Czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry u dzieci. Charakterystyczny dla jej przebiegu jest świąd, suchość skóry i pojawiające się na niej wypryski wymagające długotrwałego leczenia. AZS zazwyczaj występuje u dzieci przed ukończeniem przez nie okresu dojrzewania – choć osoby dorosłe również mogą cierpieć na tę chorobę. Co istotne, w przypadku małych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się z czasem objawów chorób atopowych ze strony układu oddechowego: alergicznej dychawicy oskrzelowej oraz alergicznego nieżytu nosa.
Typowe lokalizacje zmian atopowych:
- twarz (policzki), szyja, płatki uszne,
- zgięcia rąk i nóg,
- owłosiona skóra głowy,
- wewnętrzna strona kończyn,
- grzbiety rąk i stóp,
- całe ciało (dot. ciężkich przypadków).
Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci
Najczęstszymi powodami rozwoju AZS u niemowlaka lub starszego dziecka są w szczególności skłonności genetyczne. Jeżeli w najbliższej rodzinie dziecka wystąpiło atopowe zapalenie skóry, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju choroby u takiej osoby. Za rozwój AZS odpowiadać też może defekt ektodermalny, czyli nieprawidłowa budowa skóry prowadząca do jej nadmiernego wysuszenia. Dzieci mogą chorować na atopowe zapalenie skóry również z powodu alergii, zarówno pokarmowych, jak i wziewnych czy nadwrażliwości na wybrane składniki kosmetyków, środków czystości czy czynniki uczulające unoszące się w powietrzu.
Najczęstsze alergeny powodujące AZS u dzieci:
- soja,
- pszenica,
- orzechy,
- białko mleka krowiego,
- białko jaja kurzego,
- roztocza kurzu,
- sierść zwierząt,
- pyłki roślin.
AZS u dzieci może więc wynikać zarówno z czynników genetycznych, jak i np. z zaburzeń immunologicznych czy alergii. I choć dokładne przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry nie są znane, wśród możliwych źródeł tej choroby wymienia się podłoże genetyczne, zaburzenia układu immunologicznego, defekt bariery naskórkowej, czynniki środowiskowe, a nawet czynniki psychosomatyczne.
Czynniki środowiskowe:
- warunki klimatyczne,
- zanieczyszczenie środowiska,
- alergeny pokarmowe,
- alergeny powietrznopochodne.
Rozpoznawanie objawów atopowego zapalenia skóry u dzieci
Zmiany atopowe obejmują przede wszystkim świąd, pęcherze, grudki, wyraźną suchość skóry i zaczerwienia. Należy natomiast podkreślić, że na wygląd atopowej skóry u dziecka wpływa przede wszystkim jego wiek: określone zmiany częściej występują w konkretnych okresach życia (dotyczy to również ich lokalizacji). Przykładowo – pogrubienie skóry i naturalne bruzdy są charakterystyczne raczej dla starszych dzieci i osób dorosłych. Właśnie dlatego należy wyróżnić AZS niemowlęce, AZS dziecięce oraz AZS młodzieńcze i wieku dorosłego.
AZS niemowlęce (do 2. r.ż.):
- zmiany skórne pojawiają się około 3. miesiąca życia i mają charakter ostrego stanu zapalnego;
- typowe są sączące się grudki na rumieniowym tle;
- zmiany występują głównie na twarzy, płatkach usznych, wewnętrznych częściach kończyn oraz owłosionej skórze głowy;
- włosy są często cienkie, matowe i łamliwe;
- skóra swędzi, a drapanie prowadzi do powstawania przeczosów, nadżerek i strupów;
- w okolicy pieluszkowej zwykle brak zmian;
- w ciężkich przypadkach zmiany skórne obejmują całe ciało, prowadząc do erytrodermii.
AZS dziecięce (2.–12. r.ż.):
- zmiany skórne mogą być kontynuacją wcześniejszych lub pojawić się po raz pierwszy;
- charakterystyczne są grudki, zaczerwienienia, sucha skóra i świąd;
- na skórze często widoczne są ślady drapania, zgrubienia i ściemnienia naskórka, przypominające korę drzewa;
- zmiany skórne zazwyczaj pojawiają się symetrycznie w dołach podkolanowych i łokciowych, na nadgarstkach, szyi, twarzy oraz grzbietach rąk i stóp;
- może występować ostry stan zapalny z sączeniem, strupami, nadżerkami i infekcją bakteryjną;
- u niektórych dzieci pojawia się złuszczanie naskórka oraz pęknięcia skóry na opuszkach palców i podeszew.
Wybrane choroby przypominające AZS
- Łuszczyca
- Pieluszkowe zapalenie skóry
- Świerzb
- Erytrodermia
- Histiocytoza
- Zespół hiper-IgE
- Chłoniaki, głównie T-komórkowe
- Acrodermatitis enteropathica
- Łojotokowe zapalenie skóry
- Zespół Comela-Nethertona
- Opryszczkowate zapalenie skóry
- Kontaktowe i nieswoiste zapalenie skóry
Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Podstawą diagnozy w przypadku podejrzenia atopowego zapalenia skóry jest obraz kliniczny i szczegółowy wywiad lekarski. Ze względu na różnorodność objawów występujących w przebiegu tej choroby specjaliści stosują bardzo często kryteria diagnostyczne Hanifina i Rajki. Do rozpoznania AZS wystarczą 3 większe i 3 mniejsze kryteria.
Kryteria większe:
- świąd,
- przewlekły, nawrotowy charakter,
- osobniczy lub rodzinny wywiad atopowy,
- charakterystyczna morfologia zmian i ich lokalizacja.
Kryteria mniejsze:
- suchość skóry,
- rybia łuska,
- wczesny wiek występowania zmian,
- skłonność do nawrotowych zakażeń skóry,
- zapalenie czerwieni i warg,
- nawrotowe zapalenie spojówek,
- fałd Dennie-Morgana,
- fałd szyjny,
- świąd po spoceniu,
- nietolerancja pokarmów,
- nietolerancja wełny,
- nieswoisty wyprysk rąk/stóp,
- natychmiastowe reakcje skórne,
- podwyższony poziom IgE,
- wyprysk sutków,
- stożek rogówki,
- zaćma,
- zacienie wokół oczu,
- łupież biały,
- zaostrzenia po zdenerwowaniu,
- biały dermografizm,
- rumień twarzy,
- akcentacja mieszków włosowych.
W przypadku podejrzenia alergicznego tła choroby przeprowadza się tzw. skórne testy punktowe, wykonywane na skórze przedramienia z podejrzanymi alergenami pokarmowymi, pleśniami, sierścią zwierząt oraz pyłkami i roztoczami kurzu domowego. Badania te są jednak wykonywane u dzieci powyżej 4. roku życia. Jeżeli wiek pacjenta nie pozwala na jego realizację, lekarze zlecają nierzadko badanie z krwi i oznaczanie przeciwciał IgE (sIgE) –skierowanych przeciwko konkretnym alergenom lub w ujęciu całkowitym.
Opcje leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci
Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz rozległości i nasilenia zmian skórnych. Podstawową formą terapii jest wówczas prawidłowa pielęgnacja skóry, za pomocą odpowiednich kremów na atopowe zapalenie skóry dla dzieci, balsamów do skóry atopowej dla dzieci lub innych kosmetyków o takim samym przeznaczeniu. Istotne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry emolientami, przy czym zaleca się stosowanie środków miejscowych o pH 5,5, które dodatkowo łagodzą uporczywy świąd.
Jeżeli na skórze obserwuje się ogniska zapalne wraz ze świądowymi grudkami czy lichenizacją, niezbędne jest wykorzystanie środków przeciwzapalnych – odpowiednio dobranych przez lekarza dermatologa. Z koeli ze względu na intensywny świąd dzieci chore na AZS przyjmują bardzo często leki przeciwhistaminowe. Co istotne, wybrane z takich produktów wykazują dodatkowo działanie uspokajające. W przypadku dzieci ze zdiagnozowaną alergią można również rozważyć immunoterapię swoistą, czyli tzw. odczulanie. W cięższych przypadkach zaleca się stosowanie fototerapii. Erytrodermia natomiast, czyli niemal całkowite pokrycie ciała zmianami atopowymi wymaga zwykle hospitalizacji dziecka, wraz z uwzględnieniem silnych środków przeciwzapalnych.
Leczenie medyczne i pozamedyczne – metody
- Natłuszczanie i nawilżanie skóry
- Stosowanie preparatów przeciwzapalnych
- Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych
- Fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi
- Hospitalizacja dziecka, wraz z użyciem silnych środków przeciwzapalnych
- Immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie
Metody naturalne i domowe sposoby
Domowe leczenie AZS u niemowląt i starszych dzieci powinno polegać na właściwej pielęgnacji skóry, z zastosowaniem specjalnie do tego przeznaczonych, niepodrażniających kosmetyków. Istotne jest też unikanie czynników wywołujących lub nasilających objawy choroby: kontaktowych, wziewnych i pokarmowych. Takie działania są niezbędne nawet wtedy, kiedy u dziecka nie występują aktualnie objawy atopowego zapalenia skóry: choroba ta ma przewlekły, nawrotowy charakter. Warto również podkreślić, że leczenie domowe powinno być jedynie uzupełnieniem terapii zaleconej przez lekarza dermatologa czy alergologa.
Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u dzieci na co dzień?
Po zakończonym leczeniu AZS wskazana jest stała, codzienna pielęgnacja skóry odpowiednimi preparatami, czyli emolientami – mogą to być m.in. lotiony, mleczka i tłuste kremy. W ten sposób ograniczane jest wchłanianie alergenów przez skórę i zmniejszone zostają dolegliwości świądowe. Niezbędne jest przy tym unikanie czynników drażniących i uczulających alergenów. Pomocna może okazać się np. dieta eliminacyjna czy usunięcie dywanów z otoczenia, w którym na stałe przebywa dziecko – dotyczy to natomiast wyłącznie tych przypadków, w których potwierdzono uczulenie na wybrane alergeny.
Źródła:
- Jenerowicz D., Polańska A., "Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci i niemowląt: przyczyny, objawy i leczenie", Medycyna Praktyczna, 2022
- Millan M., Mijas J., "Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka", Nowa Pediatria, 21(4), 114-122, 2017
- Świerczyńska-Krępa M., "Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie", Medycyna Praktyczna, 2022
- Woldan-Tambor A., Zawilska J.B, "Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku", Terapia i Leki, t. 65, nr 11, 804-811, 2009