Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego - co to za zabieg?

Zobrazować elementy stawu kolanowego można poprzez wykonanie takich badań jak zdjęcie RTG czy rezonans magnetyczny. Czasami istnieje jednak konieczność dokładniejszej oceny wnętrza tej struktury - taka możliwość uzyskiwana jest poprzez wykonanie artroskopii diagnostycznej stawu kolanowego. Zdaniem American Orthopaedic Society for Sports Medicine, rocznie na świecie przeprowadzanych jest około czterech milionów tego typu procedur.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Na choroby stawu kolanowego wpływ mają predyspozycje natury genetycznej, doznawanie urazów w obrębie tej okolicy oraz stany zwyrodnieniowe wynikające choćby z warunków, w jakich dana osoba pracuje. Procesy chorobowe zajmujące tę część kończyny dolnej powodują przykre dolegliwości, takie jak przewlekłe poczucie bólu, ale i stają się przyczyną utrudnionego poruszania się. 



Przyczyn wymienionych objawów w przypadku kolana jest niezwykle wiele, zanim więc zostanie wdrożone leczenie, istnieje konieczność postawienia rozpoznania obecnego u pacjenta schorzenia. Jedną z metod pozwalających na uzyskanie diagnozy jest badanie artroskopowe.

Czym jest artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego?

Nazwa badania pochodzi od słów: artro, oznaczającego "staw" oraz skopia, określanego jako "uwidacznianie". Procedura umożliwia lekarzowi zerknięcie do wewnętrznych struktur stawu kolanowego i poszukiwanie przyczyn występujących u pacjenta objawów.

Przebieg artroskopii  kolana

Badanie artroskopowe stawu kolanowego wymaga wykonania niewielkich nacięć w opisywanej okolicy, przez które to zostaną wprowadzone narzędzia obrazujące. Przed zastosowaniem skalpela tkanki zostają zdezynfekowane – procedura odbywa się w warunkach jałowych, dzięki czemu ryzyko ewentualnego zakażenia redukowane jest do minimum. Celem sprawienia, by pacjent nie czuł bólu, badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Wspomniane kilkumilimetrowe nacięcia służą wprowadzeniu do wnętrza stawu kamery wraz ze źródłem światła. Sprzęt podłączony jest do monitora, dzięki czemu ortopeda wykonujący badanie ma możliwość oglądania elementów stawu kolanowego w dobrej jakości i w powiększeniu. Przed przystąpieniem do oceny struktur kolana podaje się zwykle do jego wnętrza roztwór soli fizjologicznej, którego rolą jest zwiększenie przejrzystości obrazu (szczególnie w sytuacji, gdy płyn stawowy jest mętny, niejednolity). Poszukiwane są takie odchylenia jak przerost błony maziowej, fragmenty wolnej chrząstki czy kości w obrębie jamy stawowej oraz zmiany degeneracyjne chrząstki stawowej.

Jeżeli ortopeda uzna to za konieczne, podczas artroskopii diagnostycznej stawu kolanowego istnieje możliwość pobrania do szczegółowych badań próbek płynu stawowego czy fragmentów tkanek.

Warto wiedzieć: Artroskopia diagnostyczna polega na wprowadzeniu do wnętrza stawu poprzez nacięcie w skórze kamerki oraz miniaturowych narzędzi. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Diagnostyczna artroskopia kolana - co po zabiegu?

Badanie artroskopowe kolana należy do zabiegów o niewielkim stopniu inwazyjności, w dniu badania pacjent jest w stanie wrócić do domu. Wielkość wykonywanych nacięć sprawia, że po procedurze nie pozostają wyraźnie widoczne blizny.

Po artroskopii kolana normalnym jest występowanie przez kilka dni obrzęku kończyny, w związku z czym pacjentom polecane jest umieszczanie nogi powyżej poziomu reszty ciała tak często, jak jest to tylko możliwe. Osoby po przebyciu opisywanej procedury przez kilka dni mogą mieć problemy z chodzeniem, które będą wymagały czasowego zastosowania podparcia podczas przemieszczania się.

Ważne: Nacięcie podczas artroskopii kolana jest niewielkie, zwykle około 1 cm, wykonywane z boku kolana, z reguły nie pozostawia trwałych blizn na skórze. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekki ból i obrzęk, ale jest to normalne i powinno ustąpić w ciągu kilku dni po zabiegu.

Korzyści z zabiegu artroskopii diagnostycznej

Artroskopia diagnostyczna kolana pozwala na wykrycie wszelkich anomalii w stawach oraz ujawnienie rodzaju i lokalizacji deformacji. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie poznać przyczyny bólu kolana, takie jak chondromalacja rzepki, skręcenie kolana, zerwane więzadło krzyżowe, stany zapalne czy uszkodzona łąkotka. Artroskopia stanowi niezwykle cenną diagnostyczną technikę, umożliwiającą dokładną analizę stanu kolana i pozwalającą na wdrożenie skutecznej terapii.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 67

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…