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne zębów z niezakończonym rozwojem korzenia.
W Warszawie usunięcie złamanego narzędzia z kanału jest możliwe do przeprowadzenia w Gabinecie Fabdent. W placówce świadczona jest pełna gama usług z zakresu leczenia endodontycznego, w czasie których wykorzystywane są mikroskopy stomatologiczne Carl Zeiss i Seiler. Oferta Gabinetu, oprócz usuwania złamanych narzędzi, obejmuje także udrożnienie zobliterowanego kanału, odnalezienie dodatkowego kanału, usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych, zamknięcie perforacji ednodontycznej oraz usunięcie zębiniaka.