Po przebytych operacjach chirurgicznych, takich jak cesarskie cięcie, pozostają blizny. Odpowiednio pielęgnowane, mogą być blade i mało widoczne, często jednak stają się defektem kosmetycznym rodzącym kompleksy. Kobieta z dużą i wyraźną blizną może unikać rozbierania się na plaży, jej zahamowania mogą też stać się przyczyną obniżenia jakości życia seksualnego. Dzięki możliwościom dzisiejszej medycyny lekarze pomagają pacjentkom pozbyć się kompleksów, usuwając bliznę podczas zabiegu z użyciem skalpela lub lasera.
Zabieg chirurgiczny zwykle polega na wycięciu starej blizny, odpowiednim przygotowaniu brzegów rany i ponownym zeszyciu tkanek przy pomocy specjalnych cienkich nici. Operacje wykonywane są w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym, a pacjentka pozostaje w klinice 1 dobę na obserwacji. Powrót do normalnej aktywności następuje po ok. 7-10 dniach, natomiast przez ok. miesiąc zaleca się noszenie specjalnej elastycznej bielizny uciskowej.
Gdzie można pozbyć się blizny?
Na korekcję blizny po cesarskim cięciu można umówić się w większości polskich klinik chirurgii plastycznej. Specjalistką w usuwaniu różnego rodzaju blizn jest dr n. med. Małgorzata Kuźlan z kliniki Solumed w Poznaniu, doświadczony chirurg plastyczny oraz chirurg ogólny. Należy do kilku uznanych stowarzyszeń medycznych, w tym do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń, a także European Burn Association. Korekcją blizn zajmuje się też dr Andrzej Bielecki, jeden z polskich pionierów chirurgii plastycznej. Obecnie pełni funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii plastycznej w Wielkopolsce.
W Poznaniu takie zabiegi przeprowadzają również specjaliści Kliniki Promienistej. Wycinają bliznę, uwalniając tkanki bliznowate, po czym ponownie je zszywają. Pomagają też kobietom cierpiącym na endometriozę – w niektórych przypadkach błona śluzowa macicy może występować właśnie w bliźnie po cięciu cesarskim. W takich sytuacjach chirurgicznie wycinają zmianę zlokalizowaną w bliźnie i na nowo zszywają powłoki jamy brzusznej. Przeprowadzaniem zabiegów zajmuje się dr med. Piotr Meisnerowski, Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich Sekcji Videochirurgii, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego i European Association for Endoscopic Surgery and Rother interventional techniques (E.A.E.S.). Do zespołu medycznego kliniki należy również prof. dr hab. Tomasz Kościński oraz dr Jacek Hołderny.
Kolejnym specjalistą zajmującym się korekcją blizn, a także usuwaniem endometriozy zlokalizowanej w bliźnie po cesarskim cięciu jest dr n. med. Krzysztof J. Łątkowski (Eskulap, Wrocław). Zabiegi wykonuje w klinice Chirurgia Plastyczna - Ireneusz Łątkowski mieszczącej się w Polanicy-Zdroju. Z kolei w szczecińskim ośrodku Mediklinika korekcje blizn przeprowadza zespół chirurgów, do których należy dr Marcin Śledź oraz dr Krzysztof Michalczyk.
Nowoczesne metody usuwania blizn po cesarskim cięciu
Kobiety, które zastanawiają się nad poddaniem zabiegowi w Warszawie, powinny wziąć pod uwagę ofertę kliniki Lasermed. Operacje przeprowadza w niej dr n. med.Piotr Osuch, specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej. Prócz blizn pooperacyjnych takich jak powstałe w wyniku cesarskiego cięcia zajmuje się również usuwaniem blizn pourazowych i pooparzeniowych. U pacjentek po ciąży wykonuje także korekcję powłok brzucha (abdominoplastykę) w znieczuleniu ogólnym. W trakcie zabiegu nie tylko eliminuje bliznę, ale i usuwa nadmiar wiotkich tkanek powłok brzucha, wzmacnia napięcie powięzi mięśni brzucha oraz koryguje nieprawidłowo położony pępek.
Wyjątkowo szybką pomoc w przypadku blizny po cięciu cesarskim otrzymają pacjentki kliniki WellDerm we Wrocławiu. Dr Marek Suseł redukuje blizny przy użyciu amerykańskiej platformy laserowej Palomar – systemu zatwierdzonego przez FDA. Na pierwszy zabieg można zgłosić się już w dniu zdjęcia szwów, a prócz blizn po operacjach specjalista usuwa blizny powypadkowe i pooparzeniowe.
System Palomar przy usuwaniu blizn różnego rodzaju stosuje także Ambasada Urody DAY SPA w Warszawie. Laserowym zabiegom korekty blizn mogą poddać się pacjentki z każdym typem skóry. System opiera się na technologii lasera frakcyjnego, którego impulsy powodują koagulację tkanki bliznowatej i stymulację wytworzenia nowej, zdrowej tkanki. Okres rekonwalescencji jest o wiele krótszy niż przy klasycznym zabiegu usunięcia blizny skalpelem. Korektą blizn przy użyciu lasera zajmuje się dr Marzena Kulig oraz dr Małgorzata Sochacka.
Jeszcze jedną stołeczną kliniką, w której kobiety po zabiegu cesarskiego cięcia mogą usunąć szpecącą bliznę, jest Klinika Chirurgii Plastycznej dr A. Sankowskiego – operacje przeprowadza m.in. dr Janusz Greese-Łyko, chirurg plastyczny i ogólny. Niekiedy, prócz wycięcia starej blizny, wykonuje dwa dodatkowe nacięcia, by dopasować nową bliznę do naturalnych załamań skóry (plastyka Z) bądź wycina ją łamaną linią na kształt wielokrotnie powtórzonej litery W (plastyka W). Dzięki temu blizna staje się mniej widoczna.