Aparat ortodontyczny a leczenie stomatologiczne

Z aparatami ortodontycznymi związana jest duża ilość pytań, zadawanych przez pacjentów, u których mają być one założone. Jedna z częstszych wątpliwości, czyli to, czy aparaty mogą być zakładane u osób dorosłych, w zasadzie została już wyjaśniona. Pozostają jednak inne, takie jak choćby zainteresowanie tym, jaki powinien być stan zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz czy już posiadając aparat, można w razie potrzeby leczyć zęby.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Implanty stomatologiczne, różnego rodzaju licówki, zabiegi wybielania zębów – wymienione stanowią zaledwie kilka sposobów, pozwalających na uzyskanie pięknego uśmiechu. Na jego wygląd wpływa jednak nie tylko kolor i kształt zębów, ale i ich ułożenie w obrębie jamy ustnej – ewentualne defekty zgryzu, zaburzające estetykę uśmiechu, mogą być w takich przypadkach korygowane poprzez zastosowanie aparatów ortodontycznych



Pacjenci miewają zwykle bardzo dużo pytań, dotyczących leczenia ortodontycznego. Obejmują one zarówno to, czy zakładanie aparatu boli i jak długo leczenie będzie trwać, wielu pacjentów martwi się również o stan swoich zębów już w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.

Czy leczenie stomatologiczne w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwe?

Zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego – przy nieprzestrzeganiu odpowiedniej higieny przez pacjenta – są bardziej podatne na występowanie schorzeń ich dotyczących. Aby takowe ryzyko zminimalizować, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego stan jamy ustnej pacjenta powinien w zasadzie być idealny. O leczeniu stomatologicznym można pomyśleć jeszcze przed odwiedzeniem ortodonty, jednakże nie zawsze jest to tak do końca korzystne. Czasami bowiem – aby możliwe było uzyskanie prawidłowego ustawienia zębów – pojedyncze z nich są usuwane. W sytuacji, gdy ząb objęty np. próchnicą i tak miałby podlegać resekcji jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego, jego leczenie raczej mijałoby się z celem (a dodatkowo narażałoby pacjenta na poniesienie w zasadzie niepotrzebnych kosztów).

Przed założeniem aparatu powinny zostać wyleczone ogniska próchnicy w zębach, oprócz tego korzystne jest usunięcie kamienia nazębnego. Właściwe przygotowanie do leczenia ortodontycznego sprawi, że ryzyko pojawienia się problemów już w trakcie noszenia aparatu zostanie zmniejszone.

Pacjenci, noszący aparat ortodontyczny, otrzymują szereg zaleceń, których powinni przestrzegać. Obejmują one szczególnie częste czyszczenie zębów – związane jest to z tym, że pomiędzy nimi a elementami aparatu stosunkowo łatwo gromadzą się resztki jedzenia. Osoby będące w trakcie leczenia ortodontycznego zęby powinny myć w zasadzie po każdym posiłku, dodatkowo zaleca się im korzystanie z nici dentystycznej oraz specjalnych szczoteczek dla użytkowników aparatów. Czasami jednak, nawet mimo przestrzegania tej całej gamy zaleceń, u pacjenta i tak pojawia się konieczność odwiedzenia stomatologa – co wtedy?

Leczenie stomatologiczne podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest jak najbardziej możliwe. W razie konieczności uzyskania dostępu do części zębów znajdujących się za umocowaną na zębach strukturą możliwe jest po prostu tymczasowe jej ściągnięcie. Jeżeli tylko stomatolog posiada odpowiednie umiejętności, może dokonać tego sam. W innych przypadkach może dochodzić do współpracy tego specjalisty z ortodontą, który na czas konieczny do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego zdejmie wymagane do tego elementu aparatu, a później umieści je z powrotem na swoim miejscu.

Podejrzenie występowania u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie zdrowia zębów powinno skłonić pacjenta noszącego aparat ortodontyczny do jak najszybszego odwiedzenia stomatologa. Związane jest to choćby z tym, że np. ewentualne ogniska próchnicy – o ile wcześnie wykryte – mogą być na tyle małe, że do ich leczenia nie będzie konieczne zdejmowanie elementów aparatu. Dodatkowo im szybciej zostanie podjęta interwencja, tym lepiej – w przypadku bowiem istnienia u chorego próchnicy na jednym zębie zwiększone jest ryzyko, że choroba zaatakuje również pozostałe zęby.

Źródła: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.researchgate.net; www.dentalhealth.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…