Znamiona barwnikowe, które potocznie nazywamy pieprzykami, a jakie posiadamy na skórze niejednokrotnie przez wiele lat, mogą ulegać transformacji w nowotwory skóry. Ciągłe drażnienie odzieżą, kosmetykami czy narażaniem na działanie promieni UV zwiększa ryzyko zezłośliwienia. Stąd zalecenia kontroli dermatoskopowej, a w przypadku znamion atypowych – profilaktyczne ich usuwanie i badania histopatologiczne.
Znamiona i nowotwory łagodne – leczenie zmian skórnych
Znamiona barwnikowe dysplastyczne z uwagi na ryzyko rozwoju czerniaka, usuniemy w Centrum Chirurgii Plastycznej, Dermatologicznej i Laserowej Renaty i Andrzeja Bieńka, przy czym – jak podkreślają specjaliści – nie ma medycznego uzasadnienia dla profilaktycznego wycinania zmian niepodejrzanych. Technika w zależności od lokalizacji znamienia polega m.in. na wrzecionowatym wycięciu skierowanym wzdłuż tzw. linii Langera, z marginesem około 1 mm i z pełną grubością skóry, a następnie na zeszyciu ubytku. W razie odrostu znamienia istnieje możliwość m. in. ponownej powierzchniowej ablacji przez wymrożenie lub ponowne ścięcie styczne.
Jak wyjaśniają lekarze Centrum Medyczne Proclinic®, praktycznie u każdego człowieka można stwierdzić kilkanaście znamion barwnikowych. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie, nie mniej jednak, ich zdaniem w przypadku znamion wrodzonych i dysplastycznych, wyniosłych uszypułowanych, zagrożenie czerniakiem staje się duże. Placówka oferuje laserowe usuwanie łagodnych znamion i narośli skórnych, a prosta i krótka procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i poprzedza ją badanie dermatoskopowe. Specjalistą w dziedzinie m. in. dermoskopii, elektrokoagulacji oraz laseroterapii zmian skórnych jest dr n. med. Anna Domagała.
Usunięcie znamienia barwnikowego, guzka skóry z plastyką lub bez oferuje w ramach chirurgii onkologicznej Instytut DermaMed. Cena zabiegu zależy od wielkości i lokalizacji znamienia oraz od ilości zmian i obejmuje koszt znieczulenia, badania histopatologicznego oraz wizytę kontrolną z konsultacją w przypadku badania HP. Specjalistą chirurgiem onkologiem jest w placówce lek. med. Rafał Szulc, lekarz medycyny estetycznej oraz członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który specjalizuje się m. in. w leczeniu chorób nowotworowych gruczołu piersiowego, skóry i tkanek miękkich.
Znamiona barwnikowe (pieprzyki, brodawki), odciski oraz inne narośla skórne nie, tylko ze względów kosmetycznych, ale i zdrowotnych usuniemy w Centrum Terapii Laserowej u dr n. med. Marioli Oleszkiewicz. Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, świadczy konsultacje, kwalifikacje i zabiegi, a terapią laserową zajmuje się od 1990 r., od czasu kiedy w Polsce powstał pierwszy ośrodek laseroterapii na Krzykach we Wrocławiu. Zmiany są tu usuwane laserowo z wykorzystaniem energii lasera CO2 oraz – w przypadku konieczności pobrania materiału do badań HP – chirurgicznie.
Znamię barwnikowe w postaci ubarwionej, płaskiej lub lekko wypukłej zmiany, zlokalizowanej na skórze powiek lub na brzegu powieki leczą w ramach chirurgii i drobnych zabiegów na powiekach, spojówce i rogówce lekarze Specjalistycznego Ośrodka Okulistycznego. Dyrektorem medycznym placówki jest dr n. med. Małgorzata Jarzębińska - Večeřova, specjalista chorób oczu, członek m. in. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Deutsche Ophthalmologische Gesellschaft. Placówka swoją działalność prowadzi od 1993 r.
Elektrochirurgicznie „pieprzyków” pozbędziemy się w Laserbeauty – dermatologia estetyczna. Popularna w dermatologii metoda polega na wykorzystaniu przepływu prądu elektrycznego do wycinania, usuwania i niszczenia tkanek. Znamiona barwnikowe są tu usuwane ze względów profilaktycznych, z miejsc narażonych na drażnienie oraz na działanie promieni UV. Procedurę poprzedza wywiad lekarski oraz badanie dermatoskopowe, a zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatorium, w znieczuleniu miejscowym. Placówka istnieje na rynku od 2007 r.