Znamiona barwnikowe to łagodne zmiany nowotworowe (melanocytowe), które bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Z tej racji jednak, że często są postrzegane jako defekty urody, znamiona barwnikowe są chętnie usuwane. Warto pamiętać, że przed jakimkolwiek zabiegiem wymagana jest diagnostyka w postaci m.in. dermatoskopii, która wykluczy ryzyko transformacji zmiany bądź czerniaka. Profilaktyka raka skóry w przypadku znamion obejmuje bowiem wszystkie atypowe zmiany o nagłym wzroście, asymetryczne, z objawem krwawienia lub zmiany barwy. Leczenie polega na ich jak najszybszym usunięciu (wycięciu) z marginesem zdrowych tkanek, zabezpieczając w ten sposób przed ewentualnym nawrotem choroby.
Usuwanie znamion w Lublinie – zabiegi i metody
Fraxel eCO2 Premium to nowoczesny, frakcyjny system laserowy CO2 firmy Lutronic, który w celu usuwania znamion barwnikowych stosują specjaliści Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ideal Med. W zależności od wskazań, metodę zastępuje klasyczny zabieg chirurgicznego wycięcia zmiany. Wszystkie pieprzyki są tu wcześniej diagnozowane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologa metodą dermatoskopii, co pozwala odróżnić rodzaj zmiany – znamiona barwnikowe od dysplastycznych czy brodawki łojotokowej bądź nabłoniaka barwnikowego.
Usunięcie znamienia barwnikowego należy także do oferty Gabinetu Ars Medica, gdzie w ramach chirurgii laserowej usuwane są m.in. pieprzyki i brodawki, odciski i inne narośla skórne. Oprócz małoinwazyjnej metody usunięcia laserowego, oferta przewiduje również zabiegi chirurgiczne. Placówka od 2003 r. realizuje usługi z zakresu medycyny estetycznej, które - oprócz laserowego leczenia zmian skórnych - obejmują również laserowe zamykanie naczynek.
Diagnostyką i leczeniem chorób skóry u dzieci i dorosłych, w tym usuwaniem znamion barwnikowych, oraz diagnostyką czerniaka i znamion barwnikowych z zastosowaniem dermoskopii i wideodermoskopii zajmuje się dr n. med. Anna Michalak-Stoma, specjalista dermatolog-wenerolog, stypendystka DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na Uniwersytecie Heinrich-Heine w Düsseldorfie. W ramach swojej praktyki wykonuje zabiegi usuwania brodawek, zmian chorobowych skóry i błon śluzowych oraz nowotworów łagodnych i złośliwych skóry z zastosowaniem m.in. elektrochirurgii i kriochirurgii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii.