Abdominoplastyka – co warto wiedzieć o operacji plastyki brzucha?

W czasach, kiedy każdy marzy o idealnej sylwetce, ogromną popularnością cieszą się zabiegi modelowania sylwetki: zarówno te inwazyjne jak i nieinwazyjne. Niesłabnącą popularnością cieszy się jednak abdominoplastyka, która jako jedyny zabieg pozwala na usunięcie nadmiaru zarówno tkanki tłuszczowej jak i skóry i stanowi szybki oraz efektywny sposób poprawy kształtu ciała.

Data aktualizacji
Czas czytania
10 min.

Wydawać by się mogło, że operacje plastyczne wykonują wyłącznie osoby z pierwszych stron gazet. Nic bardziej mylnego. W roku 2015 na terenie Stanów Zjednoczonych przeprowadzono ponad 180 tysięcy plastyk brzucha, co ogłosiło na swojej stronie Amerykańskie Stowarzyszenie Estetycznej Chirurgii Plastycznej. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej z roku na rok zyskują na popularności. 

Każdy z nas marzy o pięknej sylwetce. Bardzo wiele można osiągnąć regularnie ćwicząc, jednak nie da się w ten sposób usunąć nadmiaru skóry, który pozostał po ciąży lub intensywnym odchudzaniu. Te niedoskonałości można zlikwidować, lub przynajmniej zminimalizować, podczas zabiegu abdominoplastyki.

Czy wiesz, że: W 2016 roku abdominoplastyka była trzecim najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej w USA, po liposukcji i powiększaniu piersi.

Czym jest abdominoplastyka? Na czym polega plastyka brzucha?

Celem abdominoplastyki jest redukcja zbędnych fałdów skóry i tłuszczu, pozostałych po gwałtownej lub dużej utracie masy ciała albo po ciąży. W trakcie operacji wykonuje się również zabieg plastyki mięśni prostych brzucha, co ma je wzmocnić i napiąć. Co istotne, abdominoplastyka to zabieg inwazyjny i rozległy, dlatego polecany jest osobom, u których inne metody usunięcia tłuszczu lub poprawy kondycji skóry są niewystarczające.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki abdominoplastyce?

Abdominoplastyka przynosi doskonałe efekty estetyczne, skutecznie redukując nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, a dodatkowo zabieg może być poszerzony o modelowanie mięśni brzucha lub korekcję przepukliny kresy białej, która bywa następstwem ciąży i porodu.

Plastyka powłok brzusznych, choć nie jest typowym zabiegiem na rozstępy, w znacznej części przypadków pozwala jednak w sposób widoczny zmniejszyć ich ilość, co ma szczególne znaczenie dla kobiet po ciąży i pacjentów z nadmiarem skóry w okolicach brzucha.

W zależności od potrzeb alternatywą dla pełnej plastyki brzucha może być także abdominoplastyka odwrócona oraz tzw. mała abdominoplastyka, dotycząca tylko dolnej części brzucha, a dla uzyskania lepszych efektów zabieg może być połączony z liposukcją.

Dla kogo jest plastyka brzucha? Wskazania do abdominoplastyki

Abdominoplastyka to zabieg, mający zastosowanie u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Pozwala w sposób chirurgiczny usunąć z organizmu komórki tłuszczowe, zlokalizowane w tym rejonie, co skutkuje efektem w postaci wyszczuplonego brzucha i węższej talii. Choć plastyka powłok brzusznych nie jest substytutem odchudzania, może stanowić ratunek dla osób, które tkanki tłuszczowej z brzucha nie są w stanie pozbyć się innymi, niezabiegowymi metodami.

Ale plastyka powłok brzusznych umożliwia nie tylko pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. To zabieg skierowany także do osób, które w okolicach talii mają zbyt dużo nie tłuszczu, a skóry – zdarza się to wcale nierzadko u tych, którzy skutecznie zrzucili już nadmiar kilogramów, ale za redukcją rozmiaru komórek tłuszczowych nie poszła redukcja wielkości skóry, która staje się nieestetycznie obwisła i pomarszczona. Problem ten może występować zwłaszcza u osób, które mają za sobą znaczną redukcję wagi: u nich skóra, rozciągnięta na skutek długotrwałego zwiększenia się obwodów, nie zawsze chce się odpowiednio obkurczyć, albo proces ten potrzebuje więcej czasu.

