Gdy procedury doraźne oraz z zakresu medycyny estetycznej nie dają efektów w poprawie wyglądu blizn, zwłaszcza kiedy dotyczy to blizn przerosłych i bliznowców, można skorzystać z chirurgicznej metody. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach może dojść do ponownego przerostu bliznowca lub przerośniętej blizny w związku z czym, stosuje się terapię kombinowaną – inwazyjną metodę łączy się z innymi formami leczenia.
Usuwanie defektów skóry, czyli jak się pozbyć blizn?
Zlokalizowana w Gdańsku Klinika Zdrowia i Piękna H&Bmed to nowoczesny kompleks medycyny estetycznej, jaki łączy profesjonalną opiekę medyczną z kosmetyczną. Specjalistą chirurgii plastycznej jest w zespole Adiunkt Kliniki Chirurgii Plastycznej i Leczenia Oparzeń AM w Gdańsku – dr n. med. M. Muraszko-Kuźma, a zakres wykonywanych przez niego zabiegów, poza procedurami plastycznymi i estetycznymi, obejmuje m. in. korekcję blizn pooparzeniowych i pourazowych, mechaniczne złuszczanie naskórka (dermabrazja) oraz usuwanie znamion i nowotworów skóry.
Każdy zabieg chirurgiczny, jaki wiąże się z cięciem skóry pozostawia na jej powierzchni ślad w postaci blizny. Ich usuwaniem zajmuje się w swojej Klinice Kolasiński w Swarzędzu – Nowej Wsi dr n. med. Jerzy Kolasiński, stosując kilka metod, m. in. chirurgiczną korekcję w przypadku bliznowców pooperacyjnych z wycięciem całej blizny i zeszyciem jej ponowne w postaci litery Z, W lub wielokrotności W tak, by zmniejszyć siły napięcia działające na samą linię blizny. Stosowana jest tu również metoda argentyńska.
Blizny zanikowe, przerostowe oraz bliznowce, które przekraczają początkową linię zranienia i powiększają się z upływem czasu, stając się problemem nie tylko kosmetycznym, ale także psychicznym, leczą specjaliści wrocławskiej Kliniki Wiatroszak – ESTmedica. Oferta przewiduje kilka metod, również w zakresie leczenia chirurgicznego, by wymienić: wycięcie blizny i wszycie w jej miejsce przeszczepu skóry, ekspandery, czyli rozciągacze tkankowe, plastykę blizny typu W, V-Y, Z, a także odpowiednie jej „zeszlifowanie” dermabrazją. Doświadczenie w leczeniu blizn o różnym mechanizmie powstawania oraz zabiegi wykonuje dr n. med. Marcin Wiatroszak, chirurg.
W Łodzi, widoczne blizny usuniemy w Szpitalu Pulsmed, który realizuje pełną ofertę ich leczenia – od małych zmian, po te najbardziej upośledzające ruch, jakie z reguły wymagają zabiegu plastycznego, przy czym – jak podkreślają specjaliści – zabieg służy wyłącznie poprawie ich wyglądu, a nie jej całkowitemu usunięciu. Procedurę w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jaką poprzedza konsultacja, wykonuje m. in. dr n. med. Paweł Pisera. Przy skomplikowanych bliznach, rekonwalescencja może trwać nawet do kilku tygodni.
Zmiany skórne będące najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej przez tkankę łączną włóknistą usuwają lekarze Art Estetyka Medycyna Estetyczna. To kolejna placówka w Łodzi, gdzie dokonamy korekcji blizn szerokich, które np. rozeszły się po operacji. Chirurgiczne wycięcie blizny, jakie oferuje placówka pozwala na uzyskanie dyskretnej formy, którą możemy w dalszym etapie korekcji poddać innym zabiegom, m. in. przy użyciu lasera frakcyjnego. Zabieg ponownego usunięcia blizny pooperacyjnej wykonuje się 3-6 miesięcy od pierwotnej operacji.
Zdaniem lek. med. Macieja Kuczyńskiego, specjalisty chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej, leczenie chirurgiczne blizn polega na wycięciu i zmianie kierunku przebiegu blizny, co ją spłyca i wygładza. Można również zastosować dermabrazję oraz uwolnienie wciągających i przykurczających blizn, czasem wykonując przeszczep skóry. Te techniki stosuje w swoim Ośrodku Chirurgii Plastycznej w Lublinie (z filią w Rzeszowie) i jak sam podkreśla, ostateczny efekt zależy nie tylko od metody, ale też od indywidualnych predyspozycji pacjenta w zakresie gojenia skóry.