Kiedy leczenie zachowawcze stawu biodrowego przestaje być wystarczające, należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu całkowitej alloplastyki stawu biodrowego, podczas którego zniszczony staw biodrowy jest zastępowany sztucznym, czyli endoprotezą. Endoprotezy cementowe są osadzane w kości przy pomocy specjalnego, obojętnego dla tkanek cementu kostnego. Endoprotezy te stosuje się zazwyczaj u osób starszych, u których tkanka kostna jest słabsza i jej gojenie postępuje długo. Implanty mają na celu odtworzyć funkcję stawu, wyeliminować dyskomfort oraz pomóc przywrócić pacjenta do aktywnego trybu życia.
Do uszkodzenia stawu biodrowego, a w konsekwencji do wszczepienia sztucznego stawu biodrowego (endoprotezoplastyki), prowadzą między innymi:
- choroba zwyrodnieniowa stawu, związana z wiekiem i przeciążeniem
- choroba reumatyczna
- przebyte złamania kości w zakresie stawu biodrowego
W jakich sytuacjach wykonuje się zabieg alloplastyki całkowitej biodra?
Najważniejszym wskazaniem do wykonania zabiegu alloplastyki stawu biodrowego jest zniesienie bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji zmienionego zwyrodnieniowo stawu. Udany zabieg wszczepienia endoprotezy jest szansą na powrót do sprawności i wykonywania bez bólu wszystkich codziennych czynności. Z tego powodu endoprotezoplastyka uważana jest za jedno z największych osiągnięć medycyny XX wieku. Jest szansą na powrót do całkowitej sprawności.
Przebieg operacji stawu biodrowego
Operację implantacji endoprotezy stawu biodrowego, czyli całkowitą alloplastykę cementową, przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym, rzadziej ogólnym. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje osłonę antybiotykową oraz heparynę drobnocząsteczkową, minimalizującą ryzyko zakrzepicy żylnej. Po zabiegu czasami konieczne jest podanie koncentratu krwinek czerwonych, ze względu na utratę krwi w czasie zabiegu i w okresie pooperacyjnym. Możliwe jest zastosowanie zabiegu autotransfuzji zwrotnej.
Podczas zabiegu całkowitej alloplastyki stawu biodrowego zamienia się zużytą głowę kości udowej metalową lub ceramiczną kulą, osadzoną na trzpieniu, podczas gdy panewka zostaje rozwiercona i zastąpiona plastikową lub metalową wkładką. Endoproteza cementowa mocowana jest do kości przy pomocy kleju kostnego, zwanego cementem (stąd nazwa tego typu implantu). Jest to metylo-metacrylat, który w egzotermicznym procesie polimeryzacji zastyga i daje mocne połączenie elementów endoprotezy z kością.
Korzyści zdrowotne z operacji endoprotezy biodra
Endoproteza cementowa biodra zazwyczaj jest stosowana u starszych pacjentów, chorych ze znacznie obniżoną masą kostną w przebiegu osteoporozy i cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Całkowita alloplastyka cementowa stawu biodrowego pozwala pacjentom przede wszystkim całkowicie uwolnić się od bólu i zażywania środków przeciwbólowych. Przywrócenie sprawności fizycznej u osób po zabiegu jest zależne od wieku, stanu chorego i intensywności rehabilitacji. Co najważniejsze, pacjenci po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego odzyskują ruchomość stawu biodrowego, a po odpowiedniej rehabilitacji możliwe jest uprawianie sportu.
Najnowsze endoprotezy biodra
Endoproteza cementowa biodra zazwyczaj jest stosowana u starszych pacjentów, chorych ze znacznie obniżoną masą kostną w przebiegu osteoporozy i cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Endoprotezoplastyka jest wciąż dynamicznie rozwijająca się dziedziną ortopedii. Produkowane są coraz nowsze, bardziej anatomiczne i wytrzymalsze elementy sztucznego stawu. Przyszłością ortopedii są najnowsze endoprotezy stawu biodrowego tzw. spersonalizowane implanty (custom-made), wykonane specjalnie dla konkretnego pacjenta. Są dopasowywane do kształtu zmienionego chorobowo stawu biodrowego określonego pacjenta.
Źródła:
- Meftah S., Belhaj K., Zahi S., Mahir L., Lmidmani F., El Fatimi A., "Comparison of functional outcomes and quality of life after THA according to indication about 210 THA" (www.sciencedirect.com), ScienceDirect, 2016
- Oonishi H., Ohashi H., Kawahara I., "Total Hip Arthroplasty around the Inception of the Interface Bioactive Bone Cement Technique" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 8(3): 237–242, 2016
Moja mama ma mieć zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego w szpitalu orthos w komorowicach strasznie się boi, staram się ją pocieszać ale to wiadomo przed samym zabiegiem jeszcze gorzej. Czy ktoś może jest po takim zabiegu w tym szpitalu, jak to wszystko przebiega jak z rehabilitacjami po długo się czeka itp.?