Warto także wiedzieć, że plastyka powłok brzusznych to również doskonała metoda modelowania brzucha po ciąży i porodzie. Choć u większości kobiet skóra na brzuchu, naciągnięta w trakcie miesięcy rozwijania się płodu, bez problemu wraca do stanu sprzed porodu, zdarzają się panie, u których proces ten nie zachodzi w wystarczającym zakresie, czego efektem jest obwisły, pomarszczony brzuch, poznaczony bliznami rozstępów i wiotkie mięśnie tej okolicy.

Uwaga: Ciąża często powoduje rozciągnięcie mięśni brzucha, co utrudnia ich przywrócenie do pierwotnego wyglądu, nawet przy ćwiczeniach. Abdominoplastyka rozwiązuje ten problem, modelując i zszywając mięśnie, co nadaje brzuchowi bardziej umięśniony wygląd i przywraca jego funkcję.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu operacji, kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg najlepiej przeprowadzić w momencie, kiedy nie chce mieć już więcej potomstwa. Jest to istotne dlatego, że kolejna ciąża mogłaby ograniczyć lub całkowicie zniwelować efekty wykonanego zabiegu. Decyzja o przeprowadzeniu abdominoplastyki powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana, aby prawidłowo przejść rzez okres rekonwalescencji i osiągnąć maksymalnie korzystny efekt po operacji.

Jak przygotować się do abdominoplastyki? Zalecenia przedoperacyjne

Odpowiednie przygotowanie do abdominoplastyki jest niezbędne, by operacja przebiegła bez komplikacji i aby przyspieszyć regenerację po zabiegu.

Oto najważniejsze zalecenia przedoperacyjne:

  • Konsultacja medyczna – przed zabiegiem należy odbyć szczegółową konsultację z chirurgiem plastycznym, aby omówić oczekiwania, potencjalne ryzyko i szczegóły przebiegu operacji.

  • Badania przedoperacyjne – zwykle wymagane są badania takie jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu elektrolitów, EKG oraz badania oceniające funkcje nerek i wątroby.

  • Unikanie niektórych leków – należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i suplementach. Niektóre z nich, np. leki przeciwzakrzepowe lub przeciwzapalne, mogą zwiększać ryzyko krwawienia i powinny zostać czasowo odstawione po konsultacji z lekarzem.

  • Odpowiednie przygotowanie organizmu – przed operacją warto dbać o zdrową dietę, aby wspomóc organizm w regeneracji, i utrzymywać odpowiednie nawodnienie.

  • Przygotowanie otoczenia na okres rekonwalescencji – ponieważ po operacji ruchomość może być ograniczona, warto przygotować miejsce odpoczynku i zorganizować pomoc w codziennych obowiązkach na kilka dni po zabiegu.

  • Unikanie alkoholu – alkohol ma wpływ na procesy gojenia i reakcję organizmu na znieczulenie, dlatego zaleca się powstrzymanie się od jego spożywania na kilka dni przed operacją.

Przebieg zabiegu abdominoplastyki krok po kroku

Podczas plastyki brzucha (abdominoplastyki), chirurg nacina powłoki brzuszne w dolnej części brzucha, w okolicy spojenia łonowego. Kolejnym krokiem operacji jest naciągnięcie skóry i tkanki podskórnej, usunięcie ich nadmiaru i zszycie powstałej rany. Powstałe blizny po wygojeniu są mało widoczne, da się je w łatwy sposób zakryć bielizną lub kostiumem kąpielowym.

Abdominoplastyka jest stosunkowo rozległym zabiegiem operacyjnym, który umożliwia uzyskanie spektakularnego efektu wymodelowania sylwetki. Spośród innych metod korekcji kształtu ciała, abdominoplastyka wyróżnia się tym, że podczas zabiegu usuwany jest nadmiar zarówno tkanki tłuszczowej, jak i skóry. O ile tłuszczu można się pozbyć innymi technikami, o tyle nadmiaru skóry nie da się tak łatwo usunąć. Podczas plastyki powłok brzusznych wycina się nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, czyli usuwa się problem całościowo.

Warto wiedzieć: Podczas zabiegu chirurg plastyczny wykonuje nacięcie (stosowane są różne rodzaje cięć, najczęściej ma ono kształt litery W) ponad spojeniem łonowym – dzięki czemu blizna jest ukryta pod linią bielizny.

Zabieg plastyki brzucha jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. Mimo tych niedogodności, wiele osób decyduje się na wykonanie operacji, ponieważ żaden inny zabieg nie jest w stanie zaoferować tak korzystnego efektu. Plastyka powłok brzusznych prowadzi do zdobycia wymarzonego płaskiego brzucha, z zaznaczoną talią i mięśniami. W związku z usunięciem nieestetycznego nadmiaru skóry, po zabiegu i rekonwalescencji kobiety chętniej zakładają bikini, czują się bardziej pewne siebie i są bardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego.

Uwaga: Plastyka powłok brzusznych przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i – w zależności od złożoności i zakresu procedury – może trwać od dwóch do nawet pięciu godzin.

Techniki stosowane w abdominoplastyce – jakie są opcje?

Istnieje kilka rodzajów operacji plastycznych brzucha, które różnią się między innymi inwazyjnością, wielkością cięcia i czasem trwania samego zabiegu i rekonwalescencji po nim.

Abdominoplastyka całkowita

Abdominoplastyka całkowita to najbardziej inwazyjny typ operacji plastycznej brzucha. Odbywa się pod narkozą i twa od trzech do pięciu godzin. Polega na wykonaniu cięć wokół pępka oraz w dole brzucha i pionowo od pępka do podbrzusza. Cięcie poprzeczne ma zazwyczaj długość od jednego kolca biodrowego do drugiego. Następnie chirurg odsłania mięśnie poprzez oddzielenie od nich skóry wraz z tkanką tłuszczową, i wzmacnia je za pomocą licznych szyć. W następnej kolejności ocenia, jak dużo skóry i tłuszczu należy usunąć, by brzuch był napięty i dobrze wyglądał. Po resekcji tkanki tłuszczowej, tuż nad cięciem poprzecznym, chirurg wycina mały otwór, w który wszywany jest pępek. W operowanej okolicy umieszczane są dreny, które mają odprowadzać płyny i krew. Dlatego przez około dwa dni, aż do ich wyjęcia, pacjent jest częściowo unieruchomiony. Zwykle już po trzech-czterech dniach pacjent może wyjść do domu, a po tygodniu zgłasza się na wizytę kontrolną i zmianę opatrunku.

Abdominoplastyka częściowa

Abdominoplastyka częściowa przebiega w podobny sposób, jednak jest ona znacznie mniej obciążająca dla pacjenta i pozostawia mniejszą bliznę. Wykonuje się ją u osób, u których zwisająca skóra i tkanka tłuszczowa zlokalizowane są jedynie w dolnych partiach brzucha. Zabieg abdominoplastyki częściowej zwykle sprowadza się do usunięcia nadmiaru tkanki skórnej i tłuszczowej, dlatego trwa jedynie do dwóch godzin. Natomiast abdominoplastyka odwrócona to operacja, przeznaczona dla osób, które mają problem z nadmiarem tłuszczu w górnej części brzucha lub z wypukłym pępkiem. W tym przypadku zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym.

Pamiętaj: Abdominoplastyka odwrócona to zabieg dedykowany osobom z nadmiarem tkanki tłuszczowej w górnej partii brzucha lub z wypukłością w okolicy pępka.

Miniabdominoplastyka

Kolejnym typem plastyki brzucha jest miniabdominoplastyka - krótki, bo trwający tylko godzinę, zabieg, który umożliwia usunięcie nadmiaru tłuszczu i skóry przy wykonaniu minimalnego cięcia. Jednocześnie skóry i tłuszczu do usunięcia nie może być zbyt dużo. Zabieg miniabdominoplastyki można wykonać w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub miejscowym. Polega on na wykonaniu cięcia w kształcie małej elipsy (od 5 do 10 centymetrów) i zlikwidowaniu zbędnej skóry i tłuszczu. Miniabdominoplastyka może być także przeprowadzona endoskopowo - w tym przypadku chirurg nacina skórę w trzech miejscach i w powstałe otwory wprowadza narzędzia, za pomocą których oczyszcza brzuch z nadmiaru tkanki tłuszczowej i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Poddając się tej metodzie, nie można jednak liczyć na usunięcie zbędnej skóry.

Gdzie znajdują się szwy po zabiegu abdominoplastyki?

Na koniec zabiegu abdominoplastyki wykonywane jest zszycie warstwowo. Podskórnie umieszczane są szwy rozpuszczalne, natomiast na skórę zakłada się szwy nierozpuszczalne. W zależności od decyzji chirurga, mogą być zakładane szwy na całej powierzchni preparowania, umiejscowione pomiędzy powięzią powierzchniową i głęboką (w celu zamknięcia pustej przestrzeni pomiędzy tymi warstwami) lub na całej powierzchni płata (ogranicza to jego ruch względem powięzi). Czasami w trakcie rekonwalescencji konieczne jest założenie jeszcze szwów w znieczuleniu miejscowym, które zbliżają brzegi rany, gdy usuwane są martwe tkanki, co dokonywane jest w czasie zmiany opatrunków.

Okres rekonwalescencji po plastyce brzucha – na co się przygotować?

Okres po plastyce brzucha to istotny etap, który ma duży wpływ na końcowy efekt zabiegu i sprawne gojenie się tkanek. Właściwa pielęgnacja i przestrzeganie zaleceń pozwolą uzyskać najlepsze rezultaty i szybciej wrócić do formy.  

Możliwe powikłania po plastyce powłok brzusznych

Chociaż abdominoplastyka jest zabiegiem bezpiecznym, mogą wystąpić pewne powikłania, takie jak:

  • infekcje i krwiaki,
  • problemy z gojeniem się ran,
  • blizny i zgrubienia,
  • zaburzenia czucia,
  • zakrzepy (istnieje ryzyko zakrzepicy żylnej, dlatego w niektórych przypadkach zaleca się noszenie specjalnych pończoch lub stosowanie leków przeciwzakrzepowych).

Etapy gojenia po abdominoplastyce

Gojenie po plastyce brzucha przebiega w kilku etapach:  

  • Faza wczesna (1-2 tygodnie po zabiegu) – obrzęk i siniaki są normalne, a rana zaczyna się goić. Należy ograniczyć aktywność fizyczną i stosować się do zaleceń lekarza.
  • Faza średnia (3-6 tygodni po zabiegu) – obrzęk stopniowo ustępuje, blizna twardnieje, a ból zmniejsza się. Można rozpocząć lekkie ćwiczenia i normalne codzienne czynności.
  • Faza późna (od 2 miesięcy do roku po zabiegu) – blizna staje się mniej widoczna i miękka, a pełne efekty zabiegu są widoczne po kilku miesiącach.

Zalecenia pooperacyjne – jak przyspieszyć powrót do formy?

Aby przyspieszyć regenerację po abdominoplastyce:

  • Unikaj intensywnego wysiłku – przez pierwsze tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Stosuj się do zaleceń lekarza – przestrzegaj zaleceń dotyczących stosowania maści na blizny i noszenia odzieży uciskowej.
  • Nawadniaj organizm – picie dużej ilości wody wspiera regenerację skóry i tkanek.
  • Dbaj o dietę – zdrowa, zbilansowana dieta bogata w białko i witaminy sprzyja gojeniu.
  • Odpoczywaj i śpij odpowiednio długo – regeneracja organizmu jest przyspieszona przez odpowiednią ilość snu i odpoczynku.

Abdominoplastyka - cena

W zależności od rozległości zabiegu oraz miasta cena abdominoplastyki może być różna. Dla przykładu, w Warszawie plastykę powłok brzusznych można przeprowadzić zarówno za 14 000 zł, jak i za 29 000 zł, a w Krakowie ceny takiego zabiegu zaczynają się od 15 000 zł. W Poznaniu cena pełnej plastyki brzucha waha się pomiędzy 14 000 a 22 000 zł, podobne są także koszty operacji w Gdańsku.

Źródła:

  • Benjamin Presman, Kenneth Finnerup, Sven R Andresen, Lone Nikolajsen, Nanna B. Finnerup, "Persistent Pain and Sensory Abnormalities after Abdominoplasty", Plast Reconstr Surg Glob Open, 3(11), 2015
  • T.W.H. Bragg, R.M. Jose, S. Srivastava, "Patient satisfaction following abdominoplasty: an NHS experience", Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery, 60(1), 75-78, 2007
  • John-Paul Regan, Jesse T. Casaubon, "Abdominoplasty" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2022
  • Alejandro E Ramirez, Tung-Ying Hsieh, Juan P Cardenas, William W Lao, "Abdominoplasty My Preferred Techniques", nn Plast Surg., 86(3), 229–S234, 2020

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…