Kamica nerkowa (moczowa) występuje u 2% populacji, trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Z powodu wad wrodzonych układu moczowego lub zaburzeń metabolicznych występuje również u dzieci. Kamica bez cech infekcji, z małym kamieniem do 4 mm nie wymaga postępowania chirurgicznego, gdyż w większości przypadków złogi wypłyną samoczynnie i taki proces wcale nie musi być bolesny. Duże kamienie nerkowe, są natomiast usuwane za pomocą litotrypsji, a przypadki gdzie istnieje infekcja lub zmiany zastoinowe w nerce, wymagają leczenia operacyjnego.
Operacyjne metody leczenia kamicy nerkowej
Przezskórną nefrolitotomię, z nacięciem skóry pacjenta w celu wprowadzenia wziernika (nefroskop) i podglądu by usunąć złóg po uprzednim rozkruszeniu go stosuje w zakresie swojego Gabinetu Urologicznego w Koszalinie lek. med. Paweł Pawlicz, specjalista urolog z certyfikatem FEBU. W przypadku, gdy małoinwazyjne metody nie przyniosły oczekiwanego efektu, stosuje zabiegi chirurgiczne, stosowane również u pacjentów z nieprawidłowym położeniem nerek. Techniką coraz częściej stosowaną w tym zakresie jest laparoskopia (z użyciem kamer i mikronarzędzi).
Endoskopowe usuwanie kamieni nerkowych przez przetokę wykonaną przezskórnie (PCNL) oferują lekarze Oddziału Urologii Laparoskopowej, Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Za pomocą nefroskopu wprowadzonego do nerki przez niewielkie nacięcie powłok pacjenta, wprowadzona zostaje kamera pozwalająca na podgląd zabiegu oraz m. in. włókno laserowe służące do rozkruszenia złogu i mikronarzędzia pozwalające na ich usunięcie. Ordynatorem Oddziału jest dr n. med. Piotr Jarzemski, specjalista urolog.
Technikę endoskopową w usuwaniu kamienia z miedniczki nerkowej i kielicha nerki przy użyciu Lasera Holmowego – URS stosują także lekarze Oddziału Urologii prywatnego Szpitala Specjalista o profilu urologicznym w Kutnie. Placówka oferuje szeroki zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego chorób z zakresu urologii, w ramach ambulatorium i bloku operacyjnego, a standardy opieki potwierdza Certyfikatu jakości ISO 9001:2000. W laserowych technikach operacyjnych w endourologii specjalizuje się lek. med. Piotr Humański, specjalista urolog.
Wybór metody usuwania kamieni zależy od lokalizacji, rozległości i kształtu złogów, a także stanu dróg moczowych, podkreślają specjaliści NZOZ Szpital Mazovia w Warszawie, którzy oprócz małoinwazyjnych technik usuwania złogów, tj. przezskórna nefrolitotrypsja (PNL), stosują również klasyczne operacje chirurgiczne i usuwanie kamienia na drodze laparoskopii lub retroperitoneoskopii. Zabiegi otwartej chirurgii, zdaniem lekarzy placówki, wykonywane są w przypadku niepowodzenia minimalnie inwazyjnych metod oraz przy rozległej kamicy odlewowej czy chorobliwej otyłości.
Podobne wskazania do leczenie operacyjnego i laparoskopowego kamicy nerkowej i moczowodowej, stosuje Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego UM, realizując kilka zabiegów, m. in. pielolitotomię – usuwanie kamieni z nerki w wyniku nacięcia jej miedniczki, nefrolitotomię z nacięciem miąższu nerki nad złogami w kielichach oraz ureterolitotomię – usuwanie kamieni z moczowodu. Pozostała oferta obejmuje procedury małoinwazyjne z zastosowaniem endoskopu, jak np. ureterorenoskopia (URS, fURS).
Operacje laparoskopowe i tradycyjne układu moczowego w Rzeszowie przeprowadzimy na Oddziale Urologii NZOZ Asklepios, gdzie uzupełnieniem oferty jest ponadto kruszenie kamieni nerkowych i moczowodu za pomocą fal ultradźwiękowych lub lasera. Oddział posiada umowę z NFZ na wykonywanie zabiegów operacyjnych jedynie w ramach Chirurgii Jednego Dnia. Możliwość leczenia odpłatnego obejmuje cały zakres urologii, włącznie z diagnostyką w ramach pracowni m. in. USG i endoskopii. Kadrę lekarską współtworzy lek. med. Adam Balicki, specjalista urolog.