Prostata, nazywana również sterczem lub gruczołem krokowym, to gruczoł, będący częścią męskiego układu rozrodczego, zlokalizowany pod pęcherzem w rejonie cewki moczowej. Jego łagodny (nienowotworowy) przerost (BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) to dolegliwość, często dotykająca mężczyzn w średnim wieku. Zwiększający swoje rozmiary gruczoł krokowy uciska cewkę moczową, czego efektem jest m.in. utrudniony, spowolniony odpływ moczu z pęcherza, uczucie parcia na mocz oraz niepełnego opróżniania się pęcherza. Oprócz pogorszenia jakości życia taki stan rzeczy niesie za sobą ryzyko poważniejszych komplikacji i powikłań, takich jak: kamica pęcherza moczowego i jego nawracające stany zapalne, pozanerkowa niewydolność nerek oraz całkowite zatrzymanie moczu – wymagające założenia cewnika.
Współczesna medycyna dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia przerostu stercza, począwszy od farmakoterapii we wczesnych etapach rozwoju dolegliwości, kończąc na inwazyjnych zabiegach chirurgicznych w przypadkach znacznego zaawansowania choroby. Wraz z rozwojem nowoczesnych technik zabiegowych coraz większą popularność zyskują jednak małoinwazyjne rozwiązania pośrednie – łączące skuteczność terapeutyczną z ograniczoną do minimum ingerencją w organizm pacjenta.
Leczenie przerostu prostaty urządzeniem TEMPRO
Jedną z takich nowoczesnych metod zabiegowego leczenia łagodnego przerostu prostaty jest tzw. termoterapia radiofrekwencyjna dwubiegunowa z wykorzystaniem urządzenia Tempro niemieckiej firmy Direx, określana także skrótem TURF (Trans Urethral Radiofrequency Termotherapy).
Istotą leczenia przerostu prostaty aparatem Tempro jest wykorzystanie wysokiej temperatury (ok. 55 °C) do wywołania koagulacyjnej martwicy tkanki stercza. Uzyskuje się w ten sposób wyniki, podobne do rezultatów bardziej inwazyjnego zabiegu TURP (przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego), przy jednoczesnym obniżeniu kosztów leczenia i ilości powikłań. Do ogrzewania tkanki stercza wykorzystywane są fale radiowe o częstotliwości 490 kHz, emitowane przez bipolarną antenę wprowadzaną bezpośrednio do wnętrza gruczołu krokowego przez cewkę moczową.
Metoda TURF rekomendowana jest przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne jako technika leczenia łagodnego przerostu stercza. Do leczenia urządzeniem Tempro-Direx najlepiej kwalifikują się mężczyźni z objawami przeszkody podpęcherzowej w przebiegu łagodnego przerostu prostaty, ze sterczem o masie do 60 gramów.
Standardowy zabieg leczenia łagodnego przerostu prostaty urządzeniem Tempro trwa około 60 minut i nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego (narkozy). W 90% przypadków pacjent może opuścić szpital bezpośrednio po jego zakończeniu, bez potrzeby zakładania cewnika. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością: przywrócenie pełnego komfortu funkcjonowania następuje w ciągu ok. 2-3 tygodni po zabiegu. W większości przypadków nie występuje także konieczność dalszego przyjmowania stosowanych wcześniej leków na przerost prostaty.