Bio-Oss - zastosowanie w zabiegach odbudowy kości

Biomateriały stają się coraz szerzej rozpowszechnione w świecie medycznym. Możliwe jest to dzięki uzyskiwaniu przez ich producentów narastającej biozgodności, czyli zjawiska, gdzie implantowane do ciała ludzkiego substancje nie działają toksycznie oraz nie wywołują reakcji ze strony układu odpornościowego. Takimi właśnie właściwościami cechuje się Bio-Oss: materiał, dzięki któremu przyśpieszeniu ulegają naturalne procesy odbudowywania kośćca.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Stany zapalne tkanek przyzębia czy urazy mogą doprowadzić do zaniku masy tkanki kostnej szczęki lub żuchwy. Podobny wpływ na jakość kości ma utrata korzeni zębowych - brak działania siły mechanicznej pod postacią nacisku skutkuje stopniową resorpcją komórek, budujących rusztowanie dla zębów. 

Jednym z czynników, branych pod uwagę przed wszczepieniem u pacjenta implantów zębowych, jest stan tkanki kostnej w okolicy pozbawionej zębów. Braki kostne stanowią przeciwwskazanie do zastosowania odtwórczych korzeni - przynajmniej do czasu, w którym ubytki zostaną wypełnione. We wszystkich wymienionych wcześniej sytuacjach pomocne może być zastosowanie biomateriału, znanego jako Bio-Oss.

Stymulacja odbudowy tkanki kostnej poprzez wykorzystanie materiału Bio-Oss

Bio-Oss opracowano w latach 80. XX. wieku. Materiał stworzony został przez naukowców ze szwajcarskiej firmy Geistlich. Produkt powstaje dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu i przetworzeniu wołowych kości, otrzymywanych z wyselekcjonowanej odmiany bydła. Ostatecznie, po wszelkich modyfikacjach, do gabinetów lekarskich trafia biomateriał pozbawiony białka, składający się ze związków wapnia oraz składników odpowiadających tym, które występują w naturalnej, twardej kości.

Preparat dostępny jest w postaci bloczków lub granulek. Na rynku funkcjonują dwie główne jego formy: Bio-Oss Spongiosa, który przypomina strukturą kość gąbczastą, oraz Bio-Oss Collagen, zawierający włókna kolagenowe, która zwiększają plastyczność produktu.

Zastosowanie Bio-Oss ma na celu pobudzenie składowych układu kostnego do regeneracji. Człowiek posiada dwie grupy komórek: osteoblasty, które produkują nową tkankę kostną, oraz osteoklasty, odpowiadające z kolei za jej resorpcję. Preparat ma na celu sprawić, by przeważały procesy zwiększające objętość kości.

Bio-Oss pozwala odbudować kość u pacjentów, u których:

  • planowane jest założenie implantów, a obecny stan tkanki kostnej nie pozwala na to;
  • doszło do zapalenia przyzębia, na którego skutek pojawiły się zaniki kostne grożące utratą własnych zębów;
  • tkanka kostna uległa uszkodzeniu na skutek leczenia torbieli czy  w związku z wyrwaniem zębów.

Preparat umieszcza się w miejscu, w którym doszło do ubytku tkankowego. Dzięki jego porowatej strukturze, przypominającej naturalną kość, procesy naprawcze zachodzą szybciej. Materiał stopniowo się wchłania, a na jego miejscu pozostają nowe, odtworzone w miejscu ubytku elementy strukturalne tkanki kostnej. Razem z omawianym środkiem stosować można Bio-Gide. Jest to błona zbudowana z kolagenu, która przyśpiesza gojenie się ran oraz chroni odbudowującą się tkankę kostną.

Od wprowadzenia produktu na rynek upłynęło wiele lat, nie dziwi więc fakt, że powstało wiele publikacji, oceniających jego skuteczność. Jedną z nich jest pochodząca z 2012 roku praca "The use of a natural osteoconductive porous bone mineral (Bio-Oss™) in infrabony periodontal defects". Obecne u pacjentów ubytki kostne wypełniano opisywanym preparatem. Po upływie 24 tygodni od implantacji oceniono efekt terapii: wyliczona średnia przyrostu masy kości po zastosowaniu Bio-Oss przekraczała 50%.

Opracowano na podstawie: www.geistlich.com; www.fmdental.pl; Gokhale S.T., Dwarakanath C.D., The use of a natural osteoconductive porous bone mineral (Bio-Oss™) in infrabony periodontal defects, J Indian Soc Periodontol. 2012 Apr-Jun; 16(2): 247–252. 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Odbudowa kości z użyciem biomaterialu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…