Co to jest znamię barwnikowe?

Mianem znamienia barwnikowego (“pieprzyka”) określamy wykwity skórne o barwie brązowej, czarnej bądź szarej, które powstają wskutek zaburzonej produkcji melaniny. Dzielimy je na wrodzone oraz nabyte. Nabyte zaś na zmiany typowe i atypowe. O ile zmiany wrodzone nie stanowią zwykle powodu do niepokoju, pieprzyki pojawiające się w kolejnych latach życia powinny wzbudzić nasze szczególne zainteresowanie. To dlatego, że mogą one przerodzić się w groźny nowotwór skóry, jakim jest czerniak złośliwy.

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Badania pokazują, że około 33% przypadków czerniaka miało swój początek w łagodnej zmianie barwnikowej. Czy to oznacza, że z każdym nowym pieprzykiem należy udać się do lekarza? Znamiona typowe zwykle przyjmują postać małych grudek o średnicy nie większej niż 5 mm. Posiadają one wyraźnie zaznaczone brzegi, a barwnik jest w nich równomiernie rozmieszczony. Znamiona atypowe charakteryzują się zazwyczaj:

  • nierównymi brzegami
  • niejednolitym kolorem
  • asymetrią
  • wielkością powyżej 6 mm

Niepokój powinny wzbudzić także pieprzyki, których wygląd zmienia się w czasie. Zmiana koloru, uwypuklenie płaskiej zmiany czy nagłe pojawienie się świądu w jej okolicy to znak, że czym prędzej trzeba udać się do dermatologa.

Warto wiedzieć: Całkowite usunięcie znamienia barwnikowego likwiduje ryzyko powstania w tym miejscu czerniaka. Właśnie dlatego każde nowe znamię – nawet to nie wzbudzające naszych podejrzeń – warto pokazać lekarzowi.

Metody usuwania pieprzyków

Na forach internetowych można znaleźć wpisy z pytaniem “jak usunąć znamię domowymi sposobami?”. Odpowiedź może być tylko jedna: usuwanie pieprzyka w warunkach domowych nie powinno mieć miejsca. Zmianę należy pokazać lekarzowi, który oceni jej charakter podczas dermatoskopii. Na podstawie tego badania podejmie także decyzję o tym czy pieprzyk trzeba usunąć.

Usuwanie znamion chirurgicznie

Jeżeli dermatolog uzna, że zmiana jest podejrzana, skieruje pacjenta na chirurgiczne usunięcie pieprzyka. Wycięte tkanki zostaną następnie poddane badaniu histopatologicznemu. Jego wynik zadecyduje o dalszym postępowaniu leczniczym. Klasyczne wycięcie pieprzyka przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zmiany lekarz zakłada na ranę szwy, które zdejmuje się po 7-14 dniach. Cała procedura trwa maksymalnie 30 minut. Ze względu na to iż pozostają po niej ślady, proces regeneracji skóry można wspomóc specjalnymi preparatami na blizny. Zastosować je można jednak dopiero po zagojeniu się obszaru poddanego zabiegowi.

W okresie gojenia się rany należy unikać napinania skóry w miejscu usunięcia znamienia. W zależności od lokalizacji zmiany konieczne może okazać się zrezygnowanie z noszenia torby na ramię lub ciężkiego plecaka, a także uprawiania niektórych sportów. Ranki nie należy moczyć, dlatego zamiast kąpieli lepiej brać prysznic.

Usuwanie znamion laserem

Usunięcie pieprzyka laserem jest możliwe tylko w przypadku znamion wrodzonych lub zmian typowych, które stanowią wyłącznie problem estetyczny. Pacjent zostanie skierowany na taki zabieg wyłącznie jeśli lekarz będzie miał stuprocentową pewność co do łagodnego charakteru zmiany. Zabieg ten ma wiele zalet – przede wszystkim nie pozostają po nim blizny. Czas gojenia się rany jest krótszy niż w przypadku chirurgicznego usuwania pieprzyka, nie trzeba także zakładać szwów. W większości przypadków znamiona barwnikowe wycina się jednak metodą klasyczną. Na usuwanie ich laserem mogą pozwolić sobie wyłącznie najbardziej doświadczeni lekarze.

Warto wiedzieć: Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju czerniaka, warto stosować kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (filtry UVA i UVB).

FAQ, czyli najczęstsze pytania o usunięcie znamienia barwnikowego

  • Gdzie usunąć pieprzyk?

    Zabiegowi najlepiej poddać się w sprawdzonej placówce medycznej, która specjalizuje się w tego typu procedurach. Listę takich klinik w swojej okolicy znajdziesz na naszym portalu.

  • Kto usuwa pieprzyki?

    Chirurgiczne usuwanie pieprzyków to - jak sama nazwa wskazuje - domena chirurga ogólnego.

  • Czy możliwe jest usunięcie pieprzyka na NFZ?

    Usuwanie znamion na NFZ jest możliwe, jednak wcześniej należy uzyskać skierowanie do dermatologa. Dopiero w trakcie konsultacji ze specjalistą możliwe będzie otrzymanie skierowania na zabieg.

  • Ile kosztuje usunięcie pieprzyka?

    Średni koszt wycięcia pieprzyka wynosi 550 zł. Cena usuwania znamion laserem jest mniejsza - to około 320 zł.

Usunięcie pieprzyka przed i po – zdjęcia

Chcesz zobaczyć jak wygląda skóra po usunięciu pieprzyka? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.

Usuwanie znamion - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na usunięcie znamienia barwnikowego. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecam Klinikę. Pełen profesjonalizm.
  
Marcin

Czas zabiegu przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Sybko, profesjonalnie i przyjemnie.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (dr n. med. Mikołaj Pernak)
Jest bardzo zadowolona
  
Dominika

Zabieg przebiegł bardzo szybki i bez żadnych problemów. Blizna na tą chwilę prawie niewidoczna.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (dr n. med. Mikołaj Pernak)
Klinika godna polecenia
  
Wanda

Zabieg przebiegł bezproblemowo, efekt bardzo dobry.

Opinia o: Retina Szpital Okulistyczny, Warszawa (dr n. med. Agnieszka Siennicka)
  
Marta B.

Zabieg szybki i bezbolesny.

Opinia o: Szpital Pulsmed, Łódź (lek. Zbigniew Kowalczyk)
Klinika godna polecenia
  
Angelika A

Bez zastrzeżeń

Opinia o: Clinica Dermatoestetica, Bydgoszcz (prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski)

Źródła: