Alergią nazywany niewłaściwą reakcję układu immunologicznego człowieka na alergeny. Tych, w środowisku występuje całe mnóstwo - zaliczamy do nich m.in. niektóre pokarmy, roztocza kurzu, sierść zwierząt, pyłki roślin czy substancje chemiczne. Z powodu alergii cierpi bardzo wielu ludzi na całym świecie - w Polsce jest to już ponad 40% ogólnej populacji. Nie dziwi zatem, że podjęcie decyzji o umieszczeniu w swoim ciele ciała obcego, jakim jest implant piersiowy, budzi w wielu pacjentkach strach i obawy - tym bardziej, gdy zabieg wykonywany jest jedynie ze względów estetycznych. Pojawia się wówczas pytanie czy warto ryzykować i narażać się na ryzyko wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej. Tylko czy taka faktycznie może wystąpić?
Czy implanty piersi mogą wywołać reakcję alergiczną?
Odpowiedź brzmi: tak, choć zdarza się to naprawdę niezmiernie rzadko. Warto pamiętać, że w zasadzie każda substancja, która występuje w naszym otoczeniu jest w stanie wywołać reakcję alergiczną, niezależnie od tego czy jest ona pochodzenia naturalnego, czy nie. Specjaliści alergolodzy uspokajają jednak, że reakcje alergiczne na silikon występują bardzo rzadko, a jeśli już się zdarzają, to objawy można zaobserwować jeszcze przed podjęciem decyzji o operacji piersi. To dlatego, że silikon znajduje się w wielu produktach codziennego użytku. Obecnie można znaleźć go m.in. w kosmetykach czy środkach piorących. W przypadku występowania objawów alergii po kontakcie z produktami zawierającymi silikon, przed podjęciem ostatecznej decyzji o powiększeniu piersi implantami można poddać się testom alergicznym, które rozwieją wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa zabiegu.
Uczulenie na silikon - objawy
Objawy uczulenia na silikon są dość typowe i obejmują m.in.
- reakcje skórne, np. pokrzywkę
- zaczerwienienie skóry, w miejscu, w którym doszło do kontaktu z alergenem
- świąd
- wysypkę
Odrzucenie implantu piersiowego - objawy
Niezwykle istotne jest odróżnienie wystąpienia reakcji alergicznej na silikon od objawów odrzucenia implantu przez organizm bądź wystąpienia powikłań w postaci infekcji w tkankach poddanych operacji. Co ciekawe, według specjalistów odrzucenie implantu zdarza się znacznie rzadziej niż nietolerancja różnego rodzaju metalowych śrub czy płytek. Jeśli już do niego dochodzi, objawia się to wytworzeniem wokół implantu włóknistej torebki (zwanej także kapsułą), która sprawia, że pierś jest twarda, czasem bolesna i obrzęknięta. W bardzo rzadkich przypadkach organizm odrzuca implant tylko w jednej z piersi.
Odrzucenie implantu piersiowego - leczenie
Czasem możliwe jest podjęcie próby pozbycia się wytworzonej kapsuły z wykorzystaniem leków, ale zdecydowanie częściej konieczne jest powtórzenie operacji. Jeszcze inną sytuacją jest rozwój infekcji w racie pooperacyjnej - to skutek przedostania się do niej bakterii jeszcze w trakcie zabiegu lub bezpośrednio po nim. W przeciwieństwie do reakcji odrzucenia implantu objawy infekcji pojawiają się w zwykle dość szybko, bo już w kilka dni po zabiegu - można zaobserwować wówczas zaczerwienie i bolesność blizny, obrzęk wypływ ropy lub treści mętno-krwistej. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, aby nie dopuścić do rozwoju ogólnego zakażenia, którego objawem jest m.in. gorączka. W razie infekcji postępowaniem z wyboru jest właściwa pielęgnacja rany, regularna wymiana opatrunków oraz antybiotykoterapia. Czasem konieczne okazuje się usunięcie bądź wymiana implantu.
Źródła:
- Robert X. MurphyJr., "Idiosyncratic Allergic Reaction: A Rare Complication of Augmentation Mammoplasty" (link.springer.com), Breast Augmentation. Principles and Practice, 617-622, 2009, 978-3-540-78947-5
- Bethany Cadman, "What are the risks of breast implant surgery?" (www.medicalnewstoday.com), 2018
- Newseria, "Już ponad 40 proc. Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. Jak je leczyć?" (zdrowie.wprost.pl)