Leczenie żylaków kończyn dolnych falami radiowymi EVRF polega na wprowadzeniu do chorej żyły cewnika emitującego fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Powodują one zamknięcie naczynia żylnego. Przed zabiegiem należy udać się na konsultację do lekarza specjalisty. Gdzie w Warszawie można go znaleźć?
Gdzie na zabieg w Warszawie?
W Warszawie zabieg radiowej obliteracji wewnątrzżylnej wykonać może dr n. med. Tomasz Ciąćka - specjalista z zakresu chirurgii ogólnej oraz naczyniowej, a także wykwalifikowany flebolog z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym. Doktor Ciąćka przeprowadza konsultacje, a także zajmuje się diagnostyką i leczeniem żylaków kończyn dolnych z wykorzystaniem małoinwazyjnych metod. Oprócz fal radiowych stosuje także laseroterapię, klejenie żył klejem tkankowym, skleroterapię pod kontrolą USG czy miniflebektomię.
Leczeni żylaków falami w Warszawie
Zabieg usuwania żylaków na nogach z zastosowaniem metody EVRF to technika , której istotą jest uszkadzanie niedrożnych naczyń od wewnątrz za pomocą fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej. Generowane przez urządzenie fale doprowadzają do powstania wysokiej temperatury (tzw. termoablacja), która niszczy ściany niedrożnego naczynia, co w efekcie prowadzi do zamknięcia jego światła i wyłączenia naczynia z systemu żylnego.
Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą EVRF wykonywanych w Warszawie to zabieg minimalnie inwazyjny, niewymagający zastosowania znieczulenia ogólnego – przed rozpoczęciem procedury lekarz aplikuje pacjentowi jedynie znieczulenie miejscowe, zapewniające bezbolesny przebieg terapii. Wysoką precyzję zabiegu EVRF umożliwia mapowanie żylaków, przeprowadzane z zastosowaniem sondy ultrasonograficznej: ułatwia ona lokalizację głęboko położonych niedrożnych naczyń.
Do światła naczynia lekarz (zabiegi takie najczęściej przeprowadzają specjaliści chirurgii naczyniowej lub ogólnej) wprowadza cewnik, a następnie przemieszcza go możliwie najdalej od miejsca wkłucia. W tym momencie rozpoczyna się zasadniczy etap zabiegu: lekarz, powoli wyciągając cewnik, aplikuje przy jego pomocy impulsy elektromagnetyczne, prowadzące do rozgrzania żylaka i w efekcie zamknięcia jego światła. W zależności od rozległości żylaków można usunąć je podczas jednej sesji zabiegowej lub powtarzać zabieg – jest to uzależnione od decyzji lekarza prowadzącego.
Po zabiegu pacjent poddawany jest krótkiej obserwacji, a następnie – jeśli nie wystąpią u niego żadne niepożądane efekty – może opuścić placówkę. Praktycznie od razu może też powrócić do swoich codziennych aktywności i do pracy, powinien jedynie pamiętać o regularnym, umiarkowanym wysiłku fizycznym (szczególnie wskazane są spacery) oraz noszeniu specjalnych pończoch uciskowych, a także unikaniu gorących kąpieli i nadmiernego obciążania nóg. Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko, a do stosunkowo najczęstszych zalicza się zaczerwienienie skóry, punktowe przebarwienia, obrzęki oraz piekący ból, który jednak może zostać łatwo zniesiony przy pomocy środków przeciwbólowych.
Pierwsze efekty zabiegu wykonywany w Warszawskich placówkach takich jak Centrum Profilaktyki i Leczenia Chorób Naczyń widoczne są niemal natychmiast po jego przeprowadzeniu: wewnątrzżylna termoablacja żylaków prowadzi do ich szybkiego obkurczenia. Pełne rezultaty można jednak ocenić dopiero po upływie 2-3 tygodni, gdy znikną siniaki, będące naturalnym następstwem uszkodzenia ściany żylaka, i dojdzie do całkowitego wygojenia ewentualnych podrażnień. Już po około miesiącu żylaki przestają być widoczne, można je jedynie wyczuć dotykowo, a po kilku miesiącach zamknięte, wyłączone z układu żylnego naczynia zostają całkowicie wchłonięte przez organizm.
Ile kosztuje usuwanie żylaków falami radiowymi?
Ostateczny koszt zabiegu jest ustalany podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do procedury. Można jednak założyć, że będzie to wydatek od 4000 zł wzwyż. Koszt konsultacji to z kolei 200 zł.