Pod koniec 2017 roku Klinika Ortopedii i Medycyny Sportowej Carolina Medical Center z Warszawy przeprowadziła badania dotyczące bólów kręgosłupa. Prawie 85 procent ankietowanych stwierdziło w nich, że choć raz doświadczyli dolegliwości bólowych w tym obszarze. Ale nie jest to najgorszym wnioskiem płynącym z raportu. Siedmiu na dziesięciu Polaków uskarżających się na bóle kręgosłupa ma te dolegliwości w formie nawracającej, przewlekłej, a jednocześnie tylko połowa z nich decyduje się coś z tym zrobić, poddając się specjalistycznemu leczeniu. Czemu tak się dzieje? Dlaczego z innymi schorzeniami chodzimy do lekarza, a z tymi nie?
Pierwszym z powodów, co wynika z badań Carolina Medical Center, jest założenie, że dany ból nie jest dla odbiorcy na tyle silny, by widzieć konieczność odwiedzenia lekarza. Takie uzasadnienie podaje 64% ankietowanych. Kolejne 34% badanych uważa, że nie ma na tyle wolnego czasu, by spokojnie poddać się procesowi leczenia. Specjaliści podkreślają, że oba powyższe podejścia są złudne. Bóle kręgosłupa nie znikną same, organizm człowieka nie pozbędzie się ich przyczyny w sposób samoistny. A nieleczone schorzenia w tym obszarze będą się tylko pogłębiać, prowadząc do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Zresztą nie inaczej jest w przypadku całego układu mięśniowo-szkieletowego.
Dlatego gdy zacznie nam doskwierać ból kręgosłupa, kolan czy innych obszarów, wtedy konieczne jest udanie się do lekarza ortopedy bądź lekarza rehabilitacji. Specjalista przeprowadzi wywiad z pacjentem, zleci niezbędne badania, a po przeanalizowaniu ich wyników skieruje na odpowiednie leczenie, na przykład na bezinwazyjną terapię rezonansem magnetycznym MBST.
Terapia rezonansem magnetycznym MBST - na czym polega?
Celem terapii MBST jest zregenerowanie urazów kostno-stawowo-mięśniowych, a w efekcie także usunięcie dolegliwości bólowych. W pierwszej kolejności leczenie działa na przyczynę, a usunięcie bólu jest tylko skutkiem. Trzeba także podkreślić, że dzięki pozytywnemu wpływaniu na zaburzone funkcje komórek terapia MBST skraca o nawet 30% czas całkowitej rekonwalescencji po urazach sportowych czy tych związanych z wstawieniem endoprotezy.
Leczenie rezonansem magnetycznym MBST opiera się o pobudzanie biofizycznych oraz metabolicznych procesów. Aby do tego doszło, urządzenie stosowane w terapii wytwarza elektromagnetyczne pole nakierowane na poddawaną leczeniu okolicę. Energia ta (pole elektromagnetyczne) działa na atomy wodoru obecne w tkankach. Dzięki temu atomy ustawiają się w jednej pozycji, a następnie zaczynają obracać się o 180 stopni, robiąc to w określonych sekwencjach. W ten sposób procesy metaboliczne są zaktywizowane i następuje regeneracja tkankowa.
Terapia MBST pochodzi z Niemiec, gdzie po raz pierwszy zastosowano ją w 1998 roku. Za jej opracowanie odpowiedzialny był zespół fizyków, lekarzy biologów oraz inżynierów pracujących dla firmy MedTec Medizintechnik GmbH. W Polsce dystrybucją technologii i wiedzy jej dotyczącej jest MedTec Pol Sp. z o. o. Należy tu podkreślić, że omawiany sposób leczenia jest poddawany stałej weryfikacji przez instytucje badawcze, takie jak ośrodek TÜV-SÜD., co zapewnia pełne bezpieczeństwo rozwiązania. Co więcej, terapia rezonansem magnetycznym MBST, technologia w niej wykorzystywana, jest opatentowana około 150 patentami na całym świecie i wykorzystywana z powodzeniem w prawie 40 krajach.
Wszystko to zapewnia bezpieczeństwo pacjentów, dodatkowo wzmacniane poprzez nieinwazyjność terapii, nienaruszanie przez nią żadnej tkanki ciała. Dzięki temu leczony od razu po zabiegu może samodzielnie iść do domu.
W jakich schorzeniach polecana jest terapia MBST?
Opisywane leczenie ma bardzo szerokie zastosowanie. Z chęcią skorzystają z niego na przykład sportowcy, którzy w wyniku zbyt intensywnego treningu zerwą ścięgno Achillesa. Równie skuteczna terapia rezonansem magnetycznym MBST okaże się w przypadku różnego typu entezopatii, zaburzeń krążenia i metabolizmu w obszarze kości czy dochodzenia do siebie po operacji montażu endoprotezy. Lekarze kierują na opisywane leczenie także gdy konieczna jest regeneracja mikrozłamań czy gdy dochodzi do zapalenia podeszwowej powięzi stopy bądź odgięciowego urazu szyjnego kręgosłupa.Oczywiście to nie koniec wskazań do terapii MBST. To, czy w danym wypadku jest ona odpowiednią formą leczenia, ustali specjalista po przeprowadzeniu badań.