Znamiona barwnikowe są wrodzonymi bądź nabytymi nieprawidłowościami skóry, które zbudowane z łagodnie namnażających się melanocytów (komórek barwnikowych skóry), mogą stanowić znamiona łagodne i atypowe – dysplastyczne, z tendencją do transformacji nowotworowej (czerniak). Większość znamion usuwana jest ze względów kosmetycznych. Wskazaniem do radykalnego usunięcia zmiany jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia, a wczesna chirurgiczna interwencja w bardzo wielu przypadkach ratuje życie.
Pieprzyki – diagnostyka i leczenie zmian skórnych
Nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze wrodzonym, które przyjmują postać znamion naskórkowych brodawkowatych, ziarniniaka naczyniowego, plam soczewicowatych lub znamienia melanocytowego leczą specjaliści Instytutu Medycyny Estetycznej i Przeciwstarzeniowej Ideallist. Jak podkreślają, ryzyko rozwoju czerniaka jest niewielkie w znamionach wyniosłych, uszypułowanych i owłosionych i aby to ocenić, oferta obejmuje dermatoskopową analizę znamion oraz chirurgiczne ich usunięcie według wskazań z badaniem histopatologicznym (HS).
Zaburzenia dotyczące rozmieszczenia barwnika w skórze i jego niekontrolowanej proliferacji stanowi zakres oferty terapeutycznej Chirurgii Ogólnej Kliniki Medycyny Estetycznej i Chirurgii Esteuroda. Jak wyjaśniają lekarze placówki, ilość znamion barwnikowych zależy od predyspozycji genetycznych oraz ekspozycji na promienie UV, a ich diagnostykę przeprowadza dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista chirurgii ogólnej. Ocena jest wytyczną do podjęcia metody leczenia znamion – laserowej lub chirurgicznej. Zakres usług obejmuje również zabiegi chirurgicznego leczenia nowotworów skóry wymagające plastyki, włącznie z przeszczepami skóry.
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia nowotworów skóry jest wczesne i prawidłowe usunięcie zmiany skórnej, przekonuje lek. med. Piotr Karasiński, specjalista dermatolog-wenerolog, który w ramach Prywatnego Gabinetu Dermatologicznego, „pieprzyki” usuwa nie tylko ze względów kosmetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych, a bezwzględnym wskazaniem do wizyty w gabinecie jest zmiana kształtu lub barwy znamienia, szybkie jego powiększanie się, odczyn zapalny wokół czy nadżerki. Oferta obejmuje diagnostykę dermatoskopową, wskazaną przynajmniej 1 raz w roku.
Zmiany chorobowe skóry za pomocą dermatoskopu diagnozują również dermatolodzy Gabinetu Dermatologii i Medycyny Estetycznej – lek. med. Wojciech Żarow, lekarz medycyny estetycznej oraz lek. med. Elżbieta Rutkowska. Dzięki badaniu, rozpoznaniu jest możliwy nie tylko czerniak złośliwy, jaki ich zdaniem może rozwinąć się u około 30% pacjentów na podłożu istniejącego znamienia melanocytowego, ale także znamię błękitne, nabłoniak barwnikowy oraz zmiany krwotoczne. W sytuacji znamion atypowych są one usuwane metodą chirurgiczną z badaniem HS.
Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych i podskórnych typu kaszaki, włókniaki oraz guzki skóry i znamiona barwnikowe z badaniem histopatologicznym tych zmian, stanowią także ofertę Chirurgii Ogólnej Beskidzkiego Centrum Medycznego. Kierownikiem Oddziału jest lek. med. Bogusław Talaga, a zespół lekarzy tworzą chirurdzy, m. in. lek. med. Józef Wróbel oraz lek. med. Jacek Włodarczyk. Zabieg wymaga wcześniejszej rejestracji oraz przygotowania i kwalifikacji w ramach Przychodni, a usługi realizowane są odpłatnie bądź w oparciu o kontrakt z NFZ.
Pieprzyki, znamiona barwnikowe, łagodne oraz atypowe, ze skłonnością do zezłośliwienia, nowoczesnymi metodami leczą lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala w Skoczowie Harbutowicach, jaki należy do struktur Centrum Lekarskiego Alfa. Zabiegi z zakresu dermatochirurgii i medycyny estetycznej, obejmują chirurgiczne usunięcie znamienia, z diagnostyką histopatologiczną, a zabiegi wykonuje dr n. med. Wojciech Żelawski, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista angiolog. Szpital swoją działalność prowadzi od 2001 r., oferując zabiegi chirurgiczne oraz okulistyczne w ramach NFZ.