Badanie kapsułkami endoskopowymi PillCam

Kapsułki endoskopowe PillCam to prawdziwa rewolucja w dziedzinie rozpoznawania chorób przewodu pokarmowego. Wygoda, bezpieczeństwo i mała inwazyjność tej procedury powodują, że pacjenci wolą przechodzić badanie za pomocą kapsułek niż tradycyjną endoskopię.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Endoskopia kapsułkowa jest alternatywą dla badań z wykorzystaniem endoskopu. Badanie wykonywane jest za pomocą małej kapsułki wyposażonej w kamerę i światełka, dzięki czemu urządzenie może samodzielnie wykonywać wysokiej jakości zdjęcia i nagrywać krótkie filmy wewnątrz przewodu pokarmowego. Pierwsze eksperymentalne badania nad wykorzystaniem systemu endoskopii kapsułkowej PillCam rozpoczęto w 2000 roku. Wyniki były tak dobre, że już w 2001 roku Izraelska firma Given Imaging otrzymała certyfikat Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), który uprawniał do zastosowania tego systemu w diagnostyce u pacjentów ze schorzeniami jelita cienkiego.

Na rynku pojawiły się też systemy konkurencyjne. Japoński Olympus oferuje system EndoCapsule, a amerykańska Capsovision produkuje system CapsoCam. Endoskopia kapsułkowa zdobyła sobie wielu entuzjastów wśród lekarzy gastroenterologów, a w niektórych krajach jest nawet pierwszym badaniem z wyboru w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego. Jej częste wykorzystanie spowodowało, że do tej pory badanie to wykonane zostało już u kilku milionów pacjentów na całym świecie. W Polsce endoskopia kapsułkowa jest stosunkowo rzadko przeprowadzana w porównaniu do oferowanych przez nią zalet. Główną barierą jest brak refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Co można badać kapsułkami endoskopowymi

W Polsce pacjenci mają do dyspozycji dwa rodzaje tego nowoczesnego testu. Kapsułki PillCam SB służą do badania jelita cienkiego. Połknięta przez pacjenta kapsułka przesuwana jest przez przewód pokarmowy w sposób naturalny poprzez ruchy perystaltyczne jelit. Badanie przełyku kapsułkami PillCam ESO jest krótsze i odbywa się w gabinecie lekarskim. Pacjent połyka kapsułkę w pozycji leżącej, a następnie jest pionizowany za pomocą specjalnego łóżka. Dzięki stopniowemu unoszeniu chorego, kapsułka przesuwa się powili przez przełyk. Urządzenie PillCam jest małe, łatwe do połknięcia i wydalane z organizmu człowieka w sposób naturalny. Obrazy zapisywane przez kamerę przekazywane są do rejestratora DataRecorder™, a następnie pliki zgrywane są do stacji roboczej RAPID®, gdzie są analizowane i oceniane przez lekarza.

Przewód pokarmowy to narząd, w którym trudno jest w porę rozpoznać ciężkie schorzenia, w tym nowotwory. Miękkie jelita ukrywają rozwijające się w tym miejscu zmiany, a oferowane do tej pory badania są inwazyjne, obciążające dla pacjenta i nie zawsze uwidaczniają zmiany chorobowe na całej długości przewodu pokarmowego. Endoskopia kapsułkowa zmieniła podejście diagnostyczne. Łatwość i prostota tej procedury spowodowały, że stała się alternatywą dla takich badań jak gastroskopia, kolonoskopia, czy enteroskopia. Za pomocą tej metody diagnozuje się guzy jelita, polipowatość jelita, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz chorobę trzewną. Możliwa jest też ocena śluzówki i rozpoznanie przełyku Barreta. Badanie lokalizuje stany zapalne i krwawienia na całej długości przewodu pokarmowego.

Badanie przy użyciu kapsułek PillCam to nowoczesna procedura i szybko zdobywa sobie zwolenników. Taki system dostępny jest w Gabinecie Endoskopii Przewodu Pokarmowego w Krakowie, gdzie badanie przełyku lub jelita cienkiego kosztuje 2500 złotych. Badanie endoskopii kapsułkowej wykonane w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Gastromed w Lublinie wyceniane jest na 3600 złotych.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kapsułki endoskopowe PillCam ESO - badanie przełyku

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…