Osteoporoza jest chorobą szkieletu przebiegającą ze ścieńczeniem i osłabieniem kości, która występuje często u kobiet po menopauzie, chociaż może wystąpić również u mężczyzn. W okresie menopauzy kobiece jajniki przestają produkować hormon żeński estrogen, który korzystnie wpływa na kości. Po menopauzie następuje utrata masy kostnej, kości stają się słabsze i łatwiej ulegają złamaniom. Tzw. złamania osteoporotyczne najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej, ale mogą wystąpić również w innych lokalizacjach.
Osteoporoza może także wystąpić u mężczyzn i kobiet długo przyjmujących steroidy, które mogą wpłynąć na wytrzymałość kości. U wielu pacjentów choroba nie daje żadnych objawów, jednak mimo to podlegają oni ryzyku złamań kości, które są osłabione przez osteoporozę. Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi osteoporozy są także:
- zła dieta (głównie mała podaż wapnia, witaminy D, niedożywienie)
- palenie tytoniu
- nadużywanie alkoholu
- mała aktywność fizyczna
- niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne.
Bonviva – farmakologiczne leczenie osteoporozy
Istotą farmakologicznego leczenia osteoporozy jest dążenie do zmniejszenia ryzyka złamań kości, co osiąga się poprzez pobudzanie osteoblastów (komórek kościotwórczych) oraz hamowanie osteoklastów (komórek mających zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej). Oprócz preparatów wapnia i witaminy D3 stosuje się leki zawierajace substancje z grupy bifosforanów, mające zdolność hamowania resorpcji (powolnego wchłaniania składników mineralnych) kości.
Lekiem z grupy bifosforanów jest Bonviva produkowana przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche. Po akceptacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) preparat został w 2004 r. dopuszczony przez Komisję Europejską do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.
Bonviva dostępna jest postaci tabletek (2,5 mg, 150 mg) lub roztworu do wstrzyknięć w napełnionych fabrycznie strzykawkach (3 mg/3 ml). Substancją czynną preparatu jest kwas ibandronowy (acidum ibandronicum). Stosuje się go w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których występuje ryzyko złamań. W badaniach klinicznych pacjentów przyjmujących Bonviva wykazano wzrost gęstości kości w zakresie kręgosłupa lędźwiowego oraz kości udowej oraz przeciwzłamaniowy efekt działania w zakresie kręgosłupa a u osób z zaawansowaną osteoporozą - w zakresie złamań pozakręgosłupowych.
Lek dostępny jest wyłącznie na receptę a kurację zleca lekarz-ortopeda po badaniu gęstości kości. Można go podawać doustnie (jedna tabletka 2,5 mg codziennie lub jedna tabletka 150 mg co miesiąc) albo we wstrzyknięciu dożylnym (3 mg raz na trzy miesiące). Uzupełniająco zalecane jest podawanie preparatów witaminy D i wapnia, jeżeli ich zawartość w diecie nie jest wystarczająca. Tabletki należy zawsze przyjmować po całonocnym okresie niejedzenia (min. 6 godzin) na jedną godzinę przed śniadaniem (dowolnym pokarmem lub napojem) i popijać pełną szklanką wody. Po przyjęciu preparatu Bonviva przez jedną godzinę nie należy przyjmować pozycji leżącej.
Wśród możliwych działań niepożądanych leku wymieniane są m.in. dyspepsja (zgaga, niestrawność), nudności, biegunki i bóle brzucha. Przy wstrzyknięciach dożylnych obserwowano także bóle stawów, bóle mięśni i objawy grypopodobne, jednak zazwyczaj występują one tylko po pierwszej injekcji leku.
Bonviva jest lekiem niepodlegajacym refundacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a jej cena w aptekach wynosi ok. 42 zł za tabletkę 150 mg oraz ok. 375 zł za jedną ampułko-strzykawkę do terapii dożylnej (3 ml/3 mg).
Stosowanie leków z grupy bisfosfonianów, w czym znajduje się lek Bonviva jest bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka, co jest opisane w wielu publikacjach naukowych zagranicnych i również polskich.: 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21542743 2. http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080115092048.htm 3. http://news.ubc.ca/2008/01/15/archive-media-releases-2008-mr-08-004/ Podany lek nie zapewnia wyleczenia się ani zatrzymania postępującej opsteoporozy a jedynie zmniejsza prawdopodobieństwo zmniejszenia postępowania tej choroby. Skutki uboczne są niesamowicie uciążliwe dla człowieka i występują w większości przypadków biorących ten lek. Dodakowo lekarze podając ten lek, podają również statyny do zażywania, aby zmniejszyć poziom cholesteru, a cholesterol jest markerem a nie chorobą i wyższy poziom cholesterolu jest rzeczą normalną u kobiet w podeszłym wieku. Nie powinno się go zmniejszać - wiele naukowych artykułów to potwierdza. Moja opinia na temat tego leku i leków z tej samej grupy jest negatywna
Zupełnie nie zgadzam się z opinią. Ja przyjmuje ją od 6 lat i osteoporoza, której skutkiem była połamana mocno miednica, pęknięta panewka i kość łonowa , w kręgosłupie się zatrzymała a w biodrach cofnęła. Trzeba ją oczywiście przyjmować zgodnie z "instrukcją" ( popić wodą, nie jeść z godzinkę i najlepiej chodzić ) to nie ma problemów. Nie straszcie więc potrzebujących.
Mój ortopeda przepisał mi ten 'lek'na osteoporozę ,niestety po zażyciu tej tabletki[ jedna na miesiąc]pojawiły mi się silne bóle żołądka i wątroby.Nie wiem jak długo to potrwa,cierpię już kilka dni.Na pewno drugiej tabletki już nie wezmę i innym odradzam.Muszę zaznaczyć że nigdy nie miałam problemów z żołądkiem.