Badanie ultrasonograficzne doskonale nadaje się do diagnostyki zmian w obrębie tkanek miękkich, w tym guzków zlokalizowanych w skórze lub tkance podskórnej, np. kaszaków. Duża dostępność, efektywność i niskie koszty tego badania są cechami, które uzasadniają jego częste zastosowanie do rozpoznawania wspomnianych zmian, w przeciwieństwie do innych metod obrazowania, np. rezonansu magnetycznego.
Głównym atutem badania guzków podskórnych jest możliwość ich dokładnej lokalizacji, oceny kształtu, rozmiarów, i stopnia ukrwienia (za pomocą opcji ultrasonografii dopplerowskiej), które pośrednio świadczą o łagodnym lub złośliwym charakterze badanych zmian. Ultrasonografia ułatwia również planowanie leczenia chirurgicznego lub małoinwazyjnego (nakłucie, zamrażanie, czyli krioterapia i laseroterapia).
Badanie USG kaszaka jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Polega na przyłożeniu sondy ultrasonografu do zmienionego chorobowo miejsca na skórze w kilku płaszczyznach (podłużnie, poprzecznie i skośnie) umożliwiając tym samym dokładną ocenę kaszaka. Badanie trwa kilka minut i można je wykonać bezpośrednio przed usunięciem chirurgicznym.
Kaszak jest zmianą łagodną, wypełnioną naskórkiem, fragmentami mieszków włosowych i łojem, zlokalizowaną w obrębie skóry właściwej. W badaniu ultrasonograficznym jest widocznie odgraniczającą się od otoczenia owalną i jednorodną echogenicznie strukturą (jednolita budowa guzka, bez rozrzedzeń i zagęszczeń obrazu ultrasonograficznego), która nie posiada unaczynienia (ocena unaczynienia jest możliwa dzięki opcji USG Doppler) ani nie nacieka tkanek miękkich leżących pod skórą, tylko je modeluje (odkształca). Ponadto kaszak jest elastyczny, podatny na ucisk głowicy ultrasonografu i nie posiada zwapnień. Powyższe cechy obrazu ultrasonograficznego są charakterystyczne dla kaszaka oraz innych guzów łagodnych skóry. Wszelkie odstępstwa od tych właściwości guzka powinny wzbudzać podejrzenie zmiany złośliwej i pogłębienie diagnostyki (biopsja i badanie histopatologiczne).
Badanie USG przed wycięciem kaszaka jest bezpieczną, łatwą, niedrogą, a przede wszystkim skuteczną metodą obrazowania zmiany i umożliwia określenie jej ewentualnego złośliwego charakteru. Nawet gdy kaszak przebiega bezobjawowo, może w przyszłości ulec nadkażeniu lub zmianie charakteru z łagodnego na złośliwy, stanowiąc tym samym poważne zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Warto zatem wykonać badanie ultrasonograficzne i usuwać nawet małe, niegroźne zmiany, nie tylko ze względów estetycznych, ale i profilaktycznie, w celu ochrony przed rozwojem poważnych chorób ogólnoustrojowych.
Standardowe badanie USG tkanek miękkich to wydatek około 100zł. Wykonanie badań USG Doppler to dodatkowe około 30-50 zł. Ze względu na dużą ilość gabinetów świadczących badania ultrasonograficzne dostęp do nich jest łatwy, a czas oczekiwania na badanie krótki.
Źródła: Nazarian LK The top 10 reasons musculoskeletal sonography is an important complementary or alternative technique to MRI. American Journal of Roentgenology. 2008; Valle M, Zamorini MP. Skin and subcutaneous tissue. In: Bianchi S, Martiloni C, eds. Ultrasound of the Musculoskeletal System. Springer: Berlin; 2007 Radiologia. Diagnostyka obrazowa p. red. Bogdana Pruszyńskiego, wydanie II, wyd. PZWL 2005