Wazektomia – legalna w USA, Chinach i w Europie, w Polsce wciąż kontrowersyjna. Tymczasem, jak przekonuje lek. med. Eugeniusz Siwik, który jako pierwszy w kraju przeprowadził ten zabieg w 2003 r., wazektomia jest nie tylko bezpieczną i odwracalną metodą antykoncepcji dla mężczyzn, ale też nigdy w Polsce nie była i nie jest zabroniona, ani karalna.
Mikrochirurgia nasieniowodów
Wazektomia to nie jest sterylizacja. Sterylizacja to usunięcie gonad, czyli u mężczyzn jader, u kobiet jajników, wyjaśnia lek. med. Eugeniusz Siwik i dodaje, że wynika to z błędnej interpretacji słówka „sterylizacja”, które w piśmiennictwie anglosaskim często używane jest z myślą o wazektomii, jako metodzie antykoncepcji. Specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa oraz były pracownik Towarzystwa Rozwoju Rodziny, lek. med. Siwik wraz z prof. Zbigniewem Lwem Starowiczem, z którym wspólnie napisał książki pt. „ Antykoncepcja. Planowanie rodziny u progu XXI w.”, wazektomię operuje w Polsce od 2003 r. Zabieg promuje jako najbardziej wiarygodną, współczesną i dostępną formę antykoncepcji dla mężczyzn, która uwalnia od strachu przed niechcianą ciążą. Wszystkie zabiegi konsultowane w zakresie Centrum Planowania Rodziny w Wilanowie, przeprowadzane są w partnerskich placówkach na terenie kraju, bezpiecznie, komfortowo i profesjonalnie. Łódzki Gabinet Wazektomii mieści się w Centrum Elmomed, tuż obok Manufaktury, przy ulicy Ogrodowej 28B. W pełni wyposażony gabinet spełnia wszystkie standardy w zakresie diagostyczno-zabiegowym. Pacjenci mogą ponadto skorzystać z rozliczenia zabiegu na raty z firmą Żagiel lub z oferty firmy Vanbreda International, która refunduje wazektomię w 80%.
Pacjenci z Piotrkowa Trybunalskiego lub z Kalisza, chcący przeprowadzić zabieg podwiązania nasieniowodów, w Łodzi mogą również skorzystać z oferty nowoczesnego Centrum Medycznego Neomedical, gdzie w zakresie Urologii usługi świadczy urolog, lek. med. Adam Madej, asystent na Oddziale Urologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, który zajmuje się operacyjnym i zachowawczym leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego, prącia oraz jąder i wykonuje m.in. zabiegi hemikastracji, orchidektomii oraz kastracji chirurgicznej jako leczenie paliatywne raka stercza. Centrum powstało w styczniu 2014 r. i w Łodzi jest aktualnie najmłodszą wieloprofilową placówką opieki medycznej o charakterze komercyjnym. Konsultacje i kwalifikacje do zabiegów uzupełniają badania diagnostyczne, m. in. USG 3D układu moczowego – obligatoryjnie przy pierwszej wizycie.
Niecałą godzinę od Łodzi, w Tomaszowie Mazowieckim, zabieg wazektomii wykonuje w ramach Prywatnego Gabinetu Urologicznego – USG specjalista II stopnia urologii, dr n. med. Krzysztof Dąbrowski. Procedura polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Istnieją dwie techniki operacyjne: podwiązanie nasieniowodu przez jedno wkłucie i wykłucie igły oraz technika bez skalpela – bardzo małe rozwarstwienie lub przecięcie skóry i uniedrożnienie nasieniowodów. Po zabiegu wazektomii plemniki mogą znajdować się w ejakulecie 3–5 miesięcy od chwili przecięcia i uniedrożnienia nasieniowodów. W tym celu wykonuje się badania, pierwsze po 3 miesiącach, kolejne po 5 lub 6 miesiącach od zabiegu. Po tym okresie najczęściej wynik jest ujemny. Jak zaznacza dr Dąbrowski, zabieg wazektomii jest odwracalny, a zdolność do ponownej płodności ocenia się na 30%-90%. Kierownik Oddziału Urologii Dnia Jednego i Poradni Urologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, swój Gabinet prowadzi od 1998 r.