Badanie genetyczne predyspozycji do nowotworów

Corocznie w Polsce zauważalny jest wzrost zainteresowania badaniami genetycznymi, mającymi za zadanie wykrycie mutacji genetycznych prowadzących do rozwoju nowotworów. Korzyści z ich przeprowadzenia są dwojakie: są dobrym sposobem na wykrycie osób z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych uwarunkowanych dziedzicznie, a także stanowią punkt wyjścia dla nowoczesnych terapii spersonalizowanych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Od czasu poznania całego ludzkiego genomu 2003 r. genetykom udało się poznać około czterystu genów (onkogenów i genów supresorowych) najczęściej występujących nowotworów tkanki nabłonkowej, takich jak rak płuc, okrężnicy czy piersi.

Profilaktyczne badanie osób zdrowych

W przypadku osób zdrowych badania pełnią funkcję profilaktyczną – jeżeli w naszej rodzinie występowały przypadki nowotworów warto sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka z powodów genetycznych i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, np. badania przesiewowe.

Materiał genetyczny do badań izolowany jest z krwi pacjenta. Jednak nawet w przypadku niestwierdzenia mutacji genów oraz biorąc pod uwagę złożoność procesu rozwoju choroby nowotworowej - wciąż podstawą kwalifikacji do grupy podwyższonego ryzyka jest rzetelny wywiad lekarski i badania kliniczne.

Badania genetyczne osób chorych

W przypadku osób chorych na raka badania genetyczne mają zazwyczaj związek z nowoczesnymi metodami leczenia, czyli tzw. terapiami spersonalizowanymi. Badania te najczęściej prowadzone są jednak tylko w kierunku niektórych genów czy sekwencji genowych. Upraszaczajac, chodzi o to, że są to badania zmierzające do dopasowania pacjenta do określonego, dostępnego leczenia. Do najlepiej znanych badań tego typu zaliczamy testy w kierunku oceny mutacji w obrębie genów RAS (dla nowotworów jelita grubego), EGFR (dla raka płuc), a także receptora HER-2 lub HER2 (dla raka piersi i raka żołądka).

W świecie nauk medycznych coraz więcej miejsca poświęca się jednak nowemu podejściu do pacjenta, czyli badaniom zmierzającym do dopasowania leku do profilu genetycznego nowotworu u konkretnego pacjenta. W tym przypadku niezbędne są badania obejmujące wiele genów, gdzie w pierwszej kolejności stwierdza się obecność mutacji genowych. Materiał do tego rodzaju badań pochodzi z biopsji guza.

Wyniki badania genetycznego i co dalej?

Wiedza na temat obecności dodatkowych mutacji patogennych, mających udział w procesie tworzenia nowotworów, lub ich braku już dzisiaj jest podstawą do kwalifikacji chorego do standardowych metod terapii celowanych. Może również skutkować włączeniem chorego do badania klinicznego z udziałem leków ukierunkowanych molekularnie, a w przyszłości być podstawą do wdrożenia nowszych metod leczenia celowanego, które aktualnie są w fazie badań klinicznych.

W większości ośrodków europejskich, w ramach rutynowych badań mutacji genowych, bada się od jednego do dwóch genów. W Polsce badania mutacji genowych prowadzi m.in. niemiecko-węgierska firma KPS Diagnostics, która analizuje od 6 do 58 możliwych mutacji genów (jej twórcy 10 lat temu odkryli mutację genu EGFR, która występuje u ok 10% osób chorych na raka płuc). Na podstawie wyników badania pacjent oraz prowadzący go lekarz otrzymują raport opisujący występujące mutacje oraz dodatkowo - wykaz terapii spersonalizowanych, które mogą być efektywne dla pacjenta posiadającego właśnie taką mutację (ostateczną decyzję o zasadności leczenia podejmuje lekarz interpretujący badanie genetyczne).

Dzięki współpracy z ośrodkami badawczymi na całym świecie prowadzony przez firmę serwis oncompass.pl wyszukuje również dostępne w danym momencie badania kliniczne, prowadzone pod kątem takich mutacji i pomaga pacjentom w kontakcie z danym ośrodkiem klinicznym.

Jak wskazują statystyki medyczne, 70% pacjentów uczestniczących w dopasowanych badaniach klinicznych odnosi korzyści. Badania mutacji genowych nie są jednak jeszcze standardem w diagnostyce, zarówno w Polsce, jak i w Europie, dlatego koszty ich przeprowadzenia ponosi pacjent. Za to w przypadku zakwalifikowania się do badań klinicznych, pacjent ponosi wyłącznie wydatki związane z logistyką.

Na podstawie: rak.tosieleczy.pl, oncompass.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do nowotworów

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…