Znamiona barwnikowe, czyli "pieprzyki”, zbudowane są z łagodnie namnażających się komórek barwnikowych (melanocytów) i stanowią zmiany zwykłe oraz atypowe, wrodzone lub nabyte. Obserwacja i ocena struktur barwnikowych na poziomie naskórka i skóry właściwej możliwa jest dzięki zastosowaniu dermatoskopu. Usuwanie atypowych dermatoskopowo i klinicznie znamion lub znamion wrodzonych olbrzymich, które mogą ulec zezłośliwieniu jest założeniem profilaktycznym.
Profilaktyka czerniaka – leczenie zmian melanocytowych
Znamiona melanocytowe, które są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, chirurgicznie leczy Centrum Dermatologii Laserowej, Estetycznej i Dermatochirurgii Laser-Medica. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia, najbezpieczniejszą metodą jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. Jak podkreślają specjaliści, znamiona dysplastyczne, które budzące jakiekolwiek obawy powinny być usuwane tylko chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry. Laserowa metoda nie daje bowiem możliwości wykonania badania HP.
Znamiona barwnikowe, kaszaki, tłuszczaki oraz nowotwory skóry są wskazaniem do chirurgicznego leczenia, jakie stosuje również Klinika Zawodny Estetic, a zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu, materiał przekazywany jest do badania histopatologicznego, a cała procedura daje możliwość pełnej diagnostyki. Placówka jest certyfikowana w zakresie medycyny estetycznej przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti Aging PTL, a zespół medyczny działa pod kierunkiem dr n. med. Piotra Zawodnego, lekarza medycyny estetycznej, specjalisty chirurgii szczękowo-twarzowej.
Płaskie zmiany w formie plam barwnikowych lub wyniosłe, o gładkiej lub brodawkowatej powierzchni, leczą lekarze KarboKliniki. Jak tłumaczą, znaczenie kliniczne znamion barwnikowych wynika z faktu, że mogą stanowić punkt wyjścia czerniaka, w zakresie którego zwalczanie opiera się na działaniach profilaktycznych. Ocena ryzyka odbywa się z zastosowaniem dermatoskopu, a metodą usunięcia pieprzyków jest wycięcie chirurgiczne lub ścięcie horyzontalne, przy czym wskazania są zarówno profilaktyczne, jak i estetyczne. Zespół tworzy m. in. dr. n. med. Maciej Romanowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej.
Jak wyjaśnia lek. med. Ilona Osadowska, chirurg, znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka i są zmianami nowotworowymi skóry, najczęściej o charakterze łagodnym i zupełnie niegroźnym. Z uwagi na możliwość zezłośliwienia, wymagają uwagi i w razie wskazań są chirurgicznie usuwane z marginesem bezpieczeństwa do dalszej analizy HP. Niektóre tylko zmiany barwnikowe, o charakterze łagodnym są usuwane laserowo i tylko wtedy, gdy nie budzą wątpliwości onkologicznych, a zabiegi wykonuje lek. med. Jolanta Wesołowska, specjalista dermatolog-wenerolog II stopnia, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Leczenie znamion podejrzewanych o złośliwy charakter musi być dokonane za pomocą chirurgicznego usunięcia połączonego z badaniem histopatologicznym. Tego zdania jest również dr n. med. Ryszard Derleta, chirurg, który w swojej ofercie posiada leczenie zmian w obrębie naskórka i skóry. W przypadku znamion bez charakteru onkologicznego, m. in. przebarwienia słoneczne, piegi czy plamy soczewicowate, w swojej terapii stosuje zabiegi laserowe, które w odróżnieniu do klasycznej metody nie pozostawiają blizn.
Atypowe–asymetryczne, o nieregularnych brzegach i nierównomiernym rozkładzie barwnika oraz rozmiarze powyżej 5 mm są wskazaniem do chirurgicznego usunięcia w Laser Clinic – Dermatologia laserowa, medycyna estetyczna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a kwalifikacja odbywa się na podstawie obrazu klinicznego i dermoskopowego. Szwy usuwa się po około 10 dniach od zabiegu, w zależności od lokalizacji. Zabieg po wygojeniu rany w miejscu usunięcia znamienia pozostawia linijną bliznę.