Wymiana stawu biodrowego jest brana pod uwagę w przypadku objawowych chorób tego stawu, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości i utrudnienia w chodzeniu oraz brak jest skuteczności leczenia zachowawczego.
Typowymi schorzeniami, w przebiegu których zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jest choroba zwyrodnieniowa, reumatyczna, guzy, martwica głowy kości udowej oraz urazy.
Endoprotezoplastyka częściowa w leczeniu schorzeń stawu biodrowego
Chociaż określenie „częściowa endoprotezoplastyka stawu biodrowego" wydaje się brzmieć jak zabieg mniej inwazyjny i może sugerować, że jest on korzystniejszy od całkowitej wymiany tego stawu, to jednak wskazania do wymiany połowiczej są dużo bardziej ograniczone. W przypadku tego zabiegu wymianie podlega tylko głowa i część szyjki kości udowej, panewka stawu pozostaje nienaruszona. W związku z tym, dochodzi do kontaktu sztucznej powierzchni wszczepionej protezy z naturalną, chrzęstną powierzchnią panewki stawowej. Może to z czasem powodować powstawanie zmian w obrębie panewki.
Częściowa endoproteza stawu biodrowego - rodzaje
W częściowej endoprotezoplastyce stosowane są dwa rodzaje protez biodra:
- monopolarne
- bipolarne
Te pierwsze - obecnie dużo rzadziej używane - są zbudowane w taki sposób, że głowa protezy jest trwale połączona z trzpieniem, osadzanym w kości udowej. Są one niekiedy stosowane u pacjentów z dużą osteoporozą oraz w zaawansowanym wieku, dużym ograniczeniem ruchomości i ograniczonym rokowaniem co do długości życia.
Protezy bipolarne są zbudowane z dwóch części - na trzpieniu osadzona trwale jest mała część kulista, połączona przegubowo z właściwą protezą głowy kości udowej. Zaletą tej protezy jest lepsza protekcja chrząstki stawowej w panewce, mniejsza podatność na zwichnięcia oraz łatwiejsza ewentualna późniejsza wymiana zużytej głowy kości udowej wraz z możliwością wymiany również panewki stawu biodrowego.
Zmiany zwyrodnieniowe zwykle dotyczą obu powierzchni stawowych, w związku z czym przeprowadzanie częściowej wymiany stawu w tych schorzeniach nie rozwiązuje problemu i należy przeprowadzić całkowitą endoprotezoplastykę biodra. Gwarantuje to lepsze wyniki odległe i ustąpienie objawów. Z tego powodu również u pacjentów młodszych ze złamaniami wybór pomiędzy częściową a całkowitą endoprotezoplastyką stawu biodrowego zwykle jest podejmowany na korzyść całkowitej.
Zastosowanie endoprotezy częściowej na złamania kości stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka częściowa jest przeprowadzana przede wszystkim u osób ze złamaniami kości udowej, które nie kwalifikują się lub nie rokują wyleczenia innymi metodami, na przykład zespoleniem odłamów. Najczęstszym tego typu wskazaniem jest złamanie, w którym dochodzi do przemieszczenia odłamów i całkowitej utraty połączenia pomiędzy odłamami. Kandydatami do wszczepienia częściowej protezy stawu biodrowego są głównie osoby starsze.
Kapoplastyka jako mniej inwazyjna metoda leczenia stawu biodrowego
Innym rodzajem endoprotezoplastyki oszczędzającej jest kapoplastyka, w której wymienia się panewkę stawu, a na głowę kości udowej nakładana jest „kapa” - proteza głowy. Zabieg ten ma uzasadnienie u młodych, aktywnych osób i może odroczyć w czasie całkowitą wymianę stawu.
Zabiegi całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego pozostają złotym standardem leczenia w przypadku degeneracji tego stawu lub skomplikowanych złamań głowy i szyjki kości udowej. Endoprotezoplastyka częściowa ma uzasadnienie w ograniczonej grupie chorych starszych ze złamaniami kości udowej.
Źródła:
- Mihra S. Taljanovic, Marci D. Jones, Tim B. Hunter, James B. Benjamin, John T. Ruth, Andrew W. Brown, Joseph E. Sheppard, "Joint Arthroplasties and Prostheses. Radiographics." (pubs.rsna.org), 23(5):1295-1314, 2003
- Andrzej Pozowski, "Alloplastyka stawu biodrowego", Alloplastyka stawu biodrowego, 2013
- BoneSmart, "Hip Resurfacing vs. Partial Hip Replacement" (bonesmart.org), BoneSmart
- ., "Is A Partial Hip Replacement Right For Me?" (holycrossleonecenter.com), The Leone Center for Orthopedic Care