Pogorszenie widzenia stało się już problemem społecznym. Dolegliwości oczu są związane głównie z ich przemęczeniem – według sondażu przeprowadzonego przez firmę SMG/KRC skarży się na nie 52% badanych. Na wystąpienie tego typu problemów duży wpływ ma praca wymagająca długotrwałego wytężenia wzroku (dotyczy 37% ankietowanych), noszenie okularów (40%) oraz długotrwałe oglądanie telewizji (41%). U dzieci przemęczenie oczu wiąże się z brakiem koncentracji, co ma wpływ na problemy w nauce. Długie godziny spędzane przed komputerem mogą też wywoływać u nich bóle głowy. Paweł Wasilewski w artykule „Oko pod szkiełkiem” (Polityka 42/2003) pisze, że z obserwacji okulistów wynika, iż to brak koncentracji jest objawem skłaniającym rodziców do przyprowadzenia dziecka do okulisty. Podczas badania okazuje się, że przyczyną problemów jest przemęczenie oczu małego pacjenta.
Skalę problemu pogorszenia wzroku widać również po liczbie osób korzystających z soczewek kontaktowych. Jak informuje serwis Newseria, specjaliści z branży optycznej szacują, iż z soczewek kontaktowych korzysta około 135 mln ludzi na całym świecie. Pochodzą oni głównie z Japonii, północy Europy i Ameryki Północnej.
Popularność soczewek kontaktowych
Jak twierdzi prof. Lyndon Jones, dyrektor Centrum Badań nad Soczewkami Kontaktowymi z Uniwersytetu Waterloo w Kanadzie, globalny rynek soczewek kontaktowych jest wyceniany na ok. 16 mld dolarów. Coraz więcej osób zamienia okulary na soczewki korygujące problemy wzroku. W porównaniu z okularami są bardziej wygodne, a prócz tego nie przeszkadzają uprawiać sportu (np. pływania). Wielu ludzi wybiera je również przez wzgląd na modę.
Wspomniany rynek wciąż prężnie się rozwija. Naukowcy opracowują nowe technologie produkcji i wciąż pojawiają się coraz lepsze soczewki. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów mogą z nich korzystać również ludzie po 50-tym roku życia, którzy zaczynają zauważać u siebie pogorszenie widzenia z bliska, a także osoby z astygmatyzmem. Prof. Lyndon Jones jest zdania, że w tych dwóch grupach w najbliższym czasie będzie odnotowywany największy wzrost sprzedaży soczewek.
Źródło: Rynek Zdrowia, Dziennik.pl, Polityka
Wiadomo przecież, że lepiej nosić soczewki niż okulary. Nie chodzi tutaj głównie o wygląd co o samopoczucie. Mnie np. okulary bardzo irytują, ślizgają się po nosie lub noski zostawiają odciski na twarzy, do tego w piłkę w okularach raczej sobie nie pogram.
ja tam zrobiłem laserowa korekcje wady wzroku i ni muszę uzywac ani soczewek ani okularów ;)