Polipy nosa są to zmiany łagodne, mogą jednak powodować zaburzenia czucia zapachów, drożności nosa, bóle głowy lub przewlekły, ropny katar. Dokładne przyczyny ich powstawania nie są znane, zaobserwowano jednak, że występują częściej u alergików i u osób z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Leczenie farmakologiczne przynosi jedynie krótkotrwały efekt, wyleczenie daje jedynie zabieg chirurgiczny.
Zapomnij o polipach nosa! Pomożemy Ci znaleźć specjalistę laryngologa!
Zabiegi usunięcia polipów nosa są przeprowadzane w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej, który znajduje się przy ulicy Armii Krajowej w Bielsku- Białej. Polipy są usuwane metodą endoskopową. Zabiegi przeprowadza specjalista otolaryngologii, dr n. med. Zbigniew Świerczyński. Doświadczenie zdobywał pracując w Klinice Laryngologii Akademii Medycznej w Katowicach, Oddziale Laryngologii Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz w Oddziale Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bielsku Białej. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji, pisał rozdziały do podręczników internistycznych i laryngologicznych. Dr Świerczyński przeprowadza zabiegi udrażniające nos, pozwalające na pozbycie się chrapania i bezdechu sennego, operacje zatok przynosowych i migdałków.
Również w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej zabiegi otolaryngologiczne przeprowadza lek. med. Sławomir Zeman. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej, posiada tytuł specjalisty otolaryngologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi oraz opiekunem Oddziału Rejonowego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych w Bielsku-Białej, którego jest założycielem. Przeprowadza zabiegi w obrębie zatok przynosowych, nosa, gardła i krtani, w tym operacje onkologiczne. Uczestniczy w szkoleniach i zjazdach naukowych, gdzie podnosi swoją wiedzę na temat nowoczesnych technik zabiegowych.
W Szpitalu św. Łukasza zabiegi usunięcia polipów nosa są wykonywane przy użyciu systemu SHAVER. Metoda ta zapewnia mniejsze uszkodzenie zdrowych tkanek podczas zabiegu, krótszą procedurę i skrócenie procesu rekonwalescencji. Zabiegi wykonuje dr n. med. Anna Pruhło- Zaręba, która jest specjalistą otolaryngologii. Jej praca doktorska nosiła tytuł „Ocena ochronnej roli układu oliwkowo- ślimakowego przyśrodkowego przed hałasem”. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych, jedna z nich nosi tytuł „Interdyscyplinarne konsekwencje przerostu migdałka gardłowego”. Szkoli się podczas licznych kursów, m.in. w Cannes i Budapeszcie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zachowawczym i operacyjnym całego zakresu schorzeń otolaryngologicznych.
Na Oddziale Otolaryngologicznym Szpitala św. Łukasza zabiegi przeprowadza także lek. med. Julitta Solecka. Ukończyła Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a następnie zdobyła tytuł specjalisty z zakresu laryngologii dziecięcej oraz laryngologii dla dorosłych. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych, takich jak „Diagnostyka i leczenie bezdechów nocnych i chrapania”, „Leczenie ostrych zapaleń krtani u dzieci” oraz „Diagnostyka i leczenie guzów szyi”. Nieustannie poszerza zakres swojej wiedzy, uczestnicząc w warsztatach i sympozjach naukowych w Polsce i za granicą, m.in. w Graz, San Diego, Hradec Kralove oraz w Brnie. Dr Solecka oferuje pacjentom pełną diagnostykę i leczenie chorób laryngologicznych. W centrum jej zawodowych zainteresowań znajduje się leczenie operacyjne nosa i zatok przynosowych, nieinwazyjne leczenie chrapania oraz diagnostyka i leczenie schorzeń przebiegających z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi.