Badanie TK pomiarowe kończyn dolnych

Ocena skomplikowanej struktury stawów dzięki nowoczesnym metodom obrazowania jest nie tylko szybka, ale również dokładna. TK pomiarowa kończyn dolnych jest badaniem bezpiecznym dla pacjentów, wykonywanym przed zabiegami z zakresu ortopedii.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Tomografia komputerowa (TK) jest metodą obrazowania stosowaną w radiologii już od początku lat 70' ubiegłego wieku. Nazwa badania pochodzi od greckich słów tomo, czyli (ciąć, kroić), oraz graphos, (zapisywać). Co roku w USA wykonuje się 80 milionów takich badań. Za pomocą TK można dokonać wiarygodnych, oraz dokładnych pomiarów. 

TK pomiarowa kończyn dolnych ma zastosowanie przede wszystkim w ortopedii, pozwalając na dokładną ocenę stanu stawów oraz kości. Wadą tomografii komputerowej jest wykorzystywanie przez nią promieniowania rentgenowskiego. Jednak obecnie, jak dowodzą lekarze na łamach The Bone & Joint Journal, dawkę szkodliwego promieniowania można zredukować do ilości koniecznej do wykonania zwykłego RTG, bez utraty jakości obrazu.  

TK pomiarowa kończyn dolnych w ocenie stawów

Stawy stanowią skomplikowaną, trójwymiarową strukturę, a odpowiednie dopasowanie ich elementów jest niezbędne do zachowania prawidłowej ruchomości. Z wiekiem u każdego z nas ulegają one zwyrodnieniom, prowadzącym do deformacji ich powierzchni, co wiąże się z ograniczeniem ruchu i bólem. Nowoczesne endoprotezy stawów pozwalają odzyskać sprawność, a nawet powrócić do ulubionych sportów. Dostępne są liczne modele protez, pozwalające na ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Tomografia pomiarowa kończyn dolnych jest jedną z metod, pozwalających na dokładne wymierzenie kości oraz ocenę stawów, dzięki czemu dobór odpowiedniej endoprotezy kolana, biodra lub innych stawów staje się dla specjalisty znacznie łatwiejszy.

TK umożliwia rekonstrukcję uzyskiwanego obrazu w 3D, co nie jest możliwe w przypadku standardowych zdjęć RTG. Ponadto, za pomocą tomografii można uwidocznić nie tylko kości i stawy, ale też uzyskać obraz otaczających go mięśni, naczyń oraz innych tkanek. TK pomiarowa kończyn dolnych wykorzystywana jest także m.in. w ocenie ruchomości stawów po operacji płaskostopia, oraz w ocenie ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego.

Banianie TK wykorzystuje promieniowanie jonizujące, o udowodnionym szkodliwym wpływie na zdrowie, dlatego o jego wykonaniu decyduje lekarz. Źródłem promieni jest lampa rentgenowska. W nowoczesnych aparatach, sygnał z obracającej się wokół ciała lampy jest odczytywany przez układ detektorów. Uzyskiwana w ten sposób seria obrazów ma postać "plastrów", ukazujących prostopadłe przekroje ciała. Po przetworzeniu w specjalistycznych programach komputerowych, można stworzyć trójwymiarowy model obrazowanego obszaru ciała, który dokładnie odwzorowuje przebieg naczyń krwionośnych, nerwów, oraz wygląd mięśni, kości oraz stawów. Badanie przeprowadzane jest w komfortowej dla pacjenta pozycji na leżąco, i trwa do 30 minut.

Badanie TK pomiarowe kończyn jest bezpieczne i nieobciążające dla pacjenta. Co najmniej na 6 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać pokarmów, a na 3 godziny przed - płynów. Ze względu na użycie promieniowania, badanie nie jest dozwolone u kobiet w ciąży. Wyjątkowo, jeśli wymagane jest podanie kontrastu, może być konieczne wykonanie badań obrazujących funkcję wątroby, nerek oraz tarczycy. Na 2 dni przed badaniem powinno się odstawić metforminę, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Jeśli podaje się kontrast, powinno się wypić 1,5 l wody mineralnej po zakończeniu badania, aby ułatwić oczyszczanie organizmu.

 Bibliografia: Henckel, J., et al. "Very low-dose computed tomography for planning and outcome measurement in knee replacement THE IMPERIAL KNEE PROTOCOL." Journal of Bone & Joint Surgery, British Volume 88.11 (2006): 1513-1518; Beimers, Lijkele, et al. "CT measurement of range of motion of ankle and subtalar joints following two lateral column lengthening procedures." Foot & ankle international 33.5 (2012): 386-393; Krähenbühl, Nicola, et al. "Orientation of the Subtalar Joint Measurement and Reliability Using Weightbearing CT Scans." Foot & Ankle International 37.1 (2016): 109-114.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Krzysztof 6 lata temu

Jakie znaczenie ma bycie na czczo do badania pomiarowego kończyn? Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Tomografia komputerowa - pomiar kończyn dolnych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…