Botoks likwiduje problemy z pęcherzem moczowym?

Toksyna botulinowa już od ponad 25 lat święci triumfy w medycynie, począwszy od neurologii, a skończywszy na medycynie estetycznej. Niedawno do dziedzin, w których się ją wykorzystuje, dołączyła urologia. Ostrzykiwanie preparatem mięśni pęcherza moczowego może okazać się alternatywą dla farmakoterapii osób z nadczynnością pęcherza. Metoda wciąż jest w fazie badań, ale lekarze coraz bardziej przekonują się o jej skuteczności.

Czas czytania
2 min.

Nadczynność pęcherza moczowego jest niezwykle uciążliwą przypadłością. Dotknięte nią osoby borykają się z nieustającym uczuciem parcia na pęcherz, co uniemożliwia im kontrolowanie potrzeby oddawania moczu. Dolegliwość znacząco wpływa nie tylko na stan fizyczny chorych, ale i na ich psychikę. Nie panują nad swoim ciałem, więc muszą zabezpieczać się przed wyciekami uryny przy pomocy leczenia farmakologicznego oraz – co dla wielu z nich jest bardzo wstydliwe – poprzez stosowanie pieluch dla dorosłych (pieluchomajtek). Drugi sposób jest jedynie metodą ukrywania skutków problemu, natomiast pierwszy nie zawsze jest skuteczny. Z tego powodu opracowano nową technikę leczenia ludzi cierpiących na nadczynność pęcherza. Terapia bazuje na ostrzykiwaniu chorego narządu toksyną botulinową.

Jak Botox likwiduje problem nadczynności pęcherza moczowego?

Toksyna botulinowa jest stosowana w medycynie już od wielu lat, z powodzeniem lecząc migreny i schorzenia natury neurologicznej (np. kręcz karku) oraz usuwając zmarszczki mimiczne twarzy. Jej działanie polega na czasowym zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czyli innymi słowy na ich paraliżu.

Dzięki intensywnej pracy naukowców i licznym badaniom udało się znaleźć zastosowanie toksyny botulinowej również w leczeniu nadczynnego pęcherza moczowego. Terapia z jej użyciem umożliwia pozbycie się schorzenia na okres ok. 9 miesięcy. Atutem zabiegu składającego się z serii iniekcji toksyny w mięśnie pęcherza jest również to, że można go przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Nie jest więc inwazyjny, nie wymaga długiej rekonwalescencji, a jego działanie można zaobserwować już po upływie paru dni. Podczas przeprowadzania procedury lekarz podaje toksynę w 20-30 punktów. U części chorych skuteczność terapii wymaga powtórzenia iniekcji po określonym czasie.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Ostrzykiwanie mięśni pęcherza moczowego stanowi alternatywę dla leczenia farmakologicznego, które – według szacunków – może być mało skuteczne nawet u 70% pacjentów. Po zabiegu znacznie poprawia się jakość życia osób, które na co dzień musiały korzystać z pieluchomajtek.

Toksyna botulinowa szansą dla chorych

Leczenie nadaktywnego pęcherza moczowego toksyną botulinową jest nowością. Innowacyjna metoda wciąż jest traktowana jako terapia eksperymentalna, a lekarze zalecają ją w sytuacjach, gdy inne techniki leczenia okazują się nieskuteczne. Z drugiej strony, jest bezpieczna i małoinwazyjna, więc stanowi szybki sposób na pomoc chorym zmagającym się z dolegliwością uprzykrzającą im życie od wielu lat.

W pierwszym etapie stosowania toksyna botulinowa będzie wykorzystywana w terapii osób, u których dolegliwości związane z pęcherzem powstały w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego bądź stwardnienia rozsianego. W miarę upływu czasu specjaliści zamierzają zacząć stosować preparat w leczeniu pozostałych chorych.

Źródło: abczdrowie.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nadczynności pęcherza moczowego botoksem u kobiet

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…