Badanie zmian skórnych metodą SIA-skopia

SIA-skopia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna zmian skórych, wykorzystująca nowoczesny dermatoskop, połączony z trzema źródłami światła oraz komputerem wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie. W ciągu kilku minut pozwala na uzyskanie informacji o charakterze badanej zmiany z pewnością porównywalną do mikroskopowego badania wycinków tkanki.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Nie ma chyba osoby, na której skórze nie znalazłaby się mniejsza lub większa zmiana, taka jak znamię barwnikowe, włókniak czy brodawka. Chociaż na co dzień raczej nam nie przeszkadzają i nie zwracamy na nie większej uwagi, to jednak zdaniem specjalistów lepiej "dmuchać na zimne" i poddać się konsultacji dermatologicznej – zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany zaczynają krwawić, nie chcą się goić, lub goją się a po jakimś czasie nawracają. Fachowa ocena pozwoli stwierdzić, czy dana zmiana ma charakter łagodny, złośliwy, czy można ją zostawić, czy może jednak bezpieczniej będzie usunąć chirurgicznie.

Regularne badanie znamion i ich ochrona przed oddziaływaniem promieniowania UV to podstawowe elementy profilaktyki nowotworów skóry, w tym najgroźniejszego z nich – czerniaka. Zdaniem większości dermatologów, kontrola znamion powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku.

SIA-skopia – nieinwazyjna diagnostyka zmian skórnych

SIA-skopia jest rozwinięciem powszechnie stosowanych metod dermatoskopowych, czyli użycia urządzenia zwanego dermastokopem, będącego połączeniem wystandaryzowanego źródła światła oraz lupy o powiększeniu od 10 do 20 razy.

Jest to całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna metoda badania powierzchni skóry oraz jej struktury do głębokości 2 mm bez konieczności pobierania wycinka. W przypadku SIA-skopii wykorzystuje się połączoną z komupeterem głowicę roboczą oraz trzy źródła światła, które przenikając przez skórę zostają odbite przez różne jej struktury. Uzyskany obraz poddawany jest obróbce przez specjalistyczne oprogramowanie, dzięki czemu doświadczony lekarz jest w stanie ocenić czy znamię które ogląda ma cechy mogące świadczyć o konieczności zakwalifikowania go do zmian nowotworowych.

Przeprowadzane badanie pozwala zaobserwować takie cechy tkanki jak:

  • rumień – poszerzenie i rozplem naczyń krwionośnych w miejscu, w którym znamię przekształca się w nowotwór
  • zmiany w ukrwieniu brodawek skóry właściwej, warunkujące rozsiew komórek nowotworowych po organizmie (skłonność do przerzutów)
  • charakterystyczny sposób naciekania przez rozwijający się nowotwór tkanki kolagenowej
  • obecność rozet lub wirów wiązek włókien kolagenowych wokół naciekających nowotworowo guzków
  • pojawienie się i stopniowe zwiększanie ilości melaniny na granicy skórno-naskórkowej i głębiej

W przeciwieństwie do czerniaka, łagodne znamiona skórne, nawet te całkiem ciemne, mają regularny rozkład melaniny naskórkowej i skórnej, jednolity wzór drobnych naczyń i równomiernie ułożony kolagen.

Czułość SIA-skopii w diagnostyce wczesnej postaci czerniaka wynosi aż 96%. Jej skuteczność jest więc w pełni porównywalna z diagnostyką mikroskopową wycinka.



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Badanie zmian skórnych metodą SIA-skopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